Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu

Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu

Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu

Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu

23 Şubat 2016 Salı 08:56
Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, Suriye meselesindeki duruşuyla küresel vicdanın sesi olduğunu, insanlığın onurunu kurtardığını belirterek, "Bakınız biz bunları çıkar hesabıyla veya bir karşılık beklediğimiz için değil, tamamen insani duruşumuzun bir gereği olarak yapıyoruz. Fakat durum Türkiye'nin artık tek başına, kendi imkanlarıyla kaldırabileceği bir yük olmaktan çıkmış bulunuyor" dedi.

Erdoğan, Somali Altıncı Yüksek Düzeyli Ortaklık Forumu'nun açılışında, Suriye'de yaşanan iç savaşın beşinci yılına girdiğini, şu ana kadar 400 bini aşkın insanın hayatını kaybettiğini, 12 milyon kişinin de yerini, yurdunu terk ettiğini söyledi.

Bunların kiminin kendi ülkesinde, kiminin de başka ülkelerde mülteci durumuna düştüğünü ifade eden Erdoğan, "Türkiye olarak komşumuzda yaşanan bu drama sessiz kalamazdık. Nitekim bugün ülkemiz, dinine, diline, etnik kimliğine bakmadan, hiçbir ayrım yapmadan 3 milyonu aşkın sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. Bugün Türkiye dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke konumundadır. Türkiye aynı zamanda dünyada milli gelirine oranla insani kalkınma yardımlarını en fazla artıran ülke olmuştur" diye konuştu.

Türkiye'nin Suriye meselesindeki bu duruşuyla küresel vicdanın sesi olduğunu, insanlığını, onurunu kurtardığını dile getiren Erdoğan, "Bakınız biz bunları çıkar hesabıyla veya bir karşılık beklediğimiz için değil, tamamen insani duruşumuzun bir gereği olarak yapıyoruz. Fakat durum Türkiye'nin artık tek başına, kendi imkanlarıyla kaldırabileceği bir yük olmaktan çıkmış bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde rejim ve destekçisi ülkelerin Halep ve Türkmen bölgesi başta olmak üzere Suriye'nin kuzeyindeki hava saldırılarını yoğunlaştırdığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Suriye'nin kadim şehirleri tarihinde hiç görülmedik şekilde bombalanıyor, yok ediliyor. Bu saldırılarda sadece son on günde çoğu sivil 600'ün üzerinde masum insan hayatını kaybetmiştir. Bu saldırılar güney sınırımızda yeni bir göç dalgası oluşturdu. Suriye'deki kaos, DAEŞ, El-Nusra, PYD, YPG gibi terör örgütleri için büyüyüp serpilecekleri ortam sağladı. Nitekim Suriye şu an terör ihraç eden bir ülke konumuna gelmiştir. Türkiye, Suriye kaynaklı tehditlerin acısını en fazla hisseden, terör saldırılarından en çok etkilenen bir ülkedir. Sınırımız sadece Suriye ile 911 kilometredir. Bunun yanında Irak ile sınırımız yine 350 kilometre civarındadır. Teröre ve terörü destekleyen ülkelere karşı artık tüm devletlerin ortak ve ilkeli bir duruş sergilemesi gerekiyor. Bu konuda 'ama'lı, 'fakat'lı ifadeler kullanmak, 'iyi terörist, kötü terörist' ayrımına gitmek, daha önce gördüğü irtibatı şimdi yok saymak, teröre destek olmaktır. Bu tarz bir duruşla terörle başarılı bir mücadele olamayacağını artık heresin idrak etmesi, anlaması gerekiyor."

- "Terör örgütleri arasında hiçbir fark yok"

Erdoğan, Türkiye'nin 30 yıldır ülkede bölücü terör örgütüyle mücadele ettiğini belirterek, "Bizim nazarımızda terör örgütleri arasında hiç bir fark yoktur. Eş-Şebab ile DAEŞ veya El-Nusra ya da PKK, PYD, YPG arasında bir ayrım gözetmedik, gözetmiyoruz. Terör, dünyanın her yerinde kim tarafından yapılırsa yapılsın terördür ve bu tehdide karşı kararlı bir şekilde mücadele edilmelidir. Temennimiz, bu anlayışın istisna olmaktan çıkıp, tüm ülkeler nezdinde ortak bir hareket tarzına dönüşmesidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali'nin diğer konularla birlikte terörle mücadelede de desteğe ihtiyacı bulunan bir ülke olduğunu dile getirerek, bu bakımdan Somali'de olumlu mecrada kaydedilen ilerlemelere hep beraber sahip çıkılması gerektiğini anlattı.

Somali'nin istikrarının sadece bu ülke için değil tüm bölge ve kıta için hayati önem taşıdığını ifade eden Erdoğan, "Gelin 2011'de yaşanan insanlık trajedisinin tarihin tozlu raflarında kalmasını sağlayalım. Elbetteki burada asıl sorumluluk Somalili liderlerin omuzlarındadır. Bir Somali atasözünün dediği gibi, 'Sadece senin avucunun içindeki su susuzluğunu giderebilir'. Somali'ye öncelikle Somaliler sahip çıkacak, kendi yaralarını öncelikle onlar saracaktır. Burada bizlere düşen onların bu çabalarına destek olmak, gerekli yardımı sağlamaktır" diye konuştu.

- "Somali'nin bugün geldiği yer 5 yıl önce hayal edilemezdi"

Recep Tayyip Erdoğan, Somalili liderlerin, siyasetçilerin, kanaat önderlerinin ülkenin müşterek menfaatlerini ön planda tutarak hareket edeceklerine inandığını belirterek, bu çerçevede 2016 seçimlerini ülkedeki kazanımların korunması açısında son derece önemli gördüğünü kaydetti.

Somali hükümetinin ve bugün toplantıya katılan bölgesel yönetimlerin liderlerini seçim sisteminin belirlenmesi amacıyla yapılan Ulusal İstişare Forumu'nda sergiledikleri yapıcı tutum sebebiyle tebrik ettiğini ve alkışladığını söyleyen Erdoğan, bu sürecin kuvvetlenerek devam etmesi, çok partili sisteme dayalı demokratik anlayışın tüm unsurlarıyla Somali'de hakim olması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin barış, huzur ve güvenlik içinde gerçekleştirilmesinin, Somali'nin geleceği, siyasi istikrarı ve demokratikleşmesi açısından samimiyetle temenni ettiklerinin dile getirerek, Somali'nin bugün geldiği yerin 5 yıl önce hayal dahi edilemediğini, daha güzel, daha huzurlu ve daha aydınlık günlerin Somali'yi beklediğine inandıklarını anlattı.

Bu zorlu süreçte ve takip eden dönemde Somalili kardeşlerini yalnız bırakmayacağını vurgulamak istediğini belirten Erdoğan, İstanbul'daki bu buluşmanın Somali ve Somaliler için hayırlara vesile olmasını, Afrika'nın barış, huzur ve istikrarına katkıda bulunmasını temenni ettiğini söyledi.

Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Somali Başbakanı Ömer Abdiraşid Ali Şarmarke ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Vekili Jan Eliasson'a konuşmalarının ardından teşekkür etti.

(Bitti)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.