MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın:

13 Mart 2016 Pazar 10:21
21 Okunma
MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "CHP'nin örtülü hedefi, demokrat görünüp gizliden gizliye HDP'yi korumaktır. Gündemde PKK ile illiyeti açığa çıkan terör örgütü uzantılarınının dokunulmazlığının kaldırılması varken bütün milletvekilleri, neden PKK'nın siyasi kanadı ve katillerin yönlendiricisi olan bu teröristlerle aynı kefeye konulmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Yalçın, yazılı açıklamasında, gündemdeki konuları ve MHP'ye yönelik eleştirileri değerlendirdi.

Türkiye'de siyasetin, uzunca bir süreden beri mevcut iktidarın yönetim anlayışından kaynaklanan belirsizlik ve çözümsüzlük içine düştüğünü iddia eden Yalçın, özellikle medya üzerinden yapılan tartışmalarda, sağduyunun, insafın, izanın, akla, mantığa ve hukuka uygunluğun büyük ölçüde ortadan kalktığını savunarak, şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin, iki gazetecinin tutuklanmasıyla ilgili hak ihlali kararının gerekçesini değerlendirirken Cumhurbaşkanı olarak Anayasa'nın 104. maddesinden kaynaklanan yetkilerini kullandığını söylemiştir. Peki, Cumhurbaşkanının yetkilerini belirleyen bu anayasa 1982 Anayasası değil midir? Anayasa Mahkemesinin temel hukuki zemini de anayasa değil midir? O halde Sayın Erdoğan neden daha önce Anayasa Mahkemesinin kararını hem tanımadığını hem de saygı duymadığını söylemiştir? Bu açık bir çelişkidir."

Yeni anayasa tartışmalarına da değinen Yalçın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, MHP'nin anayasa ve başkanlık sistemi konusundaki görüşlerinin değişmediğini ve bunu geçen hafta yaptığı açıklamayla da ortaya koyduğunu vurguladı. Yalçın, "Son günlerde önce şaşırtıcı bir şekilde Bahçeli övgüsüne yönelerek ağız değiştiren iktidar çevreleri, Sayın Genel Başkanımızın son açıklaması kamuoyu gündemine düşünce büyük bir şaşkınlık yaşamışlardır" değerlendirmesinde bulundu.

Yalçın, ilk oluşturulan anayasa komisyonunda da MHP'nin yer aldığına işaret ederek, "O zaman bunu saygıyla karşılayıp tepki vermeyenler şimdi bu gerçeği görmezden gelmektedir. Bu çok ucuz bir politikadır" ifadesini kullandı.

- "Acemi sihirbazın sahnede düştüğü gülünç durum..."

Yalçın, Meclisi terk etmesi gerekenlerin, terörist cenazesine katılanlar, PKK'ya açıkça destek veren HDP'liler olduğunu iddia etti. Yalçın, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"CHP'nin, son günlerde partimize yönelik saldırgan tutumu dikkat çekicidir. CHP, kötü emellerini ve ucuz taktiklerini MHP eleştirisinin arkasına gizleme cinliğine soyunmuştur. Sayın Devlet Bahçeli'nin açıklamasını kendilerince yorumlayarak şapkadan tavşan çıkarırcasına bundan AKP payandası çıkarma hevesleri, acemi sihirbazın sahnede düştüğü gülünç duruma benzemektedir. Anayasa Komisyonu gerek ilk, gerekse ikinci defa kurulduğunda da AKP'nin anayasa değişikliğiyle ilgili talepleri ve demokratik parlamenter sistem yerine başkanlık modelini istediği CHP'nin malumudur."

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, "İlk komisyonda 60 madde kabul edilirken akılları neredeydi? Ne olmuştur da birden bire başlarına saksı düşmüş gibi tutum değişikliğine gitmişlerdir? Birden bire 'Ben oynamıyorum' demelerinin anlamı nedir?" sorularını yönelterek, şu ifadeleri kullandı:

"Şüphe yok ki bu, CHP'nin yeni ve evlere şenlik bir siyasi taktiğidir. Bu taktik, tabana mesaj gönderme niyetinden tutun da HDP'yi el altından kollamaya, politika üretmede düştükleri kısırlıktan eski genel başkanları Deniz Baykal'ın parti politikasını eleştirmesinin üzerini örtme çabasına kadar çok sayıda sebebe bağlanabilir. Bilindiği gibi Deniz Baykal, bir süre önce 'CHP, HDP'lileşiyor, milli meselelerdeki duruşu yanlış' açıklamasıyla CHP yönetimini sarsmıştır. O bakımdan CHP'nin anayasa için kurulan masayı devirmesinin arkasındaki sebepler arasında Sayın Baykal'ın bu çıkışının aranması, yersiz olmayacaktır.

CHP'nin, terörle mücadele konusunda yolunu HDP çizgisine taşıyan açılımlar içine girdiği, Deniz Baykal tarafından dile getirilmiştir. Baykal, CHP'nin bölgeye yerleşen teröre göz yumamayacağını, terörü doğal karşılayamayacağını ifade etmiştir. Yani Sayın Baykal bir bakıma CHP'nin, HDP'nin stepnesi, payandası olduğunu açıklamıştır."

-"CHP'nin örtülü hedefi HDP'yi korumaktır"

HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündeme geldiğinde CHP'nin, bütün milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istediğini belirten Yalçın, şöyle devam etti:

"CHP'nin örtülü hedefi, demokrat görünüp gizliden gizliye HDP'yi korumaktır. Gündemde PKK ile illiyeti açığa çıkan terör örgütü uzantılarının dokunulmazlığının kaldırılması varken bütün milletvekilleri, neden PKK'nın siyasi kanadı ve katillerin yönlendiricisi olan bu teröristlerle aynı kefeye konulmaktadır? Milletin gerçek vekilleri PKK'nın siyasi kanadıyla nasıl bir tutulmaktadır?"

-"CHP, devletin ve milletin düşmanı mıdır, dostu mudur"

Semih Yalçın, MHP lideri ve partilerinin, hiçbir kişi ve kurumun arka bahçesi olmadığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Ama CHP, hem HDP'nin hem de genel anlamda birlik ve bütünlüğümüzün geleneksel düşmanlarını üreten bataklığın, marjinal solun arka bahçesidir. İşte CHP'nin halipürmelali, düştüğü acınası durum budur. CHP, devletin ve milletin düşmanı mıdır, dostu mudur bunu açıklığa kavuşturmalı; Atatürk'ün mirasına ihanet etmekten vazgeçmelidir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.