Dursun Özbek: 'Sıfır borçla Galatasaray'ı teslim edeceğim'

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Klübün mali bağımsızlığının bir numaralı öncelikleri olduğunu belirterek, "Benden sonraki yönetimine sıfır borçla Galatasaray teslim edeceğim" dedi.

Dursun Özbek: 'Sıfır borçla Galatasaray'ı teslim edeceğim'

22 Ekim'de yapılacak Galatasaray Olağanüstü Mali Kongre öncesi, Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek bilgilendirme toplantısında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Klübünün mali bağımsızlığının  öncelikli olduğuna vurgu yapan Dursun Özbek, "Mali bağımsızlık bir numaralı önceliğimiz. Eğer bir kurumun maliyesi iyi yönetilmiyorsa o kurumdan başarı beklemek mümkün değildir. Kurumun ne kadar prestijli olduğunu önemli değil. En büyük varlığımız futbol. Birinci sırada futbolculara ödenen maaş, prim ve bunların stopajları geliyor. Toplamda yaklaşık 60 milyon Euro... Personel ve teknik kadroya ödediğimiz 21 milyon Euro ikinci sırada. Deplasman ve kamp masrafları 5 milyon Euro. Finansman giderlerimiz ki bunun içinde kur farkı ve faizler de var 38 milyon Euro. Futbolcu amortisman giderlerimiz 17 milyon Euro. Bunun içinde bu seneki transferler ve daha önce yapılan transferlerin bu yıla intikal eden kısımları var" şeklinde konuştu.
Galatasaray' Klübünün borcunu da açıklayan Dursun Özbek, "Galatasaray'ın 500 milyon dolar kadar bir borcu var. Bu paranın 230 milyon doları banka borcu. Geriye kalan kısmı tedarikçilere ve cari taahhütlere bağlı oluşmuş borç. Galatasaray bu yükü ne kadar taşıyabilir? 230 milyon dolar banka borcuna karşılık 40 milyon Euro kadar faiz ve kur farkı ödüyoruz. Bu derecede yüksek faiz ödeyerek Galatasaray'ı daha ileriye götürmek çok zor. Bu rakamlarda her zaman %3-5 arası yanılma payı olabilir. Finansman giderleri 38 milyon dolar. Bir an bunun olmadığını düşünün. Her şeyimiz denk, bankalara borcumuz yok. Ne kur farkı ne de faiz ödememiz olacak. Sırf bu giderler olmasa senede 20 milyon Euro para kazanan spor kulübü haline geleceğiz" dedi. Klübün kazancı ve gelecek projeler üstünde duran Başak özbek sarı kırmızılı klubün ne pahasına olursa olsun bu borç sarmalından çıkacağını kaydetti. Başkan Özbek Klübe yönetim olarak geldiklerinde bir borç yığının olduğunu ama bunu akıllı ve yerinde kararlar ile minimize ettiklerini ifade etti. Dursun Özbek " Projemiz Galatasaray'ın cari harcamalarında mümkün olduğu kadar israfı engellemekti. Bunu azaltmaya çalıştık. Pek çok insanın işine son vermek durumda kaldık. Sadece bunu yaparken bu mali tabloyu düzeltmek mümkün değil. Galatasaray'ın çok büyük kaynakları var. Bunların da başında gayrimenkulleri var"  dedi.  

Sarı kırmızılı klubün  Riva Arazisi hakkında da  konuşsan  Özbek ; "Riva 40 sene önce çok sevdiğim efsane başkanımız Selahattin Beyazıt tarafından kulübüme kazandırıldı. Sayın Adnan Polat döneminde imarı çıkarılmış ve ruhsata bağlamış. Yaklaşık olarak 840'a yakın villa projesi vardı. Ben onlara da çok teşekkür ediyorum. 40 sene önce alınan bir arsa 35 sene sonra ruhsata bağlanıp Galatasaray'a varlık oldu. Sarf edilen emekler de büyük emekler. Sayın Ünal Aysal döneminde müteahhit firmadan bir teminat mektubu istenmiş. Karşı taraf bu talep nedeniyle projeden çekilmiş. Yaklaşık olarak 1 milyon metrekareye yakın bir arsa. Sayın Adnan Polat döneminden beri burada bir şeyler yapılması için çalışmalar yapılmış. Şartnameler hazırlanmış. Müteahhit için ihaleye de çıkılmış. Fakat sonuç çıkmadan görevden ayrılmış. Yeni gelen yönetim ihaleyi kazanan firmayla görüşmüş. Eğer paranızı iki senede geri kazanmak istiyorsanız arsayı 150 milyon dolar olarak fiyatlandırmış. Eğer üç senede almak isterseniz 200, 4 seneye razıysanız 250 milyon dolar alırsınız denmiş" açıklamasında bulundu. Sarı kırmızılı klubün  başkanı "Galatasaray'ın mali bağımsızlığını kazanması için finansal yapısına en büyük zararı veren banka borçlarından kurtulmak zorunda. Bu projelerden gelecek gelirin %95'i borçlarımızın sıfırlanmasına gidecek. Geri kalan %5 ile Selahattin Beyazıt'ın Galatasaray'a hediye ettiği Riva gibi yeni bir gayrimenkul satın almak istiyorum." dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.