İtfaiyeden baca temizliği uyarısı

İtfaiyeden baca temizliği uyarısı

İtfaiyeden baca temizliği uyarısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, kış aylarında baca yangınları ve karbonmonoksit zehirlenmeleri yaşanmaması için yaz aylarında bacaların temizlenmesi konusunda uyardı. 

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığının yeni alınan son teknoloji baca temizlik araçlarıyla, bina bacalarının daha temiz ve daha güvenli bir şekilde temizlendiği bildirildi. 

Açıklamada, görüşlerine yer verilen İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Tonguç Karakuş, yeni sistemle kış aylarına kalmadan bacaların mutlaka temizletilmesi gerektiğini belirterek, şu anki dönemin baca temizliği için tam zamanı olduğunu, ayrıca, yaz dönemi olduğu için de baca temizliği yüzde 25 indirimli. Daha çok kış aylarında yaşanan karbonmonoksit zehirlenmeleri ve baca yangınları gibi üzücü sonuçlarla karşılaşmamak için baca temizliğinin mutlaka yaptırılması gerektiğini bildirdi.

Zehirlenmelere karşı sanayi işletmelerinde 3-6 ayda, daire ve apartmanlarda ise yılda en az bir kere bacaların temizletilmesinin gerekli olduğunu anlatan Karakuş, şunları kaydetti: 

''Bacaların normal soba, doğalgaz ya da katı yakıtlı olması farketmez. Vatandaşlar bacalarını mutlaka yılda bir defa temizletsin. Baca temizliği eskiden, uzman ekiplerce çatıdan aşağıya doğru gülle sarkıtılarak yapılırdı. Bu da tehlikeli olmasının yanı sıra, konutların baca deliklerinden içeri is ve kurum geldiği için hijyenik değildi. Şimdi kullandığımız sistemde ise yukarı doğru dönerek çıkan ve önüne çıkan her şeyi aşağıya yollayan sistemin bir diğer güzel tarafı da aşağıya doğru inen atıkların da özel elektrik süpürgesi tarafından direkt olarak çekilmesi. Yani hem vatandaşın evi temiz kalıyor hem de çatıda oluşabilecek tehlikeler yaşanmıyor.'' 

Baca temizlemek isteyen vatandaşların, Turgut Özal Bulvarı-Akköprü adresindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına müracaat etmeleri ve ücretin yatırılması gerektiği bildirildi. 

Baca temizliği ücret tarifesinde yüzde 25 indirimli fiyatlar ise şöyle: 

''Kombi bacası 21.24 lira, soba bacası 21.24 lira, kazan bacası 40.71 lira, kazan bacası (çiftli) 80.54 lira, şömine bacası 40.71 lira, barbekü bacası 40.71 lira, sanayi ve lokanta bacası 112.40 lira'' 

A.A

  • ETİKETLER
PAYLAŞ

FACEBOOK YORUM YAZ HEMEN ONAYLANSIN