Müzisyen Değer Deniz'in öldürülmesine ilişkin dava

Müzisyen Değer Deniz'in öldürülmesine ilişkin dava

Müzisyen Değer Deniz'in öldürülmesine ilişkin dava

Beyoğlu'nda, müzisyen Değer Deniz'i öldürdüğü ileri sürülen C.M'nin yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, olay tarihinde yaşı 18'den küçük olan tutuklu sanık C.M, Değer Deniz'in annesi Ayşe Sevinç Sözer ve kardeşleri Orhan ile Amaç Deniz ile avukatları hazır bulundu.

Bağımsız Kadın Derneği avukatı Gamze Gazioğlu, Değer Deniz'in derneklerinde faaliyette bulunduğunu ve maktulün annesinin talebi üzerine davayı izleme kararı aldıklarını belirterek, dernek olarak davaya müdahillik taleplerinin kabul edilmesini istedi. Bu talep, suçtan zarar görme durumu söz konusu olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Sanık C.M'nin, tutuklu bulunduğu cezaevinden mahkemeye hakaret ve pişmanlık içeren ifadelerin yer aldığı dilekçe gönderdiği belirtildi. Duruşmada kekeleyen sanık, söylemek istediklerini bir kağıda yazdı. Sanığın kağıda, maktule işkence yapmadığını, suçlamaları reddettiğini yazdığı aktarıldı.

Müdahil avukatlarından Hülya Gülbahar, sanığın öldürme suçunu kasten, tasarlayarak işlediğini iddia ederek, "Cinayeti canavar bir hisle ve 40 dakika işkence çektirerek işlemiştir. Olay yeri ve adli tıp raporunda maktulün vücudunda darbedilmemiş herhangi bir yeri kalmamıştır. Ölüm boğmayla gerçekleştiği halde bir de yastıkla boğmaya çalışmıştır. Bu da sanığın en küçük bir acıma hissi olamadan cinayeti işlediğini göstermektedir" dedi.

Diğer müdahil avukatı Selin Nakıpoğlu da, sanığın haksız tahrik indirimi ve iyi hal indirimi almak için savunmalarını değiştirdiğini ileri sürerek, sanığın iyi hal indiriminden yararlandırılmamasını talep etti.

Beyanı sorulan müdahillerden Orhan Deniz, "Sanık yalan söylemektedir. Bizi bundan sonra yarım bir hayat yaşamaya mahkum etmiştir" ifadesini kullandı. Anne Ayşe Sevinç Sözer ise "Sanık kızımı vahşice suç işleyerek bu hayattan almıştır. Bütün hayallerini alarak öldürdüğü için en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum, indirimlerden yararlanmasın" diye konuştu.


- "İyi hal indirimi uygulanmasın"

Esasa ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Balaban, 5 Mayıs 2015'te işlenen cinayeti anlattığı mütalaasında, sanık C.M'nin maktul Değer Deniz'e karşı, nitelikli öldürme, nitelikli yağma ve cinsel istismar suçlarını işlediğinin, müdahil, tanık beyanları, sanık ikrarı, kamera kaydı görüntüleri, adli raporlar ve tüm dava dosyası kapsamından anlaşıldığını belirtti.

Savcı Balaban, olay tarihinde yaşı 18'den küçük olan sanığın, "kendisini savunamayacak kişiyi, suçu gizlemek amacıyla tasarlayarak kasten öldürme" suçundan 18 ile 24 yıl, "kendini savunamayacak kişiye karşı konutta nitelikli yağma" suçundan 6 yıl 8 ay ile 10 yıl ve "kendini savunamayacak kişiye karşı cinsel saldırı" suçundan da 12 yıl olmak üzere toplam 24 yıl 8 aydan 46 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Sanığın suçun tüm yönleriyle ortaya çıkmasında mahkemeye yardımcı olmaması ve maktulün hatırası ile ailesine iftirada bulunmak suretiyle saygısızlık yapmasının göz önüne alınmasını isteyen Savcı Balaban, sanıkla ilgili takdiri indirim maddelerinden yararlanılmaması talebinde bulundu.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına hükmederek, duruşmayı 27 Nisan'a erteledi.


- İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık C.M'nin, hırsızlık yapmak amacıyla pencereden Değer Deniz'in tek odalı evine girdiği anlatıldı. Evde uyuyan Deniz'in ayak sesine uyanıp bağırdığı aktarılan iddianamede, bunun üzerine sanığın elleriyle maktulün ağzını kapatarak, boynunu sıktığı kaydedildi.

Bu olaydan bir süre önce kolunu inciten Değer Deniz'in, sanık tarafından bu şekilde bayıltıldığı ve ellerinin şarj kablosu, boynunun ise çanta askısı sıkılarak bağlandığı kaydedilen iddianamede, sanığın Değer Deniz'e tecavüz ettiği, sonrasında masanın üstünde maktule ait telefon ile klarnetini aldığı ve anahtarı kullanarak evi terk ettiği belirtildi.

İddianamede, Deniz Değer'in ölümünün boğma sonucu meydana geldiği ve sanığın suç tarihinde 18 yaşından küçük olduğunun tespit edildiği de aktarıldı.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.