Küçükköy'de kentsel sorun

Küçükköy'de kentsel sorun

Gaziosmanpaşa Belediyesi Şubat Ayı toplantısını yaptı. Toplantıda Küçükköy Paşa Mahallesi olarak bilinen noktada 'Kentsel Sorun' ortaya çıktı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Meclisi’nde Küçükköy Sorunu…

Gaziosmanpaşa Belediye Meclisi Şubat ayı toplantını yaptı. Toplantıda normal gündeminde Plan Tadilleri, Hisseli bulunan iki yerin satışı, Kastamonu Doğanyurt Belediyesi ile kardeş belediye uygulaması ve belediyenin iç çalışma yönetmelikleri görüşülerek kabul edildi. 

Üçler Market...

Gündem dışı olarak CHP grubu GOP Meydan’da bulunan Üçler Market’in ruhsatı olup olmadığını sordu. Ak Parti grubu ise oranın ruhsatı olmadığından dolayı mühürlendiğini, mührü kırıldı ise hakkında hukuksal işlem uygulanacağını söylediler. Yenidoğan Sarıgöl ile alakalı olarak CHP grubu bilgilendirmelerin yapılması gerektiğini söylediler. 

CHP’li Meclis Üyeleri Görüş Bildirdi…

CHP Grubu’ndan Ferhat Epözdemir “Karayolları, Sarıgöl, Yenidoğan bir sarmal gibi devam devam ediyor. Burada vatandaşlar, sakin ve kızmadan bilgilendirilmeli, çözüm bulunmalıdır” dedi.  Mehmet Polat ise vatandaşların haklarının korunması için onlarla bir protokol yapılması gerektiğini söyledi. Yine Mehmet Yüceer “Bayındırlık Bakanlığı inşaat birim maliyeleri ile hesaplandığında 60 metrekare daire 30 bin TL’ye mal olmaktadır. Dönüşüme uğrayacak vatandaşlara, istimlak bedelleri ile hesaplanıp bu fiyattan daire verilmelidir” dedi.  Ak Parti’liler de Yüceer’in kendilerine ışık tuttuğunu ifade edip, görüşlerine katıldılar.

Gaziosmanpaşa Gündemine Yeni Bir Kentsel Sorun Düştü…

Gaziosmanpaşa Belediye Meclisinin bu ay konukları vardı. Küçükköy Paşa Mahallesi… Yeni Mahalle 602 sokak civarı…   Burada 600 hane ve 3 bin civarında insan bulunan 93 dönüm alanda bir proje geliştirilmiş.  Vatandaşlar konuya ilişkin olarak bilgi sahibi olmadıklarını ve bilgi edinmeye geldiklerini söylediler. Burada bazıları tapu sahibi, bazıları tapu tahsis, bazıları da tapusuz olduğu, 3. şahıslara ait tapuların olduğu ifade edildi. Vatandaşlar “Bize seçimlerden önce tapu verileceği söylendi. Biz tapularımızı alıp binalarımız veya tadilatlarımız yapmak istiyoruz. Ama hiçbir şey yapamıyoruz” dediler. Bu arada salonda vatandaşlarla sohbet eden CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Yılmaz Yıldırım, konuyla ilgili olarak her türlü hukuki yardımlarda bulunacaklarını söyledi.

Suat Alkan Hazırlıklı Gelmiş…

Konuya ilişkin olarak söz alan Başkan Yardımcısı Suat Alkan haritaları panoda göstererek “Paşa Mahallesi olarak gecekondu alanı 93 dönümden oluşmaktadır.  Bura yapılan son imar düzenlemesinde 6 adet ada belirlendi. 2/25 YD şartlarında planlamalar yapıldı. Burada bazı vatandaşların tapusu yok. Hak sahibi olmamaları, asıl mal sahiplerinin başkası olması sorun. İşgalci durumu vardır. Burada isteyen hak sahiplerini bulup imar planına uygun olarak  10-12 katlı binalar yapabilir. Ama biz tapusu olmayan vatandaşlarımızı da ev sahibi olmasını istiyoruz. Bu nedenle bu alanı GOPAS’a yaptırabilir miyizi düşünüyoruz” dedi.

Atıflara Cevap…

Bu arada meclis konuşmasında GOPHABER’de çıkan ‘Gaziosmanpaşa’dan 50 bin kişi kovulacak’ kentsel dönüşüm haberlerine atıf yapan Suat Alkan’a Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Şükrü Kara köşe yazısında şu cevabı verdi.

“50 bin değil 34 bin…

Belediye Başkan Yardımcısı Suat Alkan ‘Gaziosmanpaşa’dan 50 bin kişi kovulacak’ haberimize atıf yaptı.. “50 bin kişi değil”  diye… Cihangir Boz beyin ifadesine göre; orada ki toplam nüfus 34 bin civarında bulunuyormuş. Bazı rakamlar görecelidir, bize o gün, o rakamlar verilmişti. Yani muhtarlık kayıtları ve kayıtta olamayan veya sayımdan sonra gelenler... Rakamlar üç aşağı, beş yukarı doğrudur değildir… Irakta bazılarına göre 2 Milyon, bazılarına göre 1 Milyon kişi ölmüştür. Bırak milyonu 500 bin kişi bile öldüyse olayın vahameti ortadadır.

Kimseyi Kovmuyoruz…

Yine Suat Alkan, meclis toplantısında kimsenin Gaziosmanpaşa’dan kovulmayacağını ifade etti. Şimdi haberlerimizin yapımından ve bazı tepkilerin oluşmasından sonra bir yaklaşım değişikliğine gidilmediği nereden belli! Ayrıca haberi yapıldığı tarih ve ortamda bir değerlendirelim. Yer Kent Konseyi toplantısı ve açıklamayı yapan Selçuk Otto bey… “Daha önce o bölgede 150 istimlâk yapıldı ve paraları verilerek gecekondular yıkıldı… Gidenlerin nereye gittiğini bilmiyoruz…” Bu açıklamadan sonra diğer kalanlar da kovulacak diye haber yapmamız gayet normal değil mi?” Şeklinde değerlendirmede bulunan Kara’nın yazısının diğer ayrıntılarını köşesinde bulabilirsiniz.

 

Kaynak: GOPHABER

  • ETİKETLER
PAYLAŞ

FACEBOOK YORUM YAZ HEMEN ONAYLANSIN