Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri

Haberin Gündemi - Tarafsız ve Doğru Haberin Adresi

FLAŞ HABER
Sol Ok
Sağ Ok
Menü
Ara
Facebook Twitter
Haberin Gündemi - Son Dakika Haberler ve Gündem Haberleri ANASAYFASPORGÜNDEMPOLİTİKADÜNYATEKNOLOJİEKONOMİEĞİTİMMAGAZİNYAŞAMKADIN

Ömer Suat MENALİ

ADALET...

Merhaba Dostlar,
Bugünlerde ağızlardan düşmeyen sözcük. Hak ve hukuka uygunluk olarak tanımlanan bu değişin en güzel ifadesi Yunan mitolojisinde Uranüs ve Gaia’nın kızı olan adalet ve düzen tanrıçasıdır. Betimlenen bu figürde kadının gözü bağlıdır. Bu da tarafsızlığını simgeler. Dikkat ettiyseniz mahkemelerin toplu olarak bulunduğu binalara ADALET SARAYI deniliyor ve bunların çoğunda  elinde terazi olan gözü bağlı kadın heykeli bulunur.

Gelin görün ki tarihin ilk çağlarından beri hak ve hukuku dağıtacak “hâkim yönetici güç”  bir türlü bu tarafsızlığı sağlayamamış. Teraziyi elinde tutan hâkim güç hep kendi çıkarlarını gözetmiştir. Bu çok bilinen bir şeydir.

Uzaklara gitmeğe gerek olmadan 700 yıllık Osmanlı İmparatorluk tarihine baktığınızda Padişahların, Vezirlerin, Paşaların ne kadar haksızlıklar yaptıklarını gerek arşivlerde gerekse romanlarda ve dizilerde görebilirsiniz. Güçlü oldukları dönemde masumların canlarını alıp, güç elden gidip hırsızlıkları haksızlıkları ortaya çıktığında kendi canlarından olan pek çok insan vardır.

Ne yazık ki Cumhuriyet tarihimiz boyunca da bu terazinin yanlış tarttığını çok gördük. Son zamanlarda dijital teraziler çıktığı halde bu ADALET dağıtma meselesi bir türlü çözüme bağlanmadı. Özellikle siyasette çamur atta izi kalsın mantığı ile pek çok temiz masum insan lekelenmeğe çalışıldı.

Tarihin bütün evrelerinde ülkemde bu hak ve hukuku gözetecek yerlere mahkeme, yetkili kişilere de kadı, hâkim, yargıç gibi isimler verildi. Osmanlı döneminde ufacık mekânlarda kadı önünde bir iki günde çözülen sorunlar şimdilerde 1000 odalı ADALET SARAYLARINDA yıllarca sürmekte, Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi olmadı AHİM’e kadar uzayıp gidiyor hak- hukuk terazisinin sapı.

Adaletin gerçekten tesis edilmesi için yargı bağımsız olmalı, tarafsız olmalı ve süratli olmalıdır. Bir insanı makul şüphe ile bile tutuklarsanız onu uzunca bir süre yargılamadan hapiste tutamazsınız, mutlaka en kısa sürede yargılanması sağlanmalıdır. Bir sene kirasını alamayan bir emeklinin adalete sığınmak üzere terazinin bir kefesine oturduğunda 3.000TL avukatlık ücreti, iki üç yıl süren dava,  kararın açıklanması, temyiz, Yargıtay, tashihi karar sürerse ben burada Enis Berberoğlu için ne yazıyım. Cumhuriyet ve Sözcü gazetesinin yazarları çizerleri haksızlığa uğrayınca millet uyandı da Kılıçtaroğlu’nun bayraktarlığını yaptığı bu ADALET sorunu umarım bir gün kökten çözülür.

Bir diğer husus da idam cezasıdır. İdam cezalarının pek çok ülkede kaldırılmasının sebebi yargılamada bir hata yapıldıysa geri dönüşünün olmayışıdır. Ömür boyu müebbet hapis de bile ilerde hata anlaşılırsa geri dönüşü oluyor, en azından maddi tazminatla kayıp giderilmeğe çalışılıyor. Ama idam cezasında ne yazık ki bu geri dönüş yapılamıyor. Ergenekon davaları buna örnek olmalıdır; Ya idam cezası olup pek çok general idam edilseydi bunun hesabını nasıl kim verirdi. Yakın tarihimizde Adnan Menderes ve iki bakanının idamı kötü bir örnek olarak hala hafızalardadır. Bütün bu sebeplerden ADALET yürüyüşünü içtenlikle destekliyorum.

Sağlıkla kalın, Hoşça kalın…..
Ömer Suat MENALİ
Y. Mimar
 

  YORUM YAP / YORUM OKU
ÖMER SUAT MENALİ DİĞER YAZILARI
-

ANASAYFA | GÜNÜN HABERLERİ | FOTO GALERİ | VİDEO GALERİ | KÜNYE | REKLAM | İLETİŞİM | RSS
Haberingundemi.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Spor Gündem Politika Dünya Teknoloji Ekonomi Eğitim Magazin Yaşam Kadın Sağlık