Suriye Donörler Konferansı

Suriye Donörler Konferansı

Suriye Donörler Konferansı

Suriye Donörler Konferansı

04 Şubat 2016 Perşembe 14:35
21 Okunma
Suriye Donörler Konferansı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "ABD ile Rusya arasındaki görüşmelerden bir şey beklememe yanında şunu da ifade edeyim, daha çok kaygılanıyoruz çünkü her görüşme sonrasında Ruslar, daha fazla saldırıyor. Bunun açıklamasını beklemek hakkımız" dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Kraliçe Elizabeth Konferans Merkezinde düzenlenen "Suriye'ye ve Bölgesine Destek" başlıklı donörler konferansına katılan Davutoğlu, burada basın toplantısı düzenledi.

Bütün liderlerin kapalı kapılar ardında Türkiye'nin görüşlerini yüzde yüz haklı bulduğunu belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Sadece bugün konuştuklarımız değil. Sayın Joe Biden, Türkiye'ye geldiğinde de aynı konuda yüzde yüz mutabık olduğumuz ifade edilmişti. Bu riskleri o zaman söylemiştik kendisine de. Halep'e dönük, Azzaz'a dönük böyle riskler ve Rusya'nın uyarılması gerektiği konusunda genel bir mutabakat vardı. Maalesef bütün bu mutabakata rağmen, bizden tek talep ettikleri 'Muhalefeti ikna edin, Cenevre'ye gelsin.' Muhalefetle konuştuk, Cenevre'ye gitti. Sonuç ne oldu? Muhalefetin iki temel talebi, yani muhalefetin tek bir bütün olarak gitmesi. Bu karşılandı ama alanda başta Madaya olmak üzere insani trajedinin sürdüğü bölgelerde ateşkes yapılması konusundaki taleplerine göz yumuldu."

"ABD ile Rusya arasındaki görüşmelerden bir şey beklememe yanında şunu da ifade edeyim, daha çok kaygılanıyoruz çünkü her görüşme sonrasında Ruslar, daha fazla saldırıyor" diyen Davutoğlu, bu konuda da Amerika Birleşik Devletleri'ni çok daha kararlı ve bu insanlık suçları karşısında Rusya'ya karşı çok daha açık bir tavır göstermeye davet ettiğini ifade etti.

Davutoğlu, "Çünkü ne zaman ABD-Rusya görüşmesi olmuşsa ertesi gün daha fazla saldırı oldu. Bunun açıklamasını beklemek bizim hakkımız. Milyonlarca Suriyeliyi eğer biz misafir ediyorsak bunu sormak hem hakkımız, hem de bütün dünya kamuoyunda bu sorunun cevabını beklemek konusunda Suriye adına Suriye halkı adına tutum almak da bizim görevimiz" görüşünü dile getirdi.

- "30 bin kişi Türkiye'ye gelmek üzere yürüyor"

Cenevre'deki görüşmelerin askıya alınmak zorunda kalındığını dile getiren Davutoğlu, buna rejimin verdiği sözlerin yerine getirilmemesinin neden olduğunu söyledi.

Madaya'da işgale son verilmediğine ve sivillere saldırının devam ettiğine işaret eden Davutoğlu, "Bütün uluslararası topluma sesleniyoruz. Birlikte hareket etmeliyiz. Tüm Suriyelilere insani yardım ulaştırılmalıdır. Kim bu yardımlara engel olursa olsun, rejim veya DAEŞ, hepimiz tarafından cezalandırılmalıdır. Ne olursa olsun Türkiye, Suriyelilere yardımcı olmaya devam edecektir. Önümüzdeki haftalarda ve aylarda uluslararası kamuoyunun bu kan dökülmesinin durdurulması ve insanlığa karşı işlenen suçlar konusunda beraber olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Suriye'deki saldırılar nedeniyle Türkiye'ye gelen yeni sığınmacılarla ilgili bir soru üzerine, "Bu konuda çok kaygılıyız. Rusya, ekim ayında müdahale ettiğinde, barbar bir rejimi destekleme anlamında müdahale etmiş oldu" dedi.

Kuzey Lazkiye, İdlib ve Halep'te sivillere karşı saldırılar gerçekleştiğini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz bir hafta içinde Kuzey Lazkiye'de, Yamada Kampı'nda bulunan 10 bin kişi Türkiye'ye kaçmak durumda kaldı ve biz onları ülkemize kabul ettik. İdlib'de de durum benzer. Halep'e karşı da en büyük ve en korkunç saldırı gerçekleştiriliyor. Beş yıl içindeki en ciddi saldırılar yapılıyor Halep'e. Halep, Suriye için çok önemli bir şehirdir. Suriye'nin ekonomi bağlamındaki belkemiğidir. Rejim karşıtı muhaliflerin güvenli olduğu bir yerdi. Halep, Türkiye ile Suriye arasında bir yaşam koridoru. Suriye rejimi, bazı paramiliter güçler ki bunlar farklı ülkelerden geliyor, Rusya hava saldırıları hep beraber Halep'e saldırıyor. Türkiye ve Halep arasındaki hayat koridoru kesildi. Türkiye yardımlarını sürdürecektir ama durum çok kaygı verici. Türkiye'nin sınırında Halep yakınlarında çok önemli kamplar var. İnsanlar, artık kamplardan kaçıyorlar, 10 bin kadar kişi sınırımıza geldi. Biraz önce bana bilgi geldi, 30 bin kadar kişi Türkiye'ye gelmek üzere yürüyor. Bu, bir savaş suçudur, bu etnik temizlemedir. Burası Rus sınırı değil, burası Türkiye-Suriye sınırıdır."

- "Tarihte doğru tarafta durmak istiyoruz"

Davutoğlu, Suriyelilerin Türkiye'de çalışmasıyla ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu:

"Birçok ülke, işsizlikle savaşıyor. Krizler olmasa da işsizlik, birçok ülkenin sorunu. Türkiye'de işsizlik oranı yüzde 10,4. Oldukça yüksek bir rakam. Biz, buna rağmen yeni bir yönetmelik geçirdik bunun sayesinde Suriyeliler, Türkiye'de çalışmaya başlayabilecek. Bu kararı, insani vicdanımız nedeniyle aldık. Bu başka ülkelere de örnek teşkil etmeli çünkü Suriyeliler ülkemizde istedikleri için bulunmuyorlar. Hepimiz için bir test. Eminim ki tarih bu bağlamda herkesi yargılayacaktır. Biz, tarihte doğru tarafta durmak istiyoruz. Bütün ülkeler, sınırlarını, evlerini açmalı. Mağdur insanlara destek olmalı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa'da ne olduğunu unutmamalıyız. O zaman da herkes güvenli bir yer arıyordu. Türkiye, bu anlamda ekonomik değil, insani bir karar verdi."

- "Rusya, okullara, hastanelere, sivillere saldırıyor"

BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olmanın kimseye bir ülkeye saldırma konusunda meşruiyet kazandırmayacağına dikkati çeken Davutoğlu, "Neden DAEŞ hedeflerini vurmuyorlar? Rusya'nın saldırılarının yüzde 90'ı okullara, hastanelere, sivillere karşı. BM Güvenlik Konseyine karşı umudumuzu yitirdik. Tek endişeleri, diplomatik bir oyun oynamaktır. Sadece lüks mekanlarda, Madaya'da, Halep'te, İdlib'de, Lazkiye'de ne olduğunu düşünmeden konuşmalar gerçekleştiriliyor. BM, insanlığı ve insanlık değerlerini korumalıdır" dedi.

Londra'da mevkidaşları Angela Merkel ve David Cameron'ın da aralarında olduğu birçok kişiyle görüşmeler yaptığını aktaran Davutoğlu, muhataplarının Türkiye sınırındaki ve Halep'teki gelişmeleri takip ettiğini, kendisinin de durumun vahametini anlattığını kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.