• ADANA
  22/11 °C
   
 • KONYA
  15/6 °C
   
 • ANKARA
  15/6 °C
   
 • BURSA
  17/11 °C
   
 • ISTANBUL
  16/9 °C
   
 • IZMIR
  16/11 °C
   
 • ANTALYA
  17/11 °C
   
     
 • Dolar
  2,6093
 • Euro
  2,8442
 • Altın
  100,5668
 • Bist-100
  80,894
 
GÜNDEM SİYASET SPOR FOTO GALERİ VİDEO GALERİ MAGAZİN DÜNYA EKONOMİ MEDYA YAŞAM YAZARLAR DİĞER
 

Günde Ne Kadar Su Tüketilmeli?

Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için bol su ve sıvı alınması gerektiğini söylüyor. Peki günde ne kadar su tüketilmeli?

Günde Ne Kadar Su Tüketilmeli?
 
04 Aralık 2009 Cuma - 16:42


Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Yasemin Beyhan, yaşamak için oksijen kadar gerekli olan su ve sıvı tüketiminin Türkiye'de ihmal edilen bir konu olduğunu ifade ederek, ''Sağlıklı bir yaşam için su ve sıvı tüketiminin her gün özenli ve dengeli bir biçimde sürdürülmesi gerekiyor'' dedi.

AA muhabirine açıklama yapan Beyhan, yeterli ve dengeli beslenme konusundaki çalışmaların, bilinç düzeyinin yükseltilmesinde etkili olduğunu ifade ederek, ancak su ve sıvı tüketiminin öneminin halen çok bilinmediğini belirtti.

Vücudun sıvı gereksiniminin yaşa, cinsiyete, vücut ağırlığına veya yapılan fiziksel aktivite durumuna göre değiştiğini anlatan Beyhan, günlük kaybedilen sıvı miktarının çevre şartlarına göre değiştiğini, bu nedenle alınan sıvı miktarı ile tüketilen miktarın dengeli olması gerektiğini bildirdi.

Beyhan, bu dengeyi sağlamak ve dehidrasyon, böbrek taşı ve daha birçok önemli sağlık sorunundan kaçınmak için günlük olarak sağlıklı erişkin bir erkeğin yaklaşık 3 litre (13 bardak), kadının ise 2 litre (9 bardak) su tüketmesi gerektiğini kaydetti.

Su ve sıvı gereksinimi konusuna özellikle yaşlılar, bebekler, gebeler, emziren anneler, sporcular ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlarda daha çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Beyhan, ''Herkesin bildiği temel beş madde var, protein, karbonhidrat, yağlar, vitamin ve mineraller. Çok üzerinde durmadıklarımız ise su, posa ve bitkisel-kimyasallar dediğimiz besin bileşenleri de yaşamın sürdürülmesi ve sağlık için son derece önemli bileşiklerdir'' dedi.

Beyhan, Dernek olarak amaçlarının, halkın beslenme bilincini geliştirmek, bulunduğu koşullar içinde başta ekonomik olmak üzere en iyi beslenme şeklini öğretmek olduğunu ve yapılan çalışmalar sonucunda da bu konuda bilinç düzeyinin yükseltilmesinde önemli adımlar atıldığını ifade etti. Yaşamak için oksijen kadar gerekli olan su ve sıvı tüketiminin Türkiye'de ihmal edilen bir konu olduğunu fark ettiklerini belirten Beyhan, ''Sağlıklı bir yaşam için su ve sıvı tüketiminin her gün özenli ve dengeli bir biçimde sürdürülmesi gerekiyor'' diye konuştu.

Yeterince sıvı tüketiminin önemi konusunda toplumda farkındalık yaratmak adına merkezi Amerika'da bulunan Uluslararası Yaşam Bilimleri Enstitüsü (ILIS) ile İstanbul'da bir konferans düzenlediklerini anlatan Beyhan, 7 Aralıkta Ritz Carlton Otel'de yapılacak konferansta, sıvı tüketimi konusunun, çeşitli boyutlarda ele alınacağını kaydetti.

Beyhan, ''Su, yaşam için elzem bir besindir. Son yıllarda yapılan çalışmalar suyun bir besin ögesi, besleyici öge olarak kabul edilmesi üzerinde yoğunlaşıyor'' diye konuştu.

Yaşa bağlı olarak insan vücudunun yüzde 50-70'sinin sudan oluştuğunu aktaran Beyhan, hücrelere bir takım yararlı moleküllerin taşınması, hücre ve barsaklardan artık, toksik ögeler ve serbest radikaller denilen, insanı kansere kadar götürebilecek bir takım toksik moleküllerin atılmasının sıvı ile sağlandığını belirtti.

Beyhan ''İnsan yavrusu fetus anne karnında sıvı bir ortam içerisinde. Dolayısıyla sıvının önemi ta anne karnında başlıyor, yaşamın sonuna kadar devam ediyor'' dedi.

''SUSAMA DUYGUSU GELİŞMEMİŞ OLABİLİYOR''

Sıvı gereksiniminin susama duygusuyla bağlantılı olarak değerlendirilmesinin çok tehlikeli olduğuna dikkati çeken Beyhan, şöyle devan etti:

''Nasıl olsa susama duygusu sıvı gereksinimimizi karşılamamıza yeter diyoruz. İşte burada sorun başlıyor. Her zaman insanlarda susama duygusu gelişmemiş olabiliyor. Onun için susama duygusunu beklemeden, belirli aralıklarla ve bulunduğumuz duruma uygun olarak sıvı tüketmeliyiz.

Sıcak havalarda, ağır işlerde çalışanlar, bebeklerde, sıcak ortamda oynayan çocuklar, susama duygusu akla gelmeyebilir, gelişemeyebilir. Vücudun susuz kalması çok büyük sorunlara yol açabilir. Bu sorunların başında metabolizmanın yavaş işlemesi geliyor. Vücuttan yüzde 1 kadar bile ağırlık kaybı ile karakterize olan sıvı kaybı zihinsel bulanıklıklara, dikkat ve algılamalarda eksikliklere neden olur. Bu durum çocuklarda söz konusuysa okul başarısını etkiliyor, çalışan için söz konusuysa yaptığı işe konsantre olamamasını ve verimlilik gösterememesine neden oluyor.''

Beyhan, yurt dışında maden işçileri üzerinde yapılan bir çalışmanın iş kazalarının haziran ve temmuz aylarında yoğunlukla görüldüğünü bunun da işçilerin aşırı derecede dehidrasyon denilen sıvı kaybı ile ilintili olduğunu gösterdiğini aktardı.

Normal insanlar günlük sıvı ihtiyacını 2-2,5 litre ile karşılayabilirken ağır işlerde çalışanlarda bunun 4-5 litreye kadar çıkabildiğini ifade eden Beyhan, vücudunu sıvı gereksiniminin ağırlık değişimleriyle saptanabildiğini söyledi.

Kas dokusu sıvı yönünden daha zengin olduğunu, yağ oranı yüksek olanlarda sıvı oranın daha düşük seviyelerde bulunduğunu belirten Beyhan, ''O nedenle obezlere hem tok tutması, hem enerji metabolizmasını hızlandırması hem de toksik ögelerin atılması ve antioksidan aktivitenin daha iyi işleyebilmesi için bol bol sıvı tüketmelerini öneririz. Bazıları bunda aşırıya kaçabilir. Normal koşullarda yetişkinlere 8 bardaktan az, 20 bardaktan çok tüketmeyin deriz'' diye konuştu.

Türkiye Diyetisyenler Derneği Başkanı Yasemin Beyhan, sıvı tüketiminin sadece su ile sınırlandırılmaması, hiyjenik içme suyunun yanı sıra çay, ayran, kahve, enerjisi düşük içeçekler, çeşitli çaylar, çorbalar, ayran, süt, limonata, boza ve salep tüketilebileceğini dile getirerek, ''Ofiste çalışırken kah çayımızı, kah suyumuzu içerek, öğlen çorba ve sebze ve meyve tüketerek gün boyu sıvı ihtiyacımızı karşılayabiliriz'' dedi.

İleri derecede dehidrasyonun ileri derecede çok ciddi sorunlara hatta ölüme bile yol açabildiğine dikkat çeken Beyhan, ''Çünkü dehidrasyonda sadece sıvı kaybı olmuyor, elektrolit dediğimiz sodyum potasyum, magnezyum gibi çok önemli fonksiyonları olan elektrolitlerin de kaybı söz konusu'' diye konuştu.

''İLAÇ ALAN HERKES BOL BOL SIVI TÜKETMELİ''

Yasemin Beyhan, ister virütik ister bakteriyel nedenle olsun hastalık durumunda kandaki toksik öğelerin arttığını hatırlatarak, hastalık sırasında hem bu toksik ögelerin hem de tedavide kullanılan ilaçlar nedeniyle kimyasal metabolik artıkların vücutta biriktiğine dikkati çekti.

Hem toksik ögelerin hem de ilaçların kimyasal artıkların vücuttan atılması için hastalık döneminde sıvı tüketimine çok önem verilmesi gerektiğini kaydeden Beyhan, şöyle devam etti:

''Hele bu sıvılar, vitamin ve mineraller yönünden zengin bir sıvı olursa hastalığın tedavisinde daha çok amaca hizmet edecektir ve çok yönlü bir yarar sağlayacaktır. Mesela kanser hastaları çok yoğun kemoterapi ve radyasyon alıyorlar. Vücutlarında çok fazla serbest radikal oluşuyor. Çok fazla kimyasal metabolik artıklar birikiyor. Bunların hepsinin vücuttan bir an önce atılması gerekiyor. Onun için biz o hastalara 20-30 dakikada bir su içmesini öneriyoruz. İlaç alan herkes bol bol sıvı tüketmeli. Bir tableti 2 bardak su ile için diyoruz. Hem ilacın etkinliğini artırmak hem de ilacın metabolik artıklarını atmak için önemli.''

Yasemin Beyhan, doyma duygusunu geliştirmesi açısından sıvıyla birlikte yemeklerin tüketilmesi önerisinde bulunarak, ''Yemekle birlikte bir sıvı aldığınızda daha çabuk doyarsınız, örneğin yemeğin başında çorba içersek daha çabuk doyarız. Sıvı, ister yemek öncesi, ister sırası, ister sonrasında aşırıya kaçmamak şartıyla her zaman tüketilebilir'' dedi.

En yararlı yiyeceğin bile fazla tüketildiğinde olumsuz etkileri olduğuna dikkati çeken Beyhan, hiçbir şeyin aşırısını önermediklerini, bir çeşitlilik içerisinde her şeyin tüketilmesi gerektiğini kaydetti.

Beyhan, şunları söyledi:

''Beslenme ve diyetetik profesyonelleri olarak, besinleri, miktar, çeşitlilik, besin değeri korunumunu en yüksek düzeyde sağlayarak, tüketim sıklığını ve öğünlere dağılımını iyi ayarlayarak, hijyenik ve ekonomik olarak tüketilmesini öneriyoruz. Nasıl tek yönlü beslenme önermiyorsak, içecek tüketiminde de tek yönlü tüketimi önermiyoruz. Sıvı tüketiminde de çeşitlilik her zaman önerdiğimiz bir durum.''

Türktime

Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
Kalkar Kalkmaz Sigara İçmeyin
 
Balık Neye Yararlı Değil ki
 
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
 
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
DİĞER HABERLER
 
Kalkar Kalkmaz Sigara İçmeyin
Yataktan kalkar kalkmaz sigara yakanlarda nikotin seviyesinin çok yükseldiği ...
Domuz gribi misiniz?
Öksürüyorsunuz, burnunuz akıyor, başınız ağrıyor, grip oldunuz. Peki ne ...
İlaçta Yüzde 23 İskonto Dönemi
Eczacılara "kepenk kapattıran" ilaç indirimleri bugün itibariyle hayata geçti.
 
 
Çocuklar için 10 süper yiyecek
Uygun bir gelişim için özel vitamin ve minerallere ihtiyaç duyan çocukların ...
Peynirin iyisi nasıl anlaşılır?
Besin değeri yüksek ve uzun süre bozulmadan muhafaza edeceğimiz bir peyniri ...
Mucizevi meyve hurmanın faydaları
Kutsal topraklarda hacıların vazgeçilmez ikram ve hediye kalemi olan hurmanın ...
 
 
Danıştay'ın GDO kararına tepki
Danıştay 10. ve 13. dairelerinin, müşterek heyeti kararıyla Genetiği Değiştirilmiş ...
Kızamıktan ölümler artabilir korkusu
Dünya çapında kızamık hastalığından ölümlerin, çocuklukta yapılan aşı ...
Şimdi tam nar zamanı
Tansiyonu düzenliyor,kalbi koruyor,enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırıyor. İşte o meyve...
 
 
SOSYAL MEDYADA TAKİP ET
PUAN DURUMU
    O G B M P
Galatasaray 22 16 3 3 51
Beşiktaş 22 15 3 4 48
Fenerbahçe 22 14 5 3 47
İstanbul Başakşehir 22 10 8 4 38
Bursaspor 22 10 7 5 37
Trabzonspor 21 8 10 3 34
Mersin İ.Y. 22 9 5 8 32
Kasımpaşa 22 7 7 8 28
Gaziantepspor 22 8 3 11 27
10  Gençlerbirliği 22 6 8 8 26
11  Akhisar Bld. Spor 22 6 7 9 25
12  Sivasspor 22 6 6 10 24
13  Konyaspor 22 6 6 10 24
14  Eskişehirspor 22 5 8 9 23
15  Çaykur Rizespor 22 5 6 11 21
16  Kayseri Erciyes 22 4 8 10 20
17  Karabükspor 21 4 5 12 17
18  Balıkesirspor 22 3 5 14 14
FİKSTÜR İÇİN TIKLAYIN
ANKET
2015' te Şampiyonluk Sizce Hangi TakımdaSonuçları göster Anket arşivi
 
 
KATEGORİLER
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
ETİKETLER
  •KÜNYE
  •İLETİŞİM
  •REKLAM
  •SİTENE EKLE
  •ASTROLOJİ-BURÇLAR
  •HAVA DURUMU
 
 
  •GÜNDEM
  •SİYASET
  •SPOR
  •MAGAZİN
  •DÜNYA
  •EKONOMİ
  •KADIN
  •HG MUTFAK
  •SEKTÖREL BÜLTEN
  •YAŞAM
  •SİYASET
  •SPOR
  •ÇOCUKLAR
  •DÜNYA
  •FOTO HABER
  •GÜZELLER
  •DOĞA
  •MAGAZİN
  •HABER
  •SPOR
  •MAGAZİN
  •KOMİK VİDEOLAR
  •YAŞAM
  •BİLİM VE TEKNOLOJİ
  •SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ
  •FRAGMAN
•fenerbahçe
•galatasaray
•canlı yayın
•canlı yayın
•canlı yayın
•beşiktaş
•transfer