TBMM KİT Komisyonu

TBMM KİT Komisyonu

TBMM KİT Komisyonu

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) Genel Müdürü Mustafa Aktaş, ürettikleri kömürün yüzde 70'ini termik santrallere verdiklerini belirterek, "Kurumumuza, artan enerji talebini karşılamada ve arz güvenliğinde büyük görevler düşmektedir." dedi.

TBMM KİT Komisyonunda, TKİ'nin 2011-2012-2013-2014 dönemi hesapları görüşüldü.

Aktaş, sunumunda, tüm dünyada elektrik üretiminde kömürün büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Kurumumuza, artan enerji talebini karşılamada ve arz güvenliğinde büyük görevler düşmektedir." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin keşfedilmiş linyit rezervlerinin 2005'te 8,3 milyar ton olduğunu anımsatan Aktaş, 2013'te kurum tarafından başlatılan Linyit Arama Projesi'nin ardından toplam rezervlerin 15,5 milyar tona ulaştığını ancak ülkenin yüzde 60'ının rezerv açısından henüz taranmadığını söyledi.

Aktaş, Bolu Mengen civarlarında büyük bir linyit rezervi keşfettikleri bilgisini paylaşarak, rezervin detaylarına ilişkin veri aktaramayacağını ifade etti.

Aktaş, 2015 sonu itibariyle 5 bin 75 çalışanı bulunan TKİ'nin, Türkiye linyit üretiminin yaklaşık yüzde 30'nu karşıladığını belirterek, kurumun toplam satılabilir üretiminin 2015'te 12 bin 706 ton olarak gerçekleştiğini, 2016'da ise 15 bin 710 tona ulaşmasını planladıklarını dile getirdi.

Kurumun 2014'te 8,8 milyon lira zarar ettiğini ancak 2015'te 86,3 milyon liralık bir kara ulaştığını anlatan Aktaş, "2016'da planlanan kar miktarının, 160 milyon lirayı bulmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Aktaş, kurumun kömür yardımlarının 2014'te 2 milyon 96 bin 446 aileye ulaştığını dile getirerek, 2014'te toplam yardım miktarının 1 milyon 961 bin 763, 2015'te ise 1 milyon 885 bin 264 ton olduğunu aktardı.

Bu kapsamda 2003 ile 2014 yılları arasında toplamda 19 milyon 222 bin 397 ton kömür dağıtıldığını kaydeden Aktaş, 13 yıldır devam eden bu uygulamaya kurumun büyük önem verdiğini kaydetti.

Aktaş, rödovans uygulaması olmasaydı ton başına maliyetlerinin 250 liranın üzerine çıkabileceğini fakat şu an ton başı ortalama maliyetlerin 110 lira civarında olduğunun altını çizdi.

Sunumun ardından milletvekillerinin değerlendirme ve sorularına geçildi.

AK Parti Bursa Milletvekili Zekeriya Birkan, TKİ'nin var olan alım sistemlerinin devletin atıl kalan kaynaklarını kullanmak adına faydalı olduğunu belirterek, kurumun uygulamalarını desteklediğini dile getirdi.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise rödovans sisteminin devleti zarara uğrattığını ve bir an önce ihale sistemine geçilmesi gerektiğini savunarak, "Hiç kimse beni rödovans sisteminin devlet için yararlı olduğuna inandıramaz." diye konuştu.

CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Manisa'nın Soma ilçesindeki Eynez Maden Ocağı'nda 2014 yılında meydana gelen ve 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından yaşanan dava sürecine değindi. Konuyla ilgili Sayıştay raporunu hatırlatan ve "kazada ölen işçiler için verilen ihtiyati tedbir kararlarının önüne geçilerek, ölen işçilerin hak sahiplerine yapılacak ödemelerin ötelenmesi ya da engellenmesine sebebiyet verildiği" tespitinin yapıldığını anımsatan Tuncer, konunun bu kapsamda komisyonda ihbar olarak değerlendirilmesini istedi.

Mustafa Aktaş ise olayın meydana geldiği günden bu yana söz konusu temlik hesabına ya da söz konusu şirketin diğer hesaplarına bir aktarım gerçekleşmediğini ve bu hesabın işlevsiz olarak beklemekte olduğunu belirterek, dava kapsamında talepte bulunan 7 müştekinin banka hesaplarına tazminatların kurum tarafından aktarıldığını ifade etti.

KİT Komisyonu Başkanı Fatih Şahin ise Tuncer'in talebini önerge olarak gündeme getirdi ve oylamaya sundu. Tuncer'in talebi kabul edilmedi.

Daha sonra TKİ Genel Müdürlüğü ve bağlı müesseselerinin 2011-2012-2013-2014 yılı hesapları ibra edildi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.