Mastürbasyon haram mıdır?

Mastürbasyon haram mıdır?

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan, İslam'a Göre Cinsel Hayat adlı kitabıyla büyük ses getirmişti. Şimdi, 10 yıldır üzerinde çalıştığı yeni kitabıyla yine gündem yaratmaya hazırlanıyor.

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan'ın kitabı yine çok tartışma yaratacak. İslam'da "cinsel hayat" konulu kitapla ilgili Habertürk'ten Füsun Saka'nın sorularını cevaplayan Demircan, cennete girenlere dünya nimetlerinin 10 katının verileceğini söyledi.

İşte ilginç Demircan röportajı; 

Cennete gidenleri ilk olarak ne bekliyor?

A.RIZA DEMİRCAN: Gehecoan'den çıkana ve Cennet'e girene sorulacak: "Dünya nimetlerini hatırlıyor musun?" Ve "iste" denilecek. Kreânin istediği de verilecek. Ayrıca, istediklerinin dışında tüm dünya nimetlerinin 10 katı verilecek.

Peki etraflarında birileri olacak mı?

A.RIZA DEMİRCAN: Olmaz mı! Sayılarını Allanın bileceği kadar hizmetliniz olacak.

Karıları ya da kocaları ne olacak peki?

A.RIZA DEMİRCAN: İkisi birarada Cennet'e giderlerse, erkek ve kadın, manevileştirilmiş bir yapıda yeniden yaratılacak. Cennet'e girecek dünya kadınları, 12 güzellik ve cinsellik vasfıyla, onurlandırılacak. Dünyada beğendiğiniz en şuh kadınlar bile elinize su dökemeyecek. O kadar güzel yaratılacaksınız.

Kıskançlık da olmayacak mı?

A.RIZA DEMİRCAN: Olmayacak.

"Bir erkeğe iki huri olacak" deniyor, doğru mu?

A.RIZA DEMİRCAN: Hayır. Kim uyduruyor bunları?

Peki, tam olarak ne olacak?

A.RIZA DEMİRCAN: İstediğiniz her nimete sahip olacaksınız. Orada erkek ve kadın hizmetçilerimiz de olacak. Genç erkek görünümlülere Vildan deniyor. Genç kadın görünümlüler de huriler. Bunların özellikleri, çok yakın sekreter gibi görev yapıyor olmaları.

O zaman burada hiç mi cinsellik yok?

A.RIZA DEMİRCAN: Orada eşlerimizle cinsel hayat sürecek, ama zarafet içinde. Çünkü cennette üreme yok. Her türlü yiyecek de var ama boşaltım yok.

Yani "her erkeğe iki huri" söylemi doğru değil...

A.RIZA DEMİRCAN: Aslında doğru da olabilir, çünkü cennette yasak yok. Biz, dünyadaki duygularla ahiret alemini yorumluyoruz. Yaratan bize orada nasıl bir duygu verecek bilmiyoruz.

ORADA IŞIK HIZIYLA HAREKET EDİLECEK

Uzun süredir, cennette yaşam konusuyla ilgili çalışıyorsunuz. Bir de kitap hazırladınız. Cennet nasıl bir yer?

A.RIZA DEMİRCAN: Hiçbir gözün görmediği, kulağın duymadığı, tasavvur edemediğiniz sınırsız nimetler göreceksiniz. Her bir Cennetliğe, bir dünya büyüklüğünde Cennet'in verileceği sınırsız bir alan olacak. Orada ışık hızıyla hareket edilecek.

Kimler Cennet'e gidebilir?

A.RIZA DEMİRCAN: O alemin mutluluğunu yakalamak için iman ve insanlığın kabullendiği ortak bir erdem gerekiyor. Zekat verenler, içkiden, kumardan, zinadan korunanlar, riyakarlık yapmayanlar, bencil olmayanlar; yani erdemli bir insanın

vasıflarını taşıyanlar Cennet'e gidecek. Allah insanda yarattığı eğilimlerin güzellerini görev haline getirmiş, insan doğasının kavrayabileceği kötülükleri de yasak haline getirmiştir, insan Allahm yarattığı bir varlık olarak, Allah yokmuş gibi, kendi başmaymış gibi nasıl yaşar? Akıllı bir adam bunu yapmaz. "Ya varsa" der. Senin dünyaya gelişinde sana sordular mı? Gidişinde soracaklar mı? Hayır. Demek ki sen acz içinde kıvranan bir insansın. Ve önünde, ebediyen yaşanacak gençlik ve güzellikler var Cennet'te. Bunlara inanmak dururken, bir erkek, bir güzel kadın ya da bir konak uğruna bütün hayatı veriyoruz.

SEKS YERYÜZÜNDEKİ GİBİ OLMAYACAK

Cennet'te cinsellik nasıl yaşanacak?

A.RIZA DEMİRCAN: Yepyeni bir boyutta olacak. Yine bildiğimiz lezzet var ama yeryüzündeki gibi değil. Elektro kimyasal süreçleri düşünün; konuşacaksınız ama elinizle uzanıp tutamayacaksınız. Bakışınızla yönlendireceksiniz.

"Karınızla olacaksınız" diye bir kural mı var?

A.RIZA DEMİRCAN: Orada durun! Bu soruyu ayete havale ediyorum: "Siz ve mümin eşleriniz girin Cennet'e. Orada ağırlanıp sevindireleceksiniz. Orada canlarının çektiği, gözlerinin hoşlandığı her şey var. Allah, size "Vermemi istediğiniz bir şey var mı" diye soracak."

Bu durumda ben beş erkek, siz 10 kadın isteyebilir miyiz?

A.RIZA DEMİRCAN: Bu sorunun cevabı yok. Yaratan, bizim bildiklerimizi sunuyor. Etler, meyveler, çiçekler.... Ama Cennet nimetlerinin, dünyadakilerle isim benzerliği dışında hiçbir benzerliği olmayacak. Dünyanın bir an önce bunu öğrenmesi lazım. Nasıl bir akılla yaşıyorsunuz? "Pat" diye ölebilirsiniz. Nasıl bir hayat bekliyor sizi bilmiyorsunuz. Bu hayat mıdır? Akşam eve gideceksin; kocanla  dırdır, çocuğun okul problemleri, genel müdürün sorunları... Sonra bir anda her şey bitti! İyilerin iyilikleri kötülerin kötülükleri yanlarına kaldı. Gördüğün ama eremediğin bunca güzellikler ne olacak? Niye birileri bu kadar çok nimete sahip? Bunlar geçici, bu bir imtihan. Bu nimetler onlar için sebebi azap olacak. Allah adama güzel bir kadın vermiş, ama edepsizin gözü çöplükte. Bir yandan da eşiniz bin bir kadını görüyor; daha güzelini, akıllısını... "Allah bana bu kadını vermiş" diyor ama aklı karışıyor; bir ona, bir yanmdakine bakıyor. Bu zulüm değil mi?

RAMAZANDA CİNSEL İLİŞKİNİN KURALLARI

Oruçluyken cinsel ilişkide bulunmanın kefareti nedir?

A.RIZA DEMİRCAN: Bütün Türkiye'de Ramazan ayında ve oruçluyken cinsel ilişkide bulunan kaç kişi vardır ki? Yoktur, Aslında oruçluyken sevişilir; daha çok gençler yapıyor bunu. Ama ilişkiye girmeden sevişmek, dokunmak şeklinde olabilir ancak...

Sahura kadar olan zamanda cinsel ilişkiye izin var sanırım...

A.RIZA DEMİRCAN: Rabbimizin her bir emrine itaat, islam'da ibadettir. Zekat, tesettür, içki içmemek, faize direnmek... Orucun amacı insanı ruhen yüceltmek, ahlaken geliştirmektir. Bu nedenle orucu bozan maddi ve manevi unsurlardan kaçınmak gerekir. Maddi şeyler; imsakla iftar arasında yeme, içme ve cinsel ilişkiden korunmaktır. Ama yalan, iftira, bencillik, gösteriş gibi fertlere ve topluma zarar verecek işlerden de kaçınmak gerek. İmsakla iftar arasında yemek, içmek nasıl caizse cinsel ilişki de caizdir. Altını çizerek yapmam gereken uyarı şu: Ramazan ayında özellikle gençler, iftardan önce, arzu edilmese de sevişme yaşamaktadır. Sevişme boşalmayı sağlamadıkça orucu bozmaz, ama orucun kalitesini düşürür. Oruçtan amaçlanması gereken iradeyi bozar.

NORMAL KADIN FITRATI EVLİ ERKEĞİ İSTEMEZ

İslam'da bir erkeğe kaç kadın haram değil?

A.RIZA DEMİRCAN: Böyle bir şey yok. İslam'da kadını meşrulaştıran, nikah akdidir. Bir Müslüman, şartları oluşursa dörde kadar kadınla evlenir. Ama bu mümkün değildir, çünkü ikinci bir kadını alma konusunda, alınacak kadının da onayı gerekir. Normal kadın fıtratı, eşinin ikinci bir kadın almasına engel olduğu gibi, evli erkeği de istemez.

Ama erkeklere bu hak verilmiş...

A.RIZA DEMİRCAN: "Hak verilmiş" diye bir şey yok. Sizin armut yeme hakkınız da var, Amerika'ya gitme hakkınız da. Ama bu, yapabileceğiniz anlamına gelmez. Dört kadın alabilirim ama, alabileceğim kadınları bulmam lazım. Bir nikah akdi yapılırsa ve siz toplum içinde hukuken, ahlaken onun sorumluğunu
üstlenebilirseniz, kadını malınıza varis kılabilir seniz; dört kadın da
alabilirsiniz. Çünkü îslam, savaş sonrasının da ekonomik refahın da dinidir. Bir insan için asıl olarak tek kadın verilir. İslam, evlilik dışı hiçbir ilişkiyi onaylamaz; ne eşcinselliği, ne lezbiyenliği ne de kadm-erkek beraberliğini.

Hukuk sisteminde iki nikah olmuyor zaten...

A.RIZA DEMİRCAN: O bizim baskıcı laik sistemin dayatması. Nikah, iki şahitle onaylanan ve topluma duyurulan bir olgudur. İki insanın, toplumun fertlerinin bilgisi altında biraraya geldiklerinin ilanıdır.

"Eşcinsellik haramdır" dediniz, ama onlar dine inanmıyor mu?

A.RIZA DEMİRCAN: Onlar Allah'ın haram kıldığı bir şeyi reddetmiyor ama iradeyi kullanamadığı için bunu yapıyorsa, günahkar olurlar. Ekrana çıkıp "Ben uygun bir erkek bulsam" diyenleri meşru görenler ise kafirdir.

BİRLİKTELİK SEVAP ALINACAK BİR İBADETTİR

İslam'a göre, eşler arasında ilişkinin yasak olduğu zamanlar var mı?

A.RIZA DEMİRCAN: Eşler arasında ilişkinin yasak olduğu günler, geceler yok. Kandil ve bayram gecelerinde de ilişkiye girilebilir. Ancak Kadir Gecesi olduğuna yürekten inandığımız gecede, ilişki yasak değildir ama ertelenmelidir. Kişinin eşiyle ilişkisi de sevap alınacak bir ibadettir.

Gizli tutulan evlilik geçerli midir?

A.RIZA DEMİRCAN: Evlilikle zina arasındaki temel fark, alenilik ve sürekliliktir. Evlilikte açıklık ve devamlılık vardır. Yakın çevre veya asgari iki şahit tanıklık eder. Erkek ve kadının yakınları tarafından bilinmeyen, gizlenen ve yalnızca uzak çevreden iki şahidin bildiği nikahlar, Kuran yasakladığı ve gizli dost edinme şüphesini içerdiği için son derece sakıncalıdır.

Mastürbasyon haram mıdır?

A.RIZA DEMİRCAN: Mastürbasyonu yasaklayan doğrudan bir ayet ve hadis yoktur. Eşlerden birinin mastürbasyon yapması diğerine zulüm olacağı için haramdır. İhtiyaç yokken mastürbasyon yapılması ise hayat maddesinin israfıdır. İsraf da haramdır.

ESTETİK İŞLEMLER HARAMDIR

Kadınların kocaları için makyaj yapması tavsiye edilir mi?

A.RIZA DEMİRCAN: Makyaj yapmaları cihaddır. Her insan orijinaldir, altı milyar birbirinden farklıdır. Bugünkü insanlar önceki nesillerden farklı. Sonrakiler de bizden farklı olacak. Orijinalliği etkileyen, farklılığı kaldıran bütün estetik işlemler haramdır. Kaşın doğal yapısını değiştiren uygulamalar da böyledir.

Gebelikten korunma yolları meşru mudur?

A.RIZA DEMİRCAN: Çocuk bir kader mevzuudur. Korunma yöntemlerine başvurmak İslam'da sıcak bakılmayan fakat kesinlikle de yasaklanmayan bir konudur. "Koruyucu yöntemler için de erkek ve kadının ruhsal ve bedensel sağlığını tehdit edebilecek uygulamalar, haramdır" denebilir, çünkü nefse zulüm olur. Kordon bağlatma ise yaratılış düzenine müdahaledir ve haramdır. Hiçbir şekilde onaylanamaz.

Uzun süre ayrılık, nikah tazelemeyi gerektirir mi?

A.RIZA DEMİRCAN: Uzunca bir süre ilişkiye girilmemesi nikahın yenilenmesini gerektirmez. Boşanma olmaksızın eşlerin birbirlerini ihmal etmesinin haramlığı açıktır.

Cinsel öğretim niçin önemlidir?

A.RIZA DEMİRCAN: Cinsel hayatla ilgili ilahi emirleri ve yasakları öğrenmek farz görevimizdir. Bunlara göre yaşamak da bizim için ibadettir.

 

  • ETİKETLER
PAYLAŞ

FACEBOOK YORUM YAZ HEMEN ONAYLANSIN