Ergenlik dönemi sorunları

Ergenlik dönemi sorunları

Ergenlik dönemindeki çocukla nasıl iletişim kurmalıyız? Ona ne kadar özgürlük tanımalı, sorunlarına nasıl yaklaşmalıyız? Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin anlatıyor.

Ergenlik hepimizin başından geçse de çocuğumuzla birlikte yeniden keşfetmeye çalıştığımız bir dönem. İşte bu dönemde yeni yeni kimlik edinmeye başlayan çocuğumuza nasıl yaklaşmalı, onunla nasıl iletişim kurmalıyız? Hangi sorunlara karşı dikkatli olmalı, ona ne kadar özgürlük vermeliyiz?

Oğlumuzun saçlarını uzatıp küpe takmasına, kızımızın makyaj yapmasına karşı koymalı mıyız? Asıl olan onunla dost olmak mı, arkadaş olmak mı? Onun güvenini nasıl kazanabiliriz? Peki ya o beğenmediğimiz arkadaşları? Onlara karışmalı mıyız? Tüm bu sorularınızın yanıtı pudra.com’da.

Pediatrist-Pediatrik Nörolog Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin, ergenlik hakkında anne babaların merak ettiği konuları pudra.com’da anlatıyor.

Ergenlik nedir?

İnsan yaşamının 11-18 yaş arası dönemidir. En önemli ergenlik belirtisi, tüylenmedir. Genital bölge ve koltuk altındaki tüylerin renkleri değişir ve tüyler kıvrılmaya başlar.

Kızlarda meme oluşumu başlar. Önce küçük bir kabarıklık, sonra ele gelen halka şeklinde kıkırdağımsı bir yapı oluşur. Bundan yaklaşık bir yıl sonra kız çocukları adet görürler. Adet görene kadar olan dönemde kız çocukları en yüksek uzamayı gösterirler; boyları yaklaşık 10 cm uzar.

Erkeklerde de tüylenmeye hayalarda bulunan skortum derisindeki renk değişi eşlik eder. Deri kahverengileşir ve penisin boyu uzamaya başlar.

Ergenlikte fiziksel özelliklere eşlik eden psikolojik değişiklikler oluşmaya başlar. Bireyin kendi kimliğine vakıf olduğu dönemdir ergenlik. Benzerler arasında sivrilebilme dönemidir. Diğerleri ona benzerdir, onların arasında sivrilebilmek oldukça sancılı bir dönemdir.

Aileler ergenlik döneminde hangi sorunlara karşı dikkatli olmalı?

Okul döneminde sosyal çevreyle özdeşleşen çocuk, ergenlikte arkadaşlarıyla özdeşleşir ve onlara benzemeye, aynı zamanda onların arasından sıyrılmaya çalışır. Aile, çocuktaki bu değişikliği şaşkınlıkla karşılar. Arkadaşlarına benzeme çabası içindeki çocuk, ailesini reddedebilir ve beğenmeyebilir. Bu doğal bir süreçtir, ailenin tedirgin olmaması gerekir. Bu, ileriki yaşamında da kendilerini reddedeceği anlamına gelmez.

Onun arkadaş seçiminde, içine girmeye çalıştığı grubu sevmeli, saymalı ve onore etmelidir. Aile bunun tersini yaparsa kendisi kaybeder.

Ergenlik, benzerlerin arasından sivrilebilme dönemi olduğu için, çocuk şeklen de o girdiği gruba benzemeye başlar. Dönemin trendine göre saçlarını uzatabilir, küpe takabilir, makyaj yapabilir. Bunlara karşı koymamak gerekir. Aile, kendi gençliğine ve görgüsüne uymasa bile aşırı tepki vermemeli, doğal karşılamalıdır. En büyük sorun, ailenin liman olmayı yitirdiği dönemde ortaya çıkar.

Ergenliğe giren kızımla nasıl iletişim kurmalıyım?

Ergenliğe giren kız çocuğuyla iletişim kurması gereken şüphesiz annesidir. O döneme kadar babasıyla yakınlaşan kız çocuğu, bu dönemde de yakınlaşmasını sürdürüyor olabilir. Annenin başarması gereken en zor davranış biçimi de onu kendine dost yapabilmesidir.

Genellikle kız çocukları babaya daha çok yönelirler, ama ergenlik döneminde artık çocuk içine kapanmaya, pek fazla kendiyle ilgili konuşmamaya başlar. Bu durumda annenin kızıyla arkadaş olmayı değil, dost olmayı başarması gerekir. Çünkü hiçbir zaman bir anne kendi kızıyla arkadaş olamaz. Zaten olmamaları da gerekir. Çocuk bütün sırlarını annesine vermez, kendi yaşıtlarına verir. Annenin kızıyla dost olabilmek için yapması gereken; kendisinin ona olan, onun kendisine olan güveni artırabilmektir.

Ergenliğe giren oğlumla nasıl iletişim kurmalıyım?

Ergenliğe giren erkek çocukla iletişim kurması gereken şüphesiz babadır. Anne, sakin liman olmayı başarmalıdır. Ergenlikle ilgili konuları anlatması gereken birey, babadır. Öz olan yine onunla dostluk kurmak, çocuğun güvenini kazanmaktır. Güven kazanılmasının temel öğesi kişinin davranışlarının tutarlı olmasıdır. Çocuğun yaptığı herhangi bir davranışta verilen tepkinin bir öncekiyle birebir aynı olması bu tutarlılığın ve dostluğun ilk adımıdır. Çünkü, dostlukta gerekli olan güvendir.

Ergenliğe giren çocuğuma hangi özgürlükleri tanımalıyım?

Ergenliğe giren çocuğa, her insana olduğu gibi tüm özgürlükler açık olmalıdır. Ama önemli olan, tüm özgürlükleri kullanmasını bilebilmektir. Bunun özünde, çocuğun ergenliğe kadar getirdiği gelişme aşamalarının çok iyi doyurulmuş olması yatar. Bu gelişme aşamaları; 1-3 yaşta annenin çocuğuna çok sıcak bir ilgi göstermesi, 4 yaş civarında çocuğun cinsel kimliğini kazanabilmesi için anne babanın ona uyum içinde davranışlar sergileyebilmesi, okul yaşamında önce çevreyi araştırabilmesi için olanakların yaratılması, sonra arkadaşlarıyla yarışabilmesinin temelinin oluşturulabilmesidir.

Zaten bu şekilde yetiştirilmiş bir çocuk, aklı selimi yerindeyse, ne kadar özgürlük verirseniz verin, nereye kadar gidilebileceğini ve nerede durulabileceğini bilecek bir çocuktur. Bunun dışındakiler hastalık konularıdır ve uzmana danışılmalıdır.

Bu dönemlerini iyi yaşama şansı olmamış çocuklarda da kontrol uzaktan kumadayla olmalıdır. Yakından ve onun tüm davranışlarını kısıtlayacak şekilde tutum sergilenirse, çocuk kendi özgürlüğünü kendisi bulur ve bu sefer kontrol dışı kalabilir. O nedenle oldukça makul bir kısıtlama getirilmelidir. Bu kısıtlamada da tutarlı olmak gerekir.

Ergenlikteki çocuğumun seçtiği arkadaşlara karışmalı mıyım?

Ergenlik, arkadaşlarla özdeşleşme durumudur. Çocuğun arkadaşları olmak zorundadıdr. Yoksa ortada bir sorun var demektir ve uzmana danışmak gerekir.

Çocuk kendine benzeyen arkadaşları seçer. Eğer sorunlu arkadaşların yanına gidiyorsa, zaten çocukta bir problem vardır. “Ben senin bu arkadaşını beğenmiyorum” diye bir çıkış yaparsanız peşinen kaybetmiş olursunuz. Çünkü çocuk kendine benzerlerin yanına gider ve aslında o beğenmediğiniz arkadaşların bir örneğidir. Beğenmediğiniz özellikler kendi çocuğunuzda da vardır. Bu durumda bir uzmana danışmalısınız.

Ergenlik dönemiyle ilgili diğer yazılarımızı da okuyun:

Ergenlik nedir? Ergenlik sorunları nelerdir? Ergenlikte kızlarda ve erkeklerde görülen fiziksel değişimler nelerdir? Ergenlik psikolojisi nasıldır?

Ergenlik dönemi sorunlarına çözümler... Ergenlik dönemindeki çocuğum ders çalışmıyor, söz dinlemiyor, içine kapanıyor... Siz de bunlardan şikayetçiyseniz Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin'in bu sorunlara çözüm önerilerini okuyun...

Ergen çocuğunuzla cinselliği konuşun Ergenliğe giren kızınızla cinsellik hakkında ne konuşacağınızı bilemiyorsanız Psikolog Dr. Başak Demiriz’in bu konuşmada anlatmamız gerekenlerle ilgili önerilerine bir göz atın!

İyi anne kime denir? Anneler çocuklarının yeteneklerini nasıl farkedebilir? Çocuklarımıza ne kadar zaman ayırmalıyız? Doktorumuz Prof. Dr. Sabiha Paktuna Keskin'in videoları pudra.com'da.

Çocukla cinsellik nasıl konuşulur? Çocuğunuz cinselliğe hangi yaşta, nasıl bakıyor? Onunla bu konuları nasıl konuşmalı? Hepsinin yanıtları burada…

Kaynak:Pudra.com

  • ETİKETLER
PAYLAŞ

FACEBOOK YORUM YAZ HEMEN ONAYLANSIN