Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
2016 Yılı Ürün Güvenliği Ve Denetimi Tebliğleri Resmi Gazete'de Yayımlandı
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

2016 Yılı Ürün Güvenliği Ve Denetimi Tebliğleri Resmi Gazete'de Yayımlandı

2016 Yılı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlandı.

2016 Yılı Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada, 31 Aralık 2015 tarihli ve 29579 (4. mükerrer) sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, 2016 yılı Ürün Güvenliği ve Denetimi (ÜGD) Tebliğleri, ticari ve ekonomik gelişmeler, yıl içindeki uygulamalar, ilgili mevzuat değişiklikleri ve uluslararası anlaşmalardan doğan yükümlülük çerçevesinde, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri dâhilinde, sektörün ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlandığı kaydedildi. 2016 yılına yönelik Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlarında (GTİP) veya madde isimlerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan değişiklikler ÜGD Tebliğleri eki listelere yansıtıldığı belirtildi.

ÜGD tebliğlerinde 2016 yılına yönelik olarak yapılan bazı düzenlemeler şöyle:

"- İç piyasada halihazırda denetlenen "bazı hijyenik ürünler (çocuk bezleri, tampon, hijyenik ped gibi), eldivenler, okul ve büro malzemeleri, mouse padler, imitasyon takı eşyaları, kol düğmeleri, kol saati, saat kordonu, cep telefonu kılıfı" cinsi ürünlerin, 2016/12 sayılı Tebliğ kapsamında ithalatta da denetlenmesi uygulaması getirilmiştir.

- Koruyucu metal burunlu ayakkabılar ile kulak tıkaçları 2016/11 sayılı Tebliğ kapsamına alınmıştır.

- Şişme botlar, forkliftler, muhtelif tezgah ve makineler, testereler, güneş paneli inventörleri, el fenerleri ve madenci lambaları cinsi ürünler 2016/9 sayılı Tebliğ kapsamına alınmıştır. Ayrıca, Tebliğ çerçevesinde madenci lambalarının Muhtemel Patlayıcı Ortamlarda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemler ile İlgili Yönetmeliğe -2016/9 sayılı Tebliğ çerçevesinde, klimalar ve elektrik süpürgeleri gibi ürünlerin enerji verimliliği açısından da denetlenmesi hususu düzenlenmiştir.

- Çelik borular, tespit yayları ve jant balans ağırlıkları ile tornavidalara ilişkin standartlar, ilgili ürünlerin denetimi için 2016/1 sayılı Tebliğ kapsamına alınmıştır.

- Yara bandı ve plasterler, kaydırıcı jel, tıbbi cihaz dezenfektanları, glukometreler ve oksijen konsantratörleri cinsi tıbbi ürünler 2016/16 sayılı Tebliğ kapsamına alınmıştır.

- 2016/2 sayılı Tebliğde; "EXPO 2016 Antalya" kapsamında Japonya'dan getirilecek gıda ve yem haricindeki bitki ve bitkisel ürünlerin radyasyon kontrollerinden muaf tutulmasına yönelik bir değişiklik yapılmıştır.

- 2016/23 sayılı Tebliğde; Hariçte İşleme Rejimi Kararı kapsamında ihraç edilen ürünlerden elde edilen ikincil işlem görmüş maddelerin Tebliğ kapsamı dışında bırakılmasına yönelik bir düzenleme yapılmıştır.

- Şahsi eşya ve numunelerin denetim için Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemine (TAREKS)

- Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatında ve İthalatında Ticari Kalite Denetimi Tebliğinde, bazı iş ve işlemleri kolaylaştırıcı düzenlemelere gidilmiştir.

- 2016/13 sayılı Tebliğ ile 4703 sayılı Kanun'da yer alan idari para cezalarının alt ve üst hadleri, 10/11/2015 tarih ve 29528 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 457 sıra no'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde tespit edilen oran esas alınarak artırılmıştır."


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık