Maliye Bakanı Ağbal: (1)

Maliye Bakanı Ağbal: (1)

Maliye Bakanı Ağbal: (1)

Maliye Bakanı Ağbal: (1)

21 Nisan 2016 Perşembe 13:52
Maliye Bakanı Ağbal: (1)
Maliye Bakanı Naci Ağbal, gelir ve kurumlar vergisini toplamanın önemli olduğunu belirterek, "Bugün Türkiye'de dolaysız vergiler OECD ortalamalarının yarısı ise o zaman hepimiz bundan bir ders çıkarmalıyız. Bizim daha fazla gelir ve kurumlar vergisi toplamamız lazım." dedi.

Ağbal, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada global krizin etkilerinin hala devam ettiğini ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin de bu krizden etkilendiğini söyledi.

Hükümet olarak kendilerine düşen görevin bu krizin etkilerini minimum kılacak şekilde ekonomi yönetiminde rasyonel ve doğru kararları alabilmek olduğunu ifade eden Ağbal, her gün yeni ortaya çıkaran rakamların büyüme trendini desteklediğini belirtti.

Ağbal, enflasyonun şubat ayından bu yana aşağı yönlü seyrettiğini ve bu gelişmenin başta sanayiciler olmak üzere herkes açısından önemli olduğuna işaret etti.

İhracatta da olumlu gelişmeler yaşandığını anlatan Ağbal, özellikle Avrupa piyasalarından gelen pozitif sinyallerin bunda payının bulunduğunu dile getirdi.

Ağbal, şöyle devam etti:
"Dünyanın ekonomik ve jeopolitik kırılganlık içinde olduğu bir dönemde 1 Kasım seçimleri ile siyasi istikrarın sağlanmış olması hakikaten önemlidir. Dünyanın içinde bulunduğu koşullara baktığımız zaman denizin durgun olamadığını görüyoruz. Deniz dalgalı. Böyle bir dönemde bizim siyaset ve ekonomi gemisinin sağlam, sürdürülebilir ve reform gündemi içinde olması önemli. 1 Kasım seçimleri ülkemizin birçok açıdan diğer ülkelere kıyasla risklerin aşağıya çekilmesini sağladı. Seçim sırasında verdiğimiz vaatleri ve reformları öngörülen takvime göre yerine getiriyoruz. Mesleki eğitimin artırılması ve özel sektöre daha fazla teşvik verilmesi konusunda çalışmalarımız var. Detaylarını yakında sizlerle paylaşacağız."

Gelir vergisi tasarısının sivil toplum örgütleri ve özel sektörden gelen öneriler çerçevesinde gerekli değişiklikler yapılacağını ifade eden Ağbal, herkesin kabulleneceği ve ekonominin önünü açacağı bir gelir vergisi tasarısı olacağını vurguladı.

Bakan Ağbal, vergi usul kanununa ilişkin de bir çalışma yapıldığını anımsatarak, yeni tasarıda mükelleflerin haklarını daha da güçlendirecek düzenlemeler olacağını söyledi.

Yeni dönemde yatırım ortamının iyileştirilmesi için de düzenlemeler olacağı bilgisini veren Ağbal, "Bugün burada yapılan eleştiriler ve getirilen önerilere baktığımda, aslında sizlerin ödediğiniz vergilerden ötürü şikayetiniz yok. Bu vergi ödenecek. Bütçenin iki yakası bir araya getirilecek. Sadece girişimciliğe engel oluşturan vergi düzenlemelerinin gözden geçirilmesini istiyorsunuz. Kayıt dışılığa iten, bir işin maliyetini artıran, ilgili sektörde verimliliği, karlılığı azaltan vergi düzenlemelerinin kaldırılmasını istiyorsunuz. Bunların hepsi önemli." dedi.

Ağbal, önümüzdeki günlerde Meclise gelecek kanun tasarısında ve sonra yapılacak düzenlemelerde bu önerileri dikkate alacaklarını vurguladı.

Hep birlikte çalışıp özel sektörün üzerinde ya da iktisadi faaliyetler üzerinde maliyet oluşturan haklı vergi uygulamaları olduğunu kaydeden Ağbal, damga vergisi, Bankacılık Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) gibi vergilere ilişkin düzenlemelerin torba kanunda olacağı bilgisini verdi.
- "Mali disiplin bizim için olmazsa olmaz"Ekonominin ayakta kalabilmesi için 3 tane sacayağına ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Ağbal, sacayaklarından birincisinin reel sektör olduğunu belirtti.

Reel sektörün ayakta kalması ve rasyonel olarak önünü görmesi gerektiğini, içeride ve dışarıda fırsatları kovalayacağını dile getiren Ağbal, reel sektörün bunları yapabilmesi için ikinci sacayağı olan finans sektörünün de buna destek olması gerektiğini vurguladı.

Ağbal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Finans sektörü olmadan reel sektör yaşayamaz. Kredi verecek reel sektör yoksa finans sektörü de ayakta duramaz. Reel sektör sürdürülebilir bir ekonomik ortam istiyorsa mutlaka finans sektörü güçlü olmalı. Sacayağının üçüncüsü de devlet-hükümet. Rekabet ortamını geliştirmemiz lazım. Finans sektörünün önünde engel varsa onları kaldırmamız lazım. Vergi ekonomiye karşı nötr olmalı. Belirli bir sosyal ve ekonomik bir amaç için teşvik getirirseniz burada sorun yok. Böyle bir amaç gütmeksizin vergi uygulaması sektör için de aktörler arasında rekabet haksızlığına neden oluyorsa, bu yanlıştır. Bunu düzeltmemiz lazım. Gerek reel sektörün gerek finans sektörünün önünü görmesini sağlamamız lazım. Bunun için yasalar daha açık, belirgin ve uluslararası normlara uygun olmalı. Türkiye'deki vergi kanunları diğer medeni ülkelerde nasılsa öyle olmalı. Yerli ve yabancı yatırımcılar Türkiye'de yatırım yaparken sadece buraya bakmıyor. Diğer ülkelere de bakıyor. Ne reel sektörümüz ne de finans sektörümüz içsel paranoyaya asla kapılmamalıdır. Birbirimizi destekleyecek ve ayakta tutacak bir çalışma içininde olmalıyız."

"Mali disiplin bizim için olmazsa olmazdır" diyen Ağbal, mali disiplinin bütçenin iki yakasının bir araya getirilmesi demek olduğunu söyledi.

Ağbal, Türkiye'deki bütçe açığının yüzde 1,2-1,3 seviyesinde bulunduğunu belirterek, "Diğer ülkeler bize gıpta ile bakıyor. Türkiye'nin milli gelirine oranla borcu yüzde 30'lar seviyesinde. Özel sektör diyor ki, 'Siz sıkıyorsunuz da bize bir bakın. Bütçeyi biraz gevşetin de biraz biz rahatlayalım'. İkisi birbirinin alternatifi değil. İkisini birlikte sürdürmemiz lazım. Bütçe disiplini hem tasarruf oranlarının yükseltilmesi, hem cari açıkla mücadele hem de ekonominin sürdürülebilirliği bakımından, gerek içerideki piyasa aktörlerine gerekse dışarıya verdiği sinyaller bakımından çok önemli. Mali disiplinden asla vazgeçmemiz söz konusu değil." değerlendirmesini yaptı.- "Daha fazla gelir ve kurumlar vergisi toplamamız lazım"


Zaman zaman vergi indirimleri konusunun gündeme geldiğini anımsatan Ağbal, "Asla herhangi bir şekilde bir ekonomik ve sosyal amaç gütmeksizin sadece vergi indirimlerini düşürmeye matuf bir düzenleme yapmamız asla söz konusu olamaz. Bütçenin vergi tarafı sağlam olacak. Mümkünse ekonomiyi daha da ileriye taşıyacak, verimliliğin ve yatırımları artıracak alan varsa orada vergi indirimini nasıl yapabiliriz, onu konuşalım. Herkesin her şeyi aynı şekilde yaptığı bir ortamda vergileri indirerek asla mali disiplini sürdüremeyiz. Sizin bize en fazla hesap sormanız gereken şey, harcama tarafıdır." diye konuştu.

Bakan Ağbal, vergi mükellefi olma bilincinin ve kamu harcamalarında hesap verilebilirliğin artırılması gerektiğini vurguladı.

Mükelleflerden toplanan vergilerin ekonominin gereklerine, toplumsal refahın artırılmasına harcanması durumunda işlerin doğru yapıldığının söylenebileceğini ifade eden Ağbal, Türkiye'de en kritik konunun kamu harcamaları ve kamu gelirlerinin kalitesi olduğunu söyledi.

Konuşmacılardan birisinin "dolaylı vergiler çok fazla, dolaysız vergiler toplanmalı" şeklinde sözünü hatırlatan Ağbal, konuşmasına şöyle devam etti:

"Ben de aynı kanaatteyim. Dolaylı vergi toplama maliyecilik açısından bakıldığından kolaydır. ÖTV toplamak çok kolaydır. Kabaca 3 bin - 4 bin mükellef vardır. Onları izlerseniz çok da iyi vergi toplarsınız. KDV'yi toplamak kolaydır. Önemli olan gelir ve kurumlar vergisini toplamaktır. Bugün Türkiye'de dolaysız vergiler OECD ortalamalarının yarısı ise o zaman hepimiz bundan bir ders çıkarmalıyız. Bizim daha fazla gelir ve kurumlar vergisi toplamamız lazım. Maliye idaresinin eksikleri, yanlışları, yapmadıkları ya da yapacakları var. Bizim de vatandaşlar olarak, şirket olarak, kuruluş ve millet olarak yapmamız gerekenler var. Yaptığımız işte ne kadar gelir ya da kurumlar vergisi ödüyoruz diye bakmamız lazım. Bu son derece önemli."

(Sürecek)

Anahtar Kelimeler:
maliye bakanı ağbal
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.