Türkiye-Ürdün İş Forumu

Türkiye-Ürdün İş Forumu

Türkiye-Ürdün İş Forumu

Türkiye-Ürdün İş Forumu

27 Mart 2016 Pazar 18:27
Türkiye-Ürdün İş Forumu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün bölgede, Ortadoğu'da iki vizyon çarpışıyor. Bir, ekonomik ve kültürel ilişkiler üzerinden bölgeyi bütünleştirmeye çalışan vizyon, bir de kültürel, mezhepsel, etnik ayrımlar üzerinden bölgeyi parçalamaya çalışan vizyon" dedi.

Davutoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türkiye-Ürdün İş Forumu'nda iş adamlarına hitap etti.

"Bölgede iç savaş yaşayan iki ülke, terör tehdidi ile boğuşan iki ülke Suriye ve Irak'ın aynı anda komşusu olan iki ülkeyiz" ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Zorluklarımız da bir, başarımız da bir olacaktır. Zorluklar olarak Suriye'nin muhtemel senaryolar içinde karşı karşıya kaldığı iç gerilimler yanında mülteci sorunu geliyor. Irak'tan, Suriye'den gelen mülteci akını konusunda aynı kaderi paylaşıyoruz ama bu zor günlerde hepimizi birleştirmesi gereken yeni vizyonları da ortaya koymamız lazım. Devlet adamları, zorluklar karşısında acziyet gösteren şahsiyetler değildir. Aksine zorlukları realist bir şekilde gören, o zorlukları aşabilecek vizyon ve kudret üretebilenler gelecek nesle güzel miras bırakabilirler. Onun için biz burada, bugün bu zorlukları nasıl aşabileceğimizi konuştuk. Birlikte nasıl yeni bir bölge inşa edebileceğimizi de paylaştık. Bu zorluklar karşısında Türkiye ile Ürdün omuz omuzadır. Öncelikle ikili ilişkilerimizi yeni bir döneme, yeni bir aşamaya geçirmeye kararlıyız."

- "Türk ve Ürdünlü iş adamlarının önünü açmak gerekiyor"

Ürdün'e gelirken zihninin berrak geldiğini, uçakta birçok iş adamı ile görüştüğünü, hepsini Ürdün'e yönelik yatırıma, ticarete teşvik ettiğini belirten Davutoğlu, Türk ve Ürdünlü iş adamlarının önünü açmak gerektiğini söyledi. Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bunun nasıl önünü açacağız? Birincisi, aramızdaki ticari engelleri kaldırarak. Çok vizyonel bir yaklaşımla 2009'da Serbest Ticaret Anlaşması imzalamıştık ve 500 milyon dolar civarındaki ticaretimiz bugün 1 milyar dolara çıktı. Daha da ileriye çıkabilir. Şunu da paylaşmak isterim Serbest Ticaret Anlaşması'yla ilgili bugün bölgede, Ortadoğu'da iki vizyon çarpışıyor. Bir, ekonomik ve kültürel ilişkiler üzerinden bölgeyi bütünleştirmeye çalışan vizyon. Bir de kültürel, mezhepsel, etnik ayrımlar üzerinden bölgeyi parçalayamaya çalışan vizyon. Biz, Türkiye olarak hep Ortadoğu bölgesinin, bütün ülkelerin birbirlerinin sınırlarına saygı göstererek ama aynı zamanda ekonomik olarak bütünleşmek suretiyle karlı çıkacağı, başarılı çıkacağı bir vizyonun peşinde olduk. Niçin Avrupa Birliği üyesi ülkeler için gerçek olan bir hayal, yani her ülkenin kendi sınırını bilmesi ama insanlarının o sınırları rahatça aşacak şekilde seyahat edebilmeleri mümkün de asırlarca bir arada yaşamış olan Ortadoğu halkları için mümkün olmasın?"

Başbakan Davutoğlu, Türkiye, Ürdün, Suriye ve Lübnan arasında 2010'da dörtlü Serbest Ticaret Bölgesi çalışması yürütüldüğünü hatırlatarak, bu ülkeler arasındaki ekonomik bariyerleri kaldırılmaya çalıştıklarını, Irak'ı da buna entegre etmeyi planladıklarını anlattı. Davutoğlu, şunları dile getirdi:

"Biz, bu ekonomik entegrasyonu başarmış olsaydık, bütün bu bölgede DEAŞ gibi terör örgütü ya da baskıcı bazı yaklaşımlar olmazdı. Bu bölgeye de bunun adına 'Levans Birliği adını koyabilir miyiz?' diye düşünmüştük ama bugün aynı isim terör örgütleri tarafından kullanılır hale geldi. Biz, İpek Yolu'nun üzerinde, bu coğrafyaların tekrar ayağa kalkmasını istiyoruz. Ekonomik ilişkiler ve karşılıklı saygı esasıyla tekrar şehirlerimizin güçlü yapılarla dünya örnek şehirleri haline gelmesini istiyoruz. Maalesef o vizyonumuz yarım kaldı. Ortadoğu'da, bölgemizde ülkelerin dostluk ilişkileri içinde ekonomisini, kültürlerini buluşturmasını istemeyen çevreler bunları sabote ettiler ama bu hengame içinden Türkiye ve Ürdün kendi istikrarını koruyarak çıktı. İnşallah gelecek sene, 2017'de Serbest Ticaret Anlaşması'nın ikinci aşamasına geçeceğiz ve ilişkilerimizi daha da derinleştireceğimiz adımlar atacağız. Yine bu ticari ilişkileri teşvik edecek şekilde önümüzdeki bir zorluğu da aşmak için Akabe ile İskenderun arasında Ro-Ro seferleri başlatmayı düşünüyoruz."

- "Bütün bariyerleri kaldıracağız"

"Suriye'de yaşanan istikrarsızlık, Suriye'de yaşanan iç çatışmalar maalesef Türkiye ile Ürdün arasına büyük bir duvar ördü ama biz, dostluklarımızı pekiştirince bu örülen duvarları aşmayı biliriz. Onun için Akabe Limanı bizim açımızdan hem ekonomik büyük bir değerdir hem stratejik limandır hem de bir kardeşlik köprüsüdür." diyen Davutoğlu, "İskenderun'dan Akabe Limanı'na ulaşan bu dostluk köprüsü aynı zamanda malların, bütün ürünlerimizin sadece Ürdün'e değil, bütün Körfez'e ulaşmasını sağlayacak. Bu iş adamlarımıza bir taahhüttür, Türkiye ile Ürdün arasındaki bütün bariyerleri kaldıracağız. Yeterki sizler o kalkan bariyerlerin üstünden Türkiye ile Ürdün arasındaki ticari ilişkiyi 2 milyara, 3 milyara, 5 milyara kadar çıkartın. Bütün hedefimiz budur" değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasında sadece ticaret yapmanın yeterli olmadığını, ortak çalışmalarla yatırımlarla bir aile olduğunu göstermek zorunda olduklarını ifade eden Davutoğlu, Türk ve Ürdünlü iş adamlarının tek başına değil, birlikte çalışmalarını tavsiye etti.

Başbakan Davutoğlu, Türk iş adamlarını Ürdün'e yatırım yapmaya davet ederek, "Türk şirketlerini cümle alem bilir. Bir şeye talip oldular mı en iyi teklifi verirler ve en doğru zamanda da bitirirler. Hiç bizi bu anlamda mahçup etmediler" dedi.

Davutoğlu, Türk, şirketlerinin Ürdün'ün kalkınmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

- "Ürdün'ün her adımında bir sahabe mezarı var"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Akabe'ye düzenli tek uçuş yapan şirketin Türk Hava Yolları olduğunu, uçuş seferlerinin daha da artacağını, Türkiye ile Ürdün arasında turizmi de geliştirmeyi hedeflerini söyledi. Davutoğlu, Mescid-i Aksa'yı ziyaret edecek Türk turistlerin, ümrecilerin ve hacıların bunu Amman ve Ürdün üzerinden yapacaklarını anlattı.

"78 milyon Türkiyelinin hepsinin Kudüs aşığı olduğunu" belirten Davutoğlu, "Hepimizin gönlünde Mecsid-i Aksa'nın yeri aynen Ürdün'deki kardeşlerimiz gibidir. Eminim önümüzdeki dönemde birçok Türk, Amman üzerinden Kudüs ziyaretlerini gerçekleştirecekler, sonra Mekke'ye Medine'ye yollarına devam edecekler" diye konuştu.

Ürdün'ün inanç turizmi açısından keşfedilmemiş bir hazine olduğuna işaret eden Davutoğlu, "Ürdün'ün her adımında bir sahabe mezarı var. Ürdün'ün her köşesinde unutulmaz bir tarihi miras var. Hem Petra gibi İslam öncesi kültürel mirasın en çarpıcı, en etkileyici örnekleri Ürdün'dedir hem Hazreti Lut'tan Ashab-ı Keyf'e kadarki o konuda biraz anlaşmazlığımız olabilir, çünkü biz de Ashab-ı Keyf'in Tarsuslu olduğunu düşünürüz, ona inanırız, sizler burada Ürdün'de... Ama ben her ikisini de ziyaret etmiş biri olarak ifade edeyim ikisinin de sağlam dayanakları var ama hangisini ziyaret ederseniz edin, her halükarda ibret alırsınız. O bakımdan eminim Mafrak'tan Akabe'ye kadar Ürdün'ün her bir köşesinde turizm anlamında görülecek büyük değerler var" dedi.

Ürdün'ün kendisini çok etkileyen bir hazinesi daha bulunduğunu aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Şecere-i Mübarake, Hazreti Peygamberin Rahip Bahira ile buluştuğu esnada gölgesinde konakladığına inanılan bir mübarek ağaçtırki hayatımda gördüğüm en güzel manzaralardan biriydi. Buradaki Türk iş adamlarına, onlar üzerinden de Türkiye'deki kültür meraklılarına ve tüm vatandaşlarıma seslenerek ifade ediyorum, Ürdün keşfedilmeyi bekleyen, üzerinde bizim de büyük mirasımızın olduğu, bir tanesi de bugün anlaşmasını yaptığımız Hicaz Demir Yolu istasyonu, 1903 yılında Sultan Abdülhamid döneminde inşa edilen. Ürdün tüm bu birikimiyle keşfedilmesi gereken bir hazinedir. Tatilinizi gelin Ürdün'de geçirin. Böylece değerli Başbakanın rüyası, ideali olan daha çok Türk'ün Ürdün'ü ziyareti konusunda da hep beraber büyük katkılarda bulunuruz.

Evet zor günlerden geçiyoruz, evet etrafımızda terörist tehditler var, DEAŞ gibi, PKK gibi, evet kendi ülkesinde Esad gibi zalimler var, evet tüm bu istikrarsızlıklardan istifade etmek isteyen ve bölgeyi tekrar bölmek, küçük parçalara ayırmak isteyen bir takım karanlık odaklar var ama tüm bunların engellenmesinin yegane yolu kardeşlerin daha çok birbirini görmesi, kardeşlerin daha çok birbiriyle samimi bir şekilde konuşması, bu bölge halklarını idare eden devlet adamlarının daha çok istişare etmesi, birlikte çözüm aramasıdır. Bu bölgenin kaderi bize aittir. Bu bölgenin kaderi artık birbirinden ayrılamaz. Türkiye'nin kaderini, Ürdün'ün kaderinden ayırmak artık mümkün değildir. Bu bölge halklarının, Türklerin, Arapların, Kürtlerin, Sünnilerin, Şiilerin kaderleri birbirinden ayrılamaz, Müslümanların, Hristiyanların... Bu anlamda biz Türkiye-Ürdün ilişkilerini tüm bu zorluklar içinde istikrarını koruyan iki dost ve kardeş ülkenin ikili ilişkileri yanında bölge için ümit teşkil eden, bölge için vizyon ifade eden bir ilişki olarak görüyoruz. İnşallah Amman'da yeniden güçlü şekilde inşa etmeye karar verdiğimiz bu ilişkilerimizin güzel örneği diğer ülkelerce de takip edilir ve bölgemizi, savaşlarla çatışmalarla gerilimlerle anılan Ortadoğu'yu birlikte barış, güvenlik ve refah bölgesi haline getirebiliriz."

Misafirperverliklerinden dolayı iş forumu üyelerine teşekkür eden Davutoğlu, kendilerini en kısa sürede Türkiye'de ağırlamak istediklerini söyledi ve Türkçe ve Arapça olarak üyelere hayırlı akşamlar diledi.

(Bitti)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.