Kota alan sporcu sayısı 142'ye ulaştı

Kota alan sporcu sayısı 142'ye ulaştı

Kota alan sporcu sayısı 142'ye ulaştı

Kota alan sporcu sayısı 142'ye ulaştı

21 Mayıs 2016 Cumartesi 13:03
42 Okunma
Kota alan sporcu sayısı 142'ye ulaştı

2016 Rio Olimpiyatları'na kota alan sporcu sayısı 142'ye ulaştı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 2016 Rio Olimpiyatları'na az bir zaman kala bazı branşlarda kota müsabakaları devam ederken, 76'sı 16 olimpik branşta, 66'sı ise 10 paralimpik branşta olmak üzere 142 sporcu Rio'ya katılma hakkı kazandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Rio 2016'da mücadele edebilmenin birçok sporcunun hayali olduğunu belirterek, "Umarım bu güzel hayali daha fazla sporcumuz gerçekleştirir. Oyunlar için hem olimpik hem de paralimpik branşlarda ağustos ayına kadar kota alma mücadeleleri devam edecek. Bu büyük heyecanda kota alan milli sporcu sayısının daha da artacağına gönülden inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Atletizmin 27 sporcuyla ilk sırada yer aldığı listede kota alan sporcular, branşlarına göre şöyle:

Atıcılık (4 sporcu): Erdinç Kebapçı ve Yavuz İlnam (trap), İsmail Keleş ve Yusuf Dikeç (10 ve 50 metre tabanca).

Aletizm (27 sporcu): Sultan Haydar, Nilay Esen, Ercan Muslu, Meryem Erdoğan, Esma Aydemir, Serkan Kaya, Yavuz Ağralı, Mert Girmalegesse ve Bekir Karayel (maraton), Ali Kaya ve Polat Kemboi Arıkan (10 bin metre), Tuğba Güvenç, Özlem Kaya, Tarık Langat Akdağ ve Halil Akkaş (3 bin metre engelli), Ramil Guliyev ve Jak Ali Harvey (100 ve 200 metre), Emel Dereli (gülle atma), İlham Tanui Özbilen (1500 metre), Kıvılcım Kaya Salman (çekiç atma), Yasmani Copello Escobar (400 metre engelli), Karin Melis May (uzun atlama), Yasemin Can ve Meryem Akdağ (5 bin metre), Mert Atlı (yürüyüş), Ersin Tacir (20 kilometre yürüyüş), Emre Zafer Barnes (100 metre).

Badminton (1 sporcu): Özge Bayrak.

Binicilik (1 sporcu): Ömer Karaevli (engel atlama).

Bisiklet (2 sporcu): Ülke kotası.

Boks (5 sporcu): Adem Kılıççı (75 kilo), Onur Şipal (69 kilo), Mehmet Nadir Ünal (81 kilo), Batuhan Gözgeç (64 kilo), Ali Eren Demirezen (artı 91 kilo).

Cimnastik (2 sporcu): Ferhat Arıcan, Tutya Yılmaz.

Eskrim (1 sporcu): İrem Karamete.

Judo (4 sporcu): Ülke kotası.

Masa tenisi (2 sporcu): Ahmet Li, Melek Hu.

Tekvando (2 sporcu): Servet Tazegül (68 kilo), Nur Tatar (67 kilo).

Güreş (14 sporcu): Rıza Kayaalp (grekoromen stil 130 kilo), Taha Akgül (serbest stil 125 kilo), Selim Yaşar (serbest stil 86 kilo), Elif Jale Yeşilırmak (kadınlar 58 kilo), İbrahim Bölükbaşı (serbest stil 97 kilo), Soner Demirtaş (serbest stil 75 kilo), Yakup Gör (serbest stil 64 kilo), Yasemin Adar (kadınlar 75 kilo), Buse Tosun (kadınlar 69 kilo), Hafize Şahin (kadınlar 63 kilo), Selçuk Çebi (grekoromen stil 74 kilo), Cenk İldem (grekoromen stil 98 kilo), Süleyman Atlı (serbest stil 57 kilo), Bedia Gün (kadınlar 53 kilo).

Halter (4 sporcu): Ülke kotası.

Kano (1 sporcu): Lasma Liepa (Kadınlar K1 200 metre).

Yelken (4 sporcu): Nazlı Çağla Dönertaş (Kadınlar laser radial), Deniz Çınar-Ateş Çınar ikilisi (470 sınıfı), Alican Kaynar (Finn sınıfı).

Yüzme (2 sporcu): Viktoria Zeynep Güneş (100 ve 200 metre kurbağalama, 200 ve 400 metre karışık), Nezir Karap (400 metre serbest).


- 2016 Rio Paralimpik Oyunları


Takım sporları: Golbol erkek ve kadın takımları (12 sporcu), Görme Engelliler B1 Futbol Takımı (8 sporcu), Bedensel Engelliler Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı (12 sporcu).

Atletizm (3 sporcu): Hamide Kurt (Kadınlar T53 100 metre), Semih Deniz (1500 metre), Zübeyde Süpürgeci (kadınlar T54 100 metre).

Atıcılık (8 sporcu): Çağla Baş Atakal, Savaş Üstün ve Hakan Çevik (10 metre havalı tüfek), Korhan Yamaç ve Murat Oğuz (50 metre tabanca), Cevat Karagöl, Aysel Özgan ve Ayşegül Pehlivanlar (10 metre havalı tabanca).

Yüzme (2 sporcu): Beytullah Eroğlu (50 metre sırtüstü, 50 metre kelebek), Özlem Kaya (50 metre kelebek, 100 metre kurbağalama).

Okçuluk (5 sporcu): Bülent Korkmaz, Erdoğan Aygan ve Handan Biroğlu (makaralı yay açık sınıf), Zehra Özbey Torun ve Merve Nur Eroğlu (olimpik yay).

Masa tenisi (9 sporcu): Neslihan Kavas (class 9), Süleyman Vural, Abdullah Öztürk, Nergiz Altıntaş ve Nesim Turan (class 4), Ali Öztürk (class 5), Kübra Öçsoy Korkut (class 7), Hatice Duman (class 3), Ümran Ertiş (class 10).

Halter (3 sporcu): Nazmiye Muslu Muratlı (kadınlar 41 kilo), Dilfiroz Kuzdağı (kadınlar 67 kilo), İzzettin Kanat (72 kilo).

Judo (4 sporcu): İbrahim Bölükbaşı ve Dursun Hayran (erkekler 100 kilo), Mesme Taşbağ (kadınlar 70 kilo), Ecem Taşın (kadınlar 48 kilo).

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.