02 Şubat 2016 Salı 11:11
AB Bilgi Merkezleri Ağı Projesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Halim Mete, "İlişkilerimizde önemli bir sorun olan ve Türkiye'de Avrupa Birliği'ne yönelik olumsuz algıya neden olan vize konusunda 2016'da sağlanması beklenen gelişme iş dünyası için çok önemli" dedi.

Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri Ağı'nın desteklenmesi projesinin açılış toplantısı TOBB Sosyal Tesisleri'nde düzenledi. Açılışa TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Engin Soysal ve Avrupa Birliği ülkelerinin yabancı misyon şefleri katıldı.

TOBB Başkan Yardımcısı Mete, Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerine Ekim 2005 tarihinde üyelik müzakereleri kulvarının eklendiğini hatırlatarak, 29 Kasım 2015 tarihinde Türkiye-AB zirvesi ile ilişkilerin daha kapsamlı hale geldiğini ifade etti.

Mete, "Özellikle son dönemdeki gelişmeler Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin küresel istikrar için ne kadar önemli olduğunu gösterdi. O yüzden Türkiye'nin AB üyelik sürecinin hızlanması büyük önem taşıyor. 2016 yılı için karşımızda kapsamlı bir gündem var. Türkiye-AB ilişkilerinin her iki taraf içinde öneminin toplumlarımız nezdinde farkındalığının arttırılması sürecin en önemli ayağıdır" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yeniden yoğun bir Avrupa Birliği gündemi ile karşı karşıya olduğunu belirten Mete, "İş dünyası olarak bizim için en önemli gündem maddelerimizin arasında bulunuyor. İlişkileri yeniden canlandırma, çeşitlendirme ve derinleştirme fırsatı var. 2016 yılında yeni fasılların açılması için umut verdi. Yeni fasıllar konusu Türkiye ve Avrupa Birliği en üst düzeyde gündeme getirilmeye başlandı. Bu heyecan tazeliğini korurken, hızla yeni fasılların açılması çok önemlidir. İlişkilerimizde önemli bir sorun olan ve Türkiye'de Avrupa Birliği'ne yönelik olumsuz algıya neden olan vize konusunda 2016'da sağlanması beklenen gelişme iş dünyası için çok önemli. Türkiye'nin 2016 yılı için vize serbestisi yol haritasında belirtilen koşulları yerine getirmesini ve Avrupa Birliği'nin de haksız uygulamadan vazgeçmesini bekliyoruz. Mülteci sorunu ilişkilerimizde önemli bir konu haline geldi" dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Haber, iletişim ağının 20 ili kapsadığını belirterek, 29 Kasım'da yapılan zirvede ilişkilerin iyi bir şekilde pekiştiğini söyledi. Haber, "Güvenlik tüm Türkiye'nin dört bir yanında, Güneydoğu'da da sağlanması, medya özgürlüğü, ifade özgürlüğü önemlidir. Önümüzdeki kazanımları da şeffaf hale getirmeliyiz. Ortak değerlerin açık bir şekilde dile getirilmesi gerekiyor. Medya özgürlüğü dediğimizde ne dediğimizin ne anlama geldiğinin biliniyor olması gerekiyor. Kamuoyu ancak Avrupa Birliği standartlarının, değerlerinin kendi yaşamlarına dokunduğunun anladığında bize destek verir. Ağın koordinatörleri bizim temsilcilerimizdir" şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Engin Soysal, 29 Kasım'da gerçekleşen zirvenin Türkiye ve Avrupa Birliği'nin ortak iradesini temsil ettiğini söyleyerek, "Düzensiz göç ve sığınmacılar konusu 2016 yılında da Türkiye-AB ilişkilerinin en önemli başlığını oluşturacak. Suriye ve Irak'tan kaynaklanan mülteci krizinin ulaştığı boyutlar, Avrupa Birliği'nin krizin boyutlarına geç farkına varmasıdır. Sığınmacılar konusunda, insan onurunun söz konusu olduğu hadisedir. Türkiye'de sadece Suriye'den 2,5 milyon sığınmacı bulunmaktadır" diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.