Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN

Ömer Suat MENALİ

Bir Ülke Nasıl Parçalanır...

Merhaba Dostlar,
Bakın bu işi Amerikalı ve Avrupalı dostlarımız çok iyi bilirler. Burada örneklemeler vermeğe kalksam sayfalar yetmez. Afrika’da, Güney Amerika’da yaptıkları romanlara konu olmuştur.

Çocukluğumuzda biz hep Blue Jacket (mavi ceket) den yanaydık. Kızılderilileri öldürdüklerinde çok sevinirdik. Oysaki Amerikalılar bir ırkı yok ediyorlardı, hem de bizim hayran bakışlarımızın altında.
İspanyollar, Portekizliler, Belçikalılar BÜYÜK EFENDİLERİNİN izin verdiği kadar Afrika’da Güney Amerika’da ne kadar ülke varsa neredeyse tamamını soydular, sömürgeleştirdiler. Hepsinde de aynı masalı uydurdular, size özgürlük ve bağımsızlık getireceğiz diye altınlarını elmaslarını ve diğer madenlerini büyük efendilerine peşkeş çektiler.

Bu ülkelerde halkın hür iradesiyle başa getirilmiş liderlerin neredeyse hepsini bir şekilde öldürüp ortadan kaldırdılar.

Ama Amerikalıların Japonya’da, Vietnam’da, Afganistan’da, Irakta yaptıkları yenilir yutulur gibi değildi. Ne yazık ki dünyada yüzlerce yıldır hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukuku geçerliydi. Aslında taktikleri çok basitti.

BÖL, PARÇALA, YÖNET…

Epey zamandır Orta Doğuda uyguladıkları bu taktiği şimdi de bizim ülkemizde yapmak istiyorlar. Çoğulcu demokrasisi hiçbir zaman Batının işine gelmemiştir. Hatta büyük bilge Aysun Kayacı gibilerin çoğulculuk karşıtı söylemleri vardır, bilirsiniz. Milli irade ne zaman yükselirse kent soylular hemen karşı duruş alırlar. Bilmezler ki binlerce yabancı ajan bunun için çalışır.

Üniter devlet, kolluk güçleriyle, askeriyle, polisiyle, milis kuvvetleriyle bunu önlemeye halk ayaklanmalarını bastırmaya çalışırlar. Dış ülkelerin ellerinde pek çok silahları vardır; görsel basınla videolarla, yazılı basınla köşe yazılarıyla devleti yönetenlerin ne kadar hırsızlık yaptıklarını, çaldıklarını halka iletirler. Geçim sıkıntısından zaten bunalmış halk bunu duyunca sokaklara dökülür.

Bu sırada dünyanın hakimi büyük efendiler, şu bölge senin bu bölge benim nüfuzumda kalacak derdindedirler. Anlaşırlarsa parçalanma çok kısa sürede biter, anlaşamazlarsa kavga çok uzun yıllar sürebilir. Neticesinde kurtlar sofrasına atılmış olan ülke paradokslar içinde lime lime edilir. Hak hukuk adalet özgürlük peşinde koşan halk kitleleri perişan olur. Yönetenler ve kent soylular paralarının, çalıp çırptıklarının daha güvende olacağı ülkelere kaçmak zorunda kalırlar.

Geçen gün sosyal medyada bir dostum “hangi taraftansın, artık yerine karar ver…” diye yazmış. Ben aklım erdiğinden beri DEVLETİMiN YANINDAYIM” çünkü yabancı ülkelerin milyonlarca insanı katledip ülkeleri haritadan nasıl sildiğini biliyorum. Avrupalı dostlarımızın Lumumba’yı asit kazanında eritip yok ettiğini biliyorum. Varsın onlardan yana olan onlarla kalsın, ama bunları okuyup bilip de onlarla hemfikir olmamı kimse beklemesin, kusuruma bakmayın. Sağlıkla kalın, Hoşça kalın…..

Ömer Suat MENALİ
Y. Mimar

  YORUM YAP / YORUM OKU
ÖMER SUAT MENALİ DİĞER YAZILARI
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık