Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Gerçek, İlkeli ve Tarafsız Haberin, En Güncel Hali, Haberde Doğruya Bağlanın

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN
Davutoğlu: 'Türkiye, Rusya İle Herhangi Bir Gerilim Yaşamak İstemez'
Facebook Twitter Google Plus WhatsApp Tumblr Yazdır Büyüt Küçült
- - Editör:

Davutoğlu: 'Türkiye, Rusya İle Herhangi Bir Gerilim Yaşamak İstemez'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiye ile Rusya arasında Suriye sınırında yaşanan gerilim Türkiye'nin hava sahasını koruma ilkesinden hareket ederek attığı bir adım neticesinde ortaya çıktığını ifade ederek, 'Türkiye, Rusya ile herhangi bir gerilim yaşamak istemez' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiye ile Rusya arasında Suriye sınırında yaşanan gerilim Türkiye'nin hava sahasını koruma ilkesinden hareket ederek attığı bir adım neticesinde ortaya çıktığını ifade ederek, "Türkiye, Rusya ile herhangi bir gerilim yaşamak istemez" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye-AB ilişkilerine değinerek, "Türkiye-AB ilişkileri uzun dönemli bir durağanlıktan sonra fasılların açılması bağlamında söylüyorum, geçtiğimiz AB-Türkiye Zirvesi'nden sonra büyük bir ivme kazandı. Hem 11 yıl sonra bir Türkiye-AB Zirvesi gerçekleşti hem de dün yaklaşık 4 yıl sonra bir fasıl açıldı, 17.fasıl. ancak şunu ifade edeyim Türkiye-AB ilişkilerinde ki bu gecikmenin sebebi Türkiye'deki reformların yavaşlığından daha çok AB-Türkiye arasında özellikle Kıbrıs sorunu bağlamında yaşanan sıkıntılar. Ama yine AB Zirvesi'nden döner dönmez hem hükümet programımızda hem de ayrıca açıkladığımız eylem planında önümüzdeki 1 yıl içinde yapacağımız reformlarla ilgili kapsamında izahatlar da ve taahhütlerde bulunduk. Dünya şartları bu kadar hızlı değişirken, dünya siyasal ve ekonomik krizlerle yüzleşirken her ülkenin kendini yenilemeye, geleceğe hazırlama ihtiyacı var. bu anlamda da Türkiye-AB ilişkileri bağlamında da ayrıca Türkiye'de reformlar bütün hızıyla devam edecek. Bu anlamda hükümetimiz kurulduğu andan itibaren bir reform hükümeti olarak da yapacağı çalışmaları paylaştı" dedi.

"SURİYE SORUNU, TÜRKİYE'NİN YA DA BULGARİSTAN'IN YA DA AVRUPA'NIN TEK BAŞINA SORUNU DEĞİL"

Mülteciler sorununa da değinene Başbakan, "Mülteciler sorunu sadece Türkiye'nin, sadece Bulgaristan'ın sorunu değildir. özellikle de Suriye bağlamından gelen büyük artış gösteren mülteciler sorunu konusunda en büyük bedeli, en büyük külfeti Türkiye ödemekte ve taşımaktadır. Şu anda 2.5 milyona yakın Suriyeli mülteci Türkiye'de barınıyor. 8 milyar lirayı aşan sadece kamplardaki Suriyelilere yaptığımız masraf var. Ancak yakın zaman kadar mülteciler sorunu dünya gündemin değildi. Çünkü bunu tek taraflı olarak Türkiye üstleniyordu, şimdi bütün dünyada büyük bir sorun olduğu bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Burada bizim beklentimiz, arzumuz, hedefimiz başta Bulgaristan ve Yunanistan olmak üzere komşu ülkelerle ikili bazda her türlü çalışmayı yapmak, iş birliğinde çalışmak ki Bulgaristan'la çok iyi bir iş birliğimiz var. İllegal yasadışı göç konusunda ama onun dışında AB ile birlikte bu soruna bir çözüm bulabilmek için çaba sarf etmek. Bu çerçevede de ciddi mesafeler aldık. Son AB-Türkiye ortak bildirisinde de gündeme geldiği ve üzerinde mutabık kaldığımız gibi birlikte bu sorunun çözümü konusunda güçlü bir iradeyle mücadele etme kararlılığımız var. Bu çerçevede de Perşembe günü AB'den 8 ülke ile birlikte bu konuyu tekrar ele alacağımız bir zirve gerçekleştireceğiz. Türkiye ile Bulgaristan arasında ise ikili bağlamda her türlü iş birliği var bugün de İçişleri Bakanlarımız burada bir araya geldiler. Ayrıca geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye-Yunanistan-Bulgaristan arasında yasadışı göçe karşı yapılan üçlü bir anlaşma da var. Dolayısıyla bütün kurumlarımız iş birliği halinde bu çalışmaları yürütecekler. Bilmemiz gereken husus şu: Suriye sorunu, Türkiye'nin ya da Bulgaristan'ın ya da Avrupa'nın tek başına sorunu değil. Artık küresel bir sorundur ve herkes bu küresel sorun için elinden geleni yapmak zorundadır. Aksi takdirde mülteciler sorunu hepimizin önümüzdeki yıllarda karşı karşıya kalacağı daha büyük bir sorun haline dönüşebilir" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Karşılıklı tazminatlar ve tarihi miras konusunda dosya açılacak olursa karşılıklı görüşmelere ihtiyaç var. Türkiye'den de Bulgaristan'a göçen milyonlarca soydaş var. bütün bu konuları ikili çerçevede Türkiye ve Bulgaristan arasında hiçbir ön yargıya sahip olmadan karşılıklı kültürel varlıklara saygı çerçevesinde ve insani konuları iki dost ve komşu ülkelere tartışma gerektiği düşüncesindeyiz. Bu çerçevede de her zaman Türkiye tarafından Bulgaristan'a dostluk ve komşuluk perspektifi, ilişkisi ağırlık taşımıştır. Ama dediğimi gibi bunlar tarihi arka planı itibarıyla ele alınırsa daha kapsamlı dosyalar haline gelir. Ancak sayın Borisov ile aramızda ve Türkiye ile Bulgaristan arasındaki güçlü ilişkiler çerçevesinde bütün bu konular sadece ve sadece var olan alanlar itibariyle değil dostluk ilişkileri bağlamında düşünülecek konuşulacak konulardır" dedi.

"TÜRKİYE, RUSYA İLE HERHANGİ BİR GERİLİM YAŞAMAK İSTEMEZ"

Başbakan Ahmet Davutoğlu Türkiye'nin Rusya ilişkilerine dair açıklamasında, "Türkiye ve Bulgaristan, Karadeniz'e kıyısı olan iki müttefik iki ülke. Dolayısıyla Rusya ile ilişkiler her iki ülkeyi de yakından etkiliyor, ilgilendiriyor. Brüksel'de AB Zirvesi yapıldığında ben, Rusya ile Suriye sınırında yaşanan gelişmelerden sonra durumla ilgili kapsamlı bir bilgi AB liderleriyle paylaşmıştım. Sayın Borisov ile de istişarelerimiz devam edecek. Biraz sonra yemekte de bölgesel konuları ele almaya devam edeceğiz. Ancak bir kez daha bu konudaki görüşümüzü net ifadelerle Sofya'da da dile getirmek istiyorum. Türkiye ile Rusya arasında Suriye sınırında yaşanan gerilim Türkiye'nin hava sahasını koruma ilkesinden hareket ederek attığı bir adım neticesinde ortaya çıkmıştır. Türkiye, Rusya ile herhangi bir gerilim yaşamak istemez. Türkiye, Rusya ilişkileri hem Karadeniz bölgesi hem diğer mücavir bölgeler hem de dünya barışı için önemli ilişkilerdir. Ancak Türk hava sahasını ihlal eden uçağın, ki o anda milliyeti bilinmeyen uçağın, daha sonra Rusya'ya ait olduğu anlaşılan uçağın düşürülmesi sonrasında Rusya'dan gelen ifadeler maalesef Türkiye'nin bu iyi niyetli tavrına mukabelede bulunan açıklamalar değil. Yine de biz sükûnetle Rusya'ya da bütün bölgelerdeki ortak çıkarlarımızı da hatırlatarak birlikte her konuyu konuşmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Bu çerçevede tabi hem NATO'da bilgilendirme yaptık, Bulgaristan NATO üyesi olması bağlamında ilk gün olayla ilgili doğrudan bilgi sahibi oldu daha hem de Türkiye-AB zirvesinde bilgilendirme yaptık. İkili ilişkilerde de her zaman bütün bu konuları paylaşmaya hazırız. Türk-Rus ilişkileri Karadeniz bağlamında da önem taşır. Bulgaristan, Romanya, Türkiye, Gürcistan gibi kıyıdaş ülkelerin Karadeniz'de barış ve istikrarı temin etmek üzere birlikte oluşturdukları mekanizmaları bundan sonra da devam ettirmesi önem taşır. Gerek Balkanlar gerek Karadeniz konularında Bulgaristan ile yakın işbirliği ve diyalog içinde olduk. Bundan sonra da bütün ikili ilişkilerde bölgesel konuları da ele almaya devam edeceğiz. Ümit ederiz Türkiye-Rusya arasında tekrar geleneksel dostluk ve komşuluk ilişkisi ki son dönemde artmıştır, ivme kazanmıştır, bunda ihtarlarımızın çok ciddi payı vardır. Bu ilişkiler tekrar güçlü şekilde tesis edilir ve her konu yüz yüze, itham etmeden, karşılıklı olarak anlayış içinde çözüme kavuşturulur" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir atmosfer oluştuğunu söyleyerek açıklamasını şu şekilde tamamladı: "17. fasıl dün açıldı. 17.faslın açılması gerçekten önemli bir adımdır. Süreci tekrar başlatan, hızlandıran bir adımdır. Sadece 17.faslın değil bekleyen diğer fasılların açılması konusunda da sayın Juncker'in bana yazdığı bir mektup var. Dolayısıyla önümüzdeki aylarda önem taşıyan 23. ve 24.fasıllar da içinde olmak üzere daha çok faslın açılması ve Kıbrıs sorununda sağlanacak ilerlemeyle birlikte açılan fasılların kapatılması üzerinden Türkiye-AB entegrasyonunun, üyelik sürecinin en kısa sürede tamamlanması bizim hedefimizdir. Türkiye-AB ilişkilerinin kazandığı bu yeni ivme yeni bir iklim sunuyor bize, inşallah bu iklimi değerlendireceğiz. İnşallah diğer fasılların da açılması en kısa sürede mümkün olacak. Bu sürece katkıda bulunan ülkelere, destek veren Bulgaristan gibi AB üyesi ülkelere de teşekkür ediyorum. Bu yeni dönemin Türkiye-AB ilişkilerine yeni boyutlar katacağına dair inancımı bir kez daha ifade ediyorum"


Facebook Twitter Google Plus WhatsApp
  YORUM YAP / YORUM OKU
Yorum
BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık