Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
3. KOBİ Kümelenme Konferansı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

3. KOBİ Kümelenme Konferansı

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, 'Yaşanan bu elim hadiseye rağmen biz çalışmalarımızı terörle mücadeleye bir adım dahi geri atmadan sonuna kadar götüreceğiz. Kararlılığımızı da hep birlikte 78 milyon vatandaş olarak bunu sonuna kadar götüreceğimiz inancındayım' dedi.

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Yaşanan bu elim hadiseye rağmen biz çalışmalarımızı terörle mücadeleye bir adım dahi geri atmadan sonuna kadar götüreceğiz. Kararlılığımızı da hep birlikte 78 milyon vatandaş olarak bunu sonuna kadar götüreceğimiz inancındayım" dedi.

"3. KOBİ Kümelenme Konferansı", Ekonomi Bakanlığı Hikmet Esen Konferans Salonu'nda başladı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, iki gün önce Ankara'da gerçekleşen terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınadığını belirterek, "Hayatını kaybeden Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Bu ve bunun gibi faaliyetler ülkemizi birbirimize düşürmek, ülkemizin gelişme yolundaki attığı emin adımları durdurabilmek için yapılmış ahlak dışı ve olumsuz faaliyetler, bunları hep birlikte birlik ve beraberlik içerisinde bertaraf edeceğiz. Yaşanan bu elim hadiseye rağmen biz çalışmalarımızın terörle mücadeleye bir adım dahi geri atmadan sonuna kadar götüreceğiz. Kararlılığımızı da hep birlikte 78 milyon vatandaş olarak bunu sonuna kadar götüreceğimiz inancındayım" şeklinde konuştu.

"EKONOMİ BAKANLIĞI BU KONUYLA İLGİLİ AKTİVİTELERİNİ, TANITIM FAALİYETLERİNİ DAHA İLERİ BİR SEVİYEYE GETİRMEK İÇİN GAYRET GÖSTERECEĞİZ"

Kümelenme ve Ur-Ge konusunda çok güzel faaliyetlerin gerçekleştirildiğini söyleyen Elitaş, "Yaklaşık 10 yıldan fazla bir süredir yapılan kümelenme çalışması birlikte hareket etme kabiliyeti olan firmaların, kuruluşların biraraya getirilerek bunların daha aktif bir hale getirilmesiyle hem olumlu verimli imalat, üretim yapmaları hem ihracat yapmaları hem de alım heyetleriyle birlikte kendilerine ve bölgelerine katkı sağlayacak önemli bir faaliyet ortaya çıkmış. Şu rakamı da görünce insan hayıflanıyor, 10 yıldan fazla zamandır kümelenme faaliyeti varken çok düşük bir rakamla karşı karşıyayız, bunun ulaştığı birimlerle karşı karşıyayız. Ekonomi Bakanlığı bu konuyla ilgili aktivitelerini, tanıtım faaliyetlerini daha ileri bir seviyeye getirmek için gayret göstereceğiz. Bunun hem TOBB ile hem Türkiye İhracatçılar Meclisi ile hem de bu konuyla ilgili sivil toplum örgütleri MÜSİAD, TÜSİAD, ASKON gibi temsilcilerle, kuruluşlarla da bunların tanıtım faaliyetlerini yapıp daha etkin bir hale getirmenin önemli olduğunu görmüş olacağız" ifadelerini kullandı.

"CARİ AÇIĞIMIZIN DA YÜZDE 26.1 GERİLEYEREK 32.2 MİLYAR DOLARA DÜŞTÜĞÜNÜ İFADE ETMEK İSTİYORUM"

2015 yılı dünya ekonomisiyle ilgili Dünya Ticaret Örgütü'nün net rakamlarını açıkladığını kaydeden Bakan Elitaş, şöyle konuştu:

"Dünya Ticaret Örgütü rakamlarına göre dünya ticaret hacmi dolar bazında yüzde 11 geriledi. Bu Türkiye'ye baktığımızda Türkiye ihracatına miktar cinsinden yüzde 2 arttırmasına rağmen dolar cinsinden Türkiye ihracatına yüzde 8.7'lik düşüşle karşı karşıya kaldık. 2015 yılında Türkiye 143.9 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiş oldu. Aynı dönemde Türkiye'nin yüzde 8.7 döviz cinsinden ihracatının azaldığı dönemde ABD 7.1, Brezilya 15.1, AB ülkeleri ortalaması 12.5, Rusya 31.6, Hindistan 17.2, Japonya yüzde 9.4, Çin ise yüzde 2.9 civarında dolar cinsinden ihracatını düşüren pozisyonunda bulundu. İthalatımızda ise miktar cinsinden yüzde 1.8'lik bir artış olmasına rağmen döviz fiyatlarında ortaya çıkan düşüş sebebiyle ithalatımız da yüzde 14.2 seviyesinde geriledi, 207.2 milyar dolar gerçekleşti. Dış ticaret açığımız 63 milyar dolar iken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 65.1'den yüzde 69.5'e yükseldi. Döviz cinsinden ihracatımız azalırken, ithalatımızın da daha fazla azalması münasebetiyle ihracatın ithalatı karşılama oranı biraz daha olumlu bir seviyeye gelmiş oldu. Dış ticaret açığımızda da önemli bir azalma olduğunu ifade etmek isterim. Bununla birlikte cari açığımızın da yüzde 26.1 gerileyerek 32.2 milyar dolara düştüğünü ifade etmek istiyorum. Bu ülkemiz ekonomisi için anlamlı bir rakamdır."

"24 ÇEYREKTİR ARALIKSIZ OLARAK BÜYÜYEN BİR TÜRKİYE EKONOMİSİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

"2008 küresel krizinden itibaren tam 24 çeyrektir aralıksız olarak büyüyen bir Türkiye ekonomisiyle karşı karşıyayız" diyen Elitaş, "Bizim gibi benzer ülkelerde büyüme bir taraftan negatif bir taraftan pozitif büyümeyle dengesiz bir şekilde devam ederken, Türkiye 24 çeyrektir aralıksız büyüyerek ve ortalama bu 24 çeyrekte de yüzde 5.1 büyüme gerçekleştirerek dikkat çeken ülke konumundadır" açıklamasında bulundu.

"KÜMELENMENİN EKONOMİNİN İŞLEYEN BİR KURALI OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ"

Bakan Elitaş, konuşmasına şöyle devam etti:

"Firmalarımız bireysel olarak faydalanabilecekleri gibi birlikte kümelenme mantığıyla da faydalanabilecekleri toplu çalışma imkanlarında ortaya çıkardığı desteklerimiz mevcuttur. Bu kümelenme faaliyetleri de bu desteklerin içinden birisi. Ortak aklın birlikte hareket etmenin getirdiği güçle, dünyada rekabet edilebilir bir noktaya gelmek için gayret gösteren çalışmaları destekleyen bir pozisyonla karşı karşıyayız. Önemli destekleri de beraberinde getiriyoruz. Bu çalışmadaki en temel maksatlarımızdan birisi kalkınma alanında yol kat etmiş illerimizle diğer öncelikli illerimiz arasında kümelenme felsefesini esas alan sektörel ve sektörler arası işbirliği kurmaktır. Bu doğrultuda KOBİ'lerimizin uluslararası platformda tanıtıp ihracat kapasitesinin gelişmesine hizmet edecek aktiviteler gerçekleştirdik. Yürüttüğümüz faaliyetler ışığında Türkiye küme gelişim haritasını hazırladık. Kümelenmenin ekonominin işleyen bir kuralı olduğunu görüyoruz. Kendi tarihimize baktığımızda Kapalıçarşı gibi bir kümelenme örneğini görüyoruz. Bugün dahi Avrupa'nın kuyumculuk nabzı buralarda atıyor. Kümelenme noktasında bu topraklarda çok güzel örnekler var. 21. yüzyılda yine başarılı kümelenmelerle küresel pazarlarda söz sahibi olmamız gerekiyor. 2011 yılında uygulanmaya başlanan UR-GE Tebliğimiz çerçevesinde en güncel rakamlara göre 135 işbirliği kuruluşu tarafından yapılan başvurular neticesinde destek kapsamına alınan 247 projeden 86'sı tamamlanmış olup, 161 proje aktif olarak yürütülüyor. Erzurum'dan Gaziantep'e, İstanbul'dan Ordu'ya, Şanlıurfa'dan İzmir'e 36 ilimizde yürütülen Ur-Ge projeleri sektörel çeşitlilik açısından da geniş bir yelpazeye yayıldı. Projelerimiz kapsamında 5 bin 380 firmamızla birebir temas halinde toplam bin 313 faaliyet gerçekleştirdik. İthalat ihracat rakamlarını arttırmakla kalmadık, onların yurt dışı pazarda da etkin şekilde yer alma imkanını sağlamış olduk."

Konuşmaların ardından Bakan Elitaş, kuruluşların temsilcilerine sertifikalarını takdim etti.


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık