TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu

TBMM Genel Kurulu

24 Şubat 2016 Çarşamba 23:24
80 Okunma
TBMM Genel Kurulu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Teröristler ellerinde silahlarla, bombalarla saldırırken, Türkiye Cumhuriyeti devleti onu seyrederse oralarda devlet kalır mı, oralarda hükümet kalır mı, oralar da Türkiye kalır mı? Onun için bu milletin huzuru, güvenliği, barışı için her türlü şiddete karşı, teröre karşı güvenlik güçleri gerekeni yapar" dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye ile ABD Arasında Genişletilmiş Bilgi Değişimi Yoluyla Uluslararası Vergi Uyumunun Artırılması Anlaşması ve Eki Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı görüşüldü.

Tasarı üzerine söz alan MHP Bursa Milletvekili Kadir Koçdemir, Türkiye'nin, sınırları ötesinde yaşananlar konusunda ABD ile karşı karşıya bulunduğunu ifade etti. Hükümetin dış politikasını da eleştiren Koçdemir, "Türkiye Cumhuriyetini dış politikasız bırakmaya kimsenin hakkı yoktur" diye konuştu.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ise yasa tasarının, girişimcileri koruyabileceğini ve kara para aklamayla mücadelede etkin bir rolü olacağını dile getirdi.

"Kürt sorununun, Cumhuriyet tarihiyle yaşıt bir sorun olduğunu" savunan Baydemir, siyasi sorunların çözümünün de siyasi olması gerektiğini söyledi.

Cizre'de de bir katliam yaşandığını ileri süren Baydemir, "Bugün ülkede adım adım Sultan Abdülhamid rejiminin inşa edildiğini" iddia etti.

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz de Türkiye'nin bir terör sorunu olduğunu belirterek, bununla mücadeleye de "katliam" denilemeyeceğini vurguladı. İnceöz, "Bilakis, eğer bugün bir tehdit varsa Kürt kardeşlerimizi tehdit eden örgüt terör örgütüdür, onlarla mücadele edilmektedir" diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Coşkun Çakır da çocukların öldürülmediğini kaydederek, Osman Baydemir'in, Genel Kurulda kürsüdeki konuşmalarına sanki kutsal kitaptan bölümler okuyormuş gibi başladığını ancak konuşmasının sonunda ise katliamlardan bahsettiğini ifade etti.

-"Çözüm elbette siyasidir"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Genel Kurulda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin de terör sorunu olduğunu belirterek, şu anda bazı illerde ve ilçelerde bölücü terör örgütü mensupları tarafından çukurlar kazıldığını, barikatlar kurulduğunu, güvenlik güçlerine saldırılar düzenlendiğini, sağlık görevlilerinin öldürüldüğünü ve infazlar yapıldığını anımsattı.

Bozdağ, şöyle konuştu:

"Dünyanın demokratik hukuk devleti olan hangi ülkesi, bir mahallesinde gayrimeşru, gayri hukuki bir biçimde teröristlerin hendek kazması ve orayı kurtarılmış bölge ilan etmesini görür, buna ses çıkarmaz. Bir tane demokratik hukuk devleti gösterin ki böyle bir minvalde, böyle bir durumda sessiz kalsın. Bütün egemen devletler, bütün hukuk devletleri, hukuk içinde ne yapılması gerekiyorsa onu yapar. Amerika'da, Almanya'da, İngiltere'de, ülkemizin bazı yerleşim yerlerinde olduğu gibi terör eylemleri ve bununla alakalı çalışmalar olduğunda hangi tutumu onlar sergilerse Türkiye de aynı tutumu sergiliyor."

-"Şu anda şiddeti yapan, kanı akıtan kim?"

Bekir Bozdağ, "Şu anda şiddeti yapan kim, kanı akıtan kim? Şimdi burada durup dururken bu kan akıyor mu? Şimdi şu anda baktığınızda diyelim ki terör saldırıları var. Sanki Türk Silahlı Kuvvetleri veya güvenlik güçleri, hiç kimse yok, kendi kendileri bir tarafa doğru kurşun atıyor, oralara operasyon düzenliyor. Peki bu kadar asker, polis niye şehit oluyor? Yani demek ki karşıda birileri var" dedi.

Bozdağ, "Peki teröristler ellerinde silahlarla, bombalarla saldırırken, Türkiye Cumhuriyeti devleti onu seyrederse oralarda devlet kalır mı, oralarda hükümet kalır mı, oralar da Türkiye kalır mı? Onun için bu milletin huzuru için, güvenliği için, barışı için her türlü şiddete karşı, teröre karşı güvenlik güçleri gerekeni yapar" ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Bozdağ, "Çözüm elbette siyasidir. Biz hep söylüyoruz. Şurada konuşuluyor. Konuşmaktan yana bir sıkıntı var mı? Tartışmaktan yana bir sıkıntı var mı? Ne kadar olursa olsun münazaradan, münakaşadan yana bir sıkıntı var mı? Sıkıntı, bombadan yanadır, şiddetten yanadır, roketten yanadır, askeri, polisi şehit etmekten yanadır, masumları katletmekten yanadır" değerlendirmesinde bulundu.

-"Büyük bir hassasiyetle hareket ediyoruz"

Sokağa çıkma yasaklarının, sivil vatandaşların kılına zarar gelmemesi için ilan edildiğini belirten Bozdağ, şunları söyledi:

"Eğer sokağa çıkma yasakları ilan edilmemiş olsa sivil vatandaşlarımız zarar görebilirdi. Bugün Sur'da bu kadar süredir hala operasyonlar sürüyorsa bunun ana nedeni Sur'da yaşayan masum, sivil, teröre bulaşmamış ve onlarla birlikte olmayan, silahı eline sürmemiş bir vatandaşımızın burnu kanamasın diye. Onun için bunlar uzun sürüyor. Eğer başka ülkeler gibi Türkiye yapmış olsa başka olur. Ama biz ne yapıyoruz? En ufacık bir insanımız zarar görmesin diye ona karşı büyük bir hassasiyetle hareket ediyoruz."

Ankara'daki terör saldırısında 29 kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Bozdağ, "Şimdi peki ben soruyorum. Bu işi yapan terörist midir, değil midir? Şimdi buna gidip taziyede bulunmak, başsağlığı dilemek, mabetlerde bunu yapmak, burada şehit ettiği insanların ruhuna azap değil midir, terörü kutsamak değil midir?" dedi.

Bozdağ, şöyle devam etti:

"30 tane insanı öldürecek, şehit edecek, siz gideceksiniz onu kutsayacaksınız. Sonra, 'Ben barış istiyorum'. 'Kan dursun diyorum, gözyaşı dinsin diyorum'. Böyle barış mı istenir? Böyle 'kan dursun mu' denir. O zaman bunu burada hükümete söylediğiniz gibi Kandil'e de söyleyeceksiniz. YPG'ye de PKK'ya da, KCK'ya da, elinde silah olan, kan döken, kan dökmeyi şeref zanneden bütün herkese söyleyeceksiniz. Teröristlere de söyleyeceksin. Söyledin mi? Kandil'e seslendin mi? Nerede seslendin? Niye duymadık biz? Buradakiler, burada olanlar hala o Sur'da eli silahlı, askere, polise kurşun yağdıranlar kim? Siviller mi? Siviller mi yapıyor bunu? Elinizi vicdanınıza koyun. Biz, sivil bir vatandaşımızın burnu kanamasın diye her şeyi yapıyoruz. Kimse çocukların, kadınların, yaşlıların, masumların ölmesini istemez. Hele AK Parti Hükümeti asla istemez. Bizim aldığımız inisiyatifleri Cumhuriyet döneminde hiçbir Cumhuriyet hükümeti almamıştır. Biz bu ülkede kan dursun, gözyaşı dinsin diye her şeye rağmen bir inisiyatif aldık. Ama bütün bu inisiyatifleri bombalayan yine terör örgütüdür, ona destek verenlerdir. Onun için de onlara bunları söylerseniz samimi olduğunuza ben inanırım. Ama bombayı atanı görmeyeceksiniz, hendek kazanı görmeyeceksiniz, askeri, polisi şehit edeni görmeyeceksiniz, Merasim Sokak'ta onca vatandaşımızı şehit edeni görmeyeceksiniz, o masum insanları koruyan askeri, polisi göreceksiniz. Burada adalet de yok, vicdan da yok, hakkaniyet de yok. Milletimiz hepsini görüyor."

Bozdağ'ın konuşması AK Parti milletvekilleri tarafından ayakta uzunca alkışlandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ise bir milletvekiline sataşma gerekçesiyle defalarca söz verilmemesi gerektiğini söyledi.

TBMM Başkanvekili Pervin Buldan'ın, HDP milletvekili Baydemir'e, milletvekili olduğu için söz verdiğini belirtmesi üzerine, AK Parti milletvekilleri ayağa kalkarak hepsi birden söz istedi.

Başkanvekili Buldan da bunun üzerine "Buyrun hepinize söz veriyorum. Sabaha kadar konuşun" dedi.

Pervin Buldan, daha sonra birleşime ara verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.