Çiğdem Aydın KA.DER'in Yeni Genel Başkanı

Çiğdem Aydın KA.DER'in Yeni Genel Başkanı

KA.DER Genel Başkanı Aydın, derneğin Yeni Anayasa İçin Kadın Platformu'nun bir üyesi olarak çalışmayı sürdüreceğini, seçim barajının yüzde 5'e indirilmesi ve kadınların eşit temsilinin Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu'na girmesi için çalışacağını söyledi.

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği'nin (KA.DER) 7. Genel Kurulu, İstanbul Nippon Oteli'nde gerçekleştirildi. Genel Kurula, İstanbul Genel Merkez ile Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, İzmir, Kadıköy ve Mersin şubelerinden üyeler katıldı.

Genel Yönetim Kurulu (GYK) seçimleri sonucunda 11 asıl ve 11 yedek üye belirlendi. KA.DER'i 2010-2012 arasında temsil edecek GYK'da Fezal Gülfidan, Çiğdem Aydın, İlkin Kılıç, Zeynep Meydanoğlu, Vildan Yirmibeşoğlu, Zeynep Kılıç, Meltem Cantürk, Filiz Topaloğlu, Nil Mutluer, Sebahat Kaya ve Mine Kılıç yer aldı.

Genel Kurul'da GYK'nın yanı sıra Danışma Kurulu'nun 10 asıl, 3 yedek üyesi, yeni Denetim ve Disiplin Kurulları da seçildi. KA.DER Danışma Kurulu'na Genel Kurul tarafından seçilen asıl üyeler, Ufuk Kantarcı, Canan Balkır, Sırma Evcan, Selma Acuner, İlksen Dinçer, İpek Çalışlar, Gönül Dinçer, Burcu Üzümcüler, Gülten Koralay ve Nadire Mater oldu.

KA.DER GYK üyeleri 28 Ocak günü yaptıkları toplantıda oybirliği ile Çiğdem Aydın'ı Genel Başkan olarak seçti.

Aydın: Üç önemli görev bizi bekliyor

Aydın, Genel Başkan seçilmesinin ardından şu açıklamayı yaptı:

"Yeni yönetim kurulumuzun önündeki en önemli üç görev, geçen dönem çalışmaları başlayan; Yeni Anayasa İçin Kadın Platformu'nun üyesi olarak çalışmayı sürdürmek, demokrasinin gelişmesi için seçim barajının yüzde 5'e indirilmesi ve kadınların eşit temsilinin Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu'na girmesi için çalışmak.

Yıllardır sürdürdüğümüz çalışmalar, eşit temsilin parti başkanlarının (olmayan) 'iyi niyeti' ile çözülemeyeceğini ve kadın bakış açısının yansımadığı bir demokrasinin eksik demokrasi olduğunu açıkça göstermiştir. Bu bakımdan konunun Anayasa, Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu içinde düzenlenmesi artık bir zorunluluktur. Bu güç işi başaracağımıza inanıyoruz. Çünkü bu dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bize destek olacak hem daha çok sayıda kadın milletvekili hem de Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu var.

Ayrıca önümüzde 2012'de hatta erken seçime gidilirse 2011'de gerçekleşecek bir genel seçim var. KA.DER olarak bu seçimde, halihazırda TBMM'deki kadın milletvekili oranı olan yüzde 9.1'i artırmayı hedefliyoruz. Bunun için de kadın adayların artması, aday listelerinde kadınların seçilebilecek sıralarda ve eşit temsili sağlayacak sayıda yer alması için çalışmayı sürdüreceğiz."
Çiğdem Aydın kimdir?

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden lisans, Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı'ndan yüksek lisans aldı. 1990'dan bu yana kadın hareketinde yer alıyor. KA.DER'de 2001-2005 arasında genel başkan yardımcılığı görevinde bulundu. KA.DER'de eğitim materyalleri yazdı, yayınlara editörlük yaptı, seminerler verdi, eğitici ve proje danışmanı olarak çalıştı. 2002'de Sosyal Demokrat Halk Partisi'ne üye oldu, ilk kurultaydan itibaren Parti Meclisi Üyeliğine seçildi, MYK üyeliği yaptı. 2004 Yerel Seçimlerinde belediye başkan adayı oldu. Ekim 2009'da SHP'den ayrıldı. Bugüne kadar pek çok kadın örgütünde, karma örgütte ve kurumda proje danışmanı, eğitim materyalleri yazarı, çevirmen, koordinatör ve gönüllü olarak çalıştı. (BB)
  • ETİKETLER
PAYLAŞ

FACEBOOK YORUM YAZ HEMEN ONAYLANSIN