Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMSAĞLIK

Ömer Suat Menali

Ah Şu Demokrasi...

Merhaba Dostlar,

Daha önceleri de bu konuyu bir kaç kere yazdım… Aslında çok da bilinen bir şeydir demokrasinin tarifi..

Toplumsal anlamda kişilerin seçme seçilme hakkı olarak tanımlanır. Tabii bunun bazı istisnaları vardır, yüz kızartıcı suç işlememek veya –özellikle seçilmek için- eğitim şartı gibi.

Kişisel demokratik haklar ise her insanın düşünmek, düşündüğünü – günümüz de kısıtlanmış olsa da- yazıp yayabilmek ve seyahat etmek gibi çok yaygın ve bilinen mottalardır…

Babam anlatırdı; Cumhuriyetin ilan edildiği yıllarda İstanbul'da Osmanlı tebaasından kurtulan bazı kendini bilmezler kafayı çekip Sultan Hamam, Tahtakale gibi yerlerde ortalığı Demokrasi var diye yakıp yıkmışlar.

Üniversitede çok saygı duyduğum bir dostum da liberal demokrasinin çok da uygun olmadığını, özellikle sosyal medyada, televizyon yayınlarında önüne gelenin bilsin bilmesin her konuda ahkâm kesmesine karşı olduğunu söyledi.

Yine akademisyen eskisi bir arkadaşım sosyal medyada paylaştığım bir konuya “Anlamadığın işlere karışma…” diye yazmış.. Ben de ona hoş olmayan bir cevap vermek zorunda kalmıştım..

Jakobenler ve jüristokratlar hep erk biz de olsun, proleterlerin, köylü ve işçilerin bu işlere karışmalarını pek sevmezler, onları her zaman aşağılarlar. (Aysun Kayacı'nın ironik örneğinde olduğu gibi)

Oysaki ben hem inşaatlarımda hem de halkın pek çok kesimiyle olan ilişkilerimde onu gördüm ki cahil dediğimiz insanlar pek çok eğitimli insanlardan daha rasyonel düşünebiliyorlar. Pragmatik yanı ağır bassa da hiç de yadsınmayacak düşünce tarzları var.

Netice itibariyle ne olursa olsun daha iyi bir yöntem bulunana kadar DEMOKRASİ olmazsa olmazımız olmaya devam edecektir. Çünkü Aristokrasi, Jüristokrasi, Monarşi, Oligarşi, Teograsi gibi yönetim şekilleri yüzyıllarca denenmiş, sonunda DEMOKRASİ'de karar kılınmış. Kıymetini bilelim.

Sağlıkla kalın, Hoşça kalın…..

Ömer Suat MENALİ
Y. Mimar

  YORUM YAP / YORUM OKU
ÖMER SUAT MENALİ DİĞER YAZILARI

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Sağlık Kadın Asayiş Turizm Astroloji