Türkiye-Belçika Üçlü Bakanlar Toplantısı

Türkiye-Belçika Üçlü Bakanlar Toplantısı

Türkiye-Belçika Üçlü Bakanlar Toplantısı

Türkiye-Belçika Üçlü Bakanlar Toplantısı

09 Mart 2016 Çarşamba 14:16
Türkiye-Belçika Üçlü Bakanlar Toplantısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Belçika'nın adi suçluların iadesi konusunda gerekli hassasiyeti gösterdiğini belirterek "Fakat PKK ve DHKP-C konusunda aynı hassasiyeti gösterdiğini söyleyemeyiz. Polisin en son 2014'te, yaptığı operasyonların daha yargıya yansımadığını görüyoruz. Hiç kimsenin iç işlerine karışmak istemeyiz. Ama teröristler ve terör örgütlerine karşı çifte standarttan uzak durmak lazım" dedi.

Çavuşoğlu, Hilton Otel'de düzenlenen Türkiye-Belçika Üçlü Bakanlar Toplantısı sonrasında soruları cevaplandırdı.

Mültecilerin iade edilmesi konusunda ortak bir karar alınıp alınmadığı konusunda bir soruyu cevaplayan Çavuşoğlu, Suriye'deki mevcut durumun yansımalarının bütün tarafları etkilediğini ve bu kapsamda göçmenler konusunun küresel bir sorun olduğunu söyledi. Türkiye'deki Suriyelilerden 700 bin civarının eğitim çağında olduğunu, bunların 300 binine eğitim verilebildiğini belirten Çavuşoğlu, "Geri kalan 400 bin ne olacak? Birden bu insanlar Avrupa'ya doğru akın ettiler. Niye umutlarını kaybetmeye başladılar. Suriye'deki mevcut durum ne olacak? Bunları Suriye'ye geri gönderebilir miyiz? Bu ortam oluşabilir mi? Zorla değil, gönüllülük esasıyla. Ama Avrupa ile işbirliğimiz de önemli. Burada esas amacımız kaçak göçün engellenmesi ve düzenli göçün sağlanması. En son yaptığımız teklif de (Türkiye-AB zirvesi) esasen bunu içeriyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin AB ile yaptığı zirvede önerdiği teklifte birçok unsurun olduğunu, teklife göre Türkiye'nin kaçak göçü engellediğini , kontrollü göçü teşvik ettiğini bildiren Çavuşoğlu, "Tabii bu iki tarafın da kabul edebileceği bir öneri. Birçok unsurunu AB kabul etmiş görünüyor. Ama bizim beklentilerimizi karşılama konusunda farklılıklar da var. Önümüzdeki 10 gün bunları çalışmaya devam edeceğiz. Hem birlikte, hem de AB kendi içinde çalışmaya devam edecek" diye konuştu.

AB'nin Türkiye'deki Suriyelilere vereceği 3 milyar avro için yapılan yorumları haksızlık olarak gördüklerini vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Sanki bu para Türkiye'ye veriliyor. Sanki Türkiye para dileniyor. Biz şimdiye kadar herhangi uluslararası bir örgütten veya ülkeden para mı dilendik? Bizim ihtiyacımız yok. Ama bu para, Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin hayat standartlarını yükseltmek için harcanacak. Dolayısıyla bu para sanki Türkiye'ye gidiyor, Türkiye para dileniyor gibi algı operasyonları yapıyorlar. Bu doğru değil."

Türkiye'ye gelecek mülteciler konusunda atılacak adımlar hakkında da bilgiler veren Çavuşoğlu, Suriyelilerle ilgili bir sorun olmadığını fakat, Türkiye'nin coğrafi kısıtlamaları olduğunu anımsattı. Kısıtlamadan dolayı Türkiye'nin doğusundan gelen mültecilere statü verilmediği ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Bunların geri gönderilmesi önemli. Geçici barınma merkezlerinin sağlıklı, aynı mülteciler için yaptığımız kamplar gibi iyi standartlara sahip olması lazım. Maalesef Avrupa'daki bazı geri gönderme merkezleri utanç verici durumda. Onlar gibi olmaması lazım. Bize yakışmaz bu. Dolayısıyla geçici olarak nasıl barındıracağız, sonra nasıl göndereceğiz. Biz bu konularda da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ile işbirliği yapmak istiyoruz. Ve insan haklarına riayet ederek yapmak istiyoruz. Elbette savaşın olduğu yere, terör ortamının olduğu yere insanları zorla gönderemeyiz. Ekonomik sebeplerle kaçak olarak gitmek isteyenlere, yani düzensiz göçe ve kaçakçılara karşı da dur dememiz lazım. Şimdi bu bir rant haline geldi ve büyük bir ağ var. İnsanları bir ülkeden alıp transit ülkelerden başka ülkelere götüren şebekelere de bir dur dememiz lazım. Bunun için de tedbirler almamız lazım. Bunun en iyi yöntemlerinden bir tanesi de onların uygun şartlarda ve hukuka uygun bir şekilde geri gönderilmesidir."

- "İhtiyaç duyulan yasalar hayata geçiyor"

Bakan Çavuşoğlu, mültecilerin Avrupa'dan Türkiye'ye iadesi konusunda yöneltilen bir soruya karşılık, bu konuda hukuki açıdan bir sorun olmadığını ancak geri kabul anlaşmasının uygulanması için ihtiyaç duyulan yasaları ve alınması gereken tedbirleri hayata geçirdiklerini vurguladı.

Türkiye'nin Yunanistan ve Bulgaristan ile ikili anlaşmaları olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, "Şu anda Yunanistan'dan gönderilmek istenen üçüncü ülke vatandaşlarının yüzde 99'unu da kabul ettik" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, her ülkenin taraf olmadığı ya da kısıtlama koyduğu uluslararası sözleşmeler olduğunun da altını çizerek, "Biz de doğudan gelen ülkelerin vatandaşlarına Türkiye'de statü vermiyoruz ama bunların da uluslararası normlara uygun bir biçimde gönderilmesi için de yine uluslararası ve insan hakları konusunda aktif örgütlerle işbirliği yapmamız son derece normaldir ve bu konudaki endişeleri de gidermek için önemli bir yöntemdir" ifadelerini kullandı.

-"Yabancı savaşçılar konusunda işbirliğimiz var"

Belçika ve Türkiye arasında suçluların iadesiyle ilgili bir soru üzerine de Çavuşoğlu, Türkiye'nin bugüne kadar adi suçlular ve yabancı terörist savaşçılar konusunda Belçika'nın taleplerini yerine getirdiğini hatırlattı. Çavuşoğlu, "İşbirliğimiz sayesinde bin 222 yabancı savaşçıya ülkeye giriş yasağı koyduk. 60'a yakın yabancı savaşçıyı da Belçika'ya iade ettik. Hatta Fransa'daki saldırıları bizim iade ettiğimiz yabancı savaşçıların gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Bu konuda işbirliğimiz var" dedi.

Belçika'nın adi suçluların iadesi konusunda gerekli hassasiyeti gösterdiğini belirten Çavuşoğlu, "Fakat PKK ve DHKP-C konusunda aynı hassasiyeti gösterdiğini söyleyemeyiz. Polisin en son 2014'te yaptığı (Belçika) operasyonların daha yargıya yansımadığını görüyoruz. Hiç kimsenin iç işlerine karışmak istemeyiz. Ama teröristler ve terör örgütlerine karşı çifte standarttan uzak durmak lazım" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Belçika mahkemelerinin yabancı terörist savaşçılar konusunda kısa sürede kararlar aldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bunları memnuniyetle karşılıyoruz. Bizim de gözaltına aldığımız, tutukladığımız çok sayıda yabancı terörist savaşçılar var. Ama PKK'yı DAEŞ'ten farklı tutup ona tolerans göstermek, ya da DHKP-C gibi terörist örgütlere müsamaha göstermek çifte standarttır. Bizim de arzumuz, bu teröristler konusunda aynı hassasiyetin gösterilmesi ki Belçika'da da bunların cezaya çarptırılması gerekiyor. Müsamaha yapılmaması gerekiyor."

PKK ve DHKP-C gibi terör örgütlerinin Türkiye'deki terör faaliyetlerine ilişkin Belçika'da açıklamalarda bulunduklarına dikkat çeken Çavuşoğlu, bu terör örgütlerinin aynı şekilde diğer terör faaliyetlerini de radyo televizyon yoluyla Belçika'da yürüttüklerini söyledi.

Türkiye'nin ifade özgürlüğü konusundaki hassasiyetini dile getiren Çavuşoğlu, bütün bu konuları Belçikalı mevkidaşlarıyla açık ve çok samimi bir şekilde paylaştıklarını sözlerine ekledi.

- "Umarım Türkiye'yi ikna edebilmişizdir"

Bir gazetecinin Belçikalı bakanların Türk muhataplarına hangi konularda sözler verdiğine yönelik sorusunu cevaplayan Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders de Türkiye'ye terörle mücadele konusunda taahhütlerini yinelediklerini söyledi.

Reynders, "Suçluları zorunlu sebeplerden dolayı iade etmediğimiz zaman etkili bir şekilde soruşturduğumuz konusunda umarım ikna edebilmişizdir" diye konuştu. Uluslararası anlaşmaların kendileri için de geçerli olduğunu dile getiren Belçikalı Bakan, şunları söyledi:

"Belçika'da PKK ve DHKP-C hakkında adli takip ve soruşturmalar federal savcılar tarafından, çok detaylı bir şekilde yürütülmektedir. Kısa bir süre sonra 4 dava hakim karşısına çıkacak. Usulleri yavaş olan bir ülkeyiz ancak terör ve teröristlerin süreçleri konusunda en aktif ülkelerden bir tanesiyiz. PKK ve DHKP-C terör örgütlerinin soruşturması konusunda da taahhütlerimizi yerine getiriyoruz. Nisan ayında bürokratlarımız arasında suçluların iadesi, hukuki işbirliği ve hüküm giymiş kişilerin transferiyle alakalı bir çalıştay düzenlenecek ve detaylı görüşmeler olacak. Tabii ki sözler verdik ve bunları da tutacağız."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.