KDK'dan tavsiye kararı

KDK'dan tavsiye kararı

KDK'dan tavsiye kararı

KDK'dan tavsiye kararı

11 Mart 2016 Cuma 09:09
19 Okunma
KDK'dan tavsiye kararı

Kamu Denetçiliği Kurumunca (KDK), milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde aday olabilmek için istifa edenlerden eski görevlerine dönecekler hakkında yürürlüğe konulan ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) dayanağı bulunmayan "163 ve 164 Seri Nolu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğlerin" yürürlükten kaldırılması ya da yeni düzenlemenin yapılması yönünde tavsiye kararı verildi.

KDK'dan yapılan yazılı açıklamada, milletvekili seçimlerinde aday olmak üzere istifa eden ve seçim sonrası yeniden görevine dönen Kalkınma Ajansı çalışanı şikayetçinin, mali ve sosyal haklar yönünden aynı işi yapan, aynı unvanlı personelden daha düşük şartlarda işe başlaması ile ilgili uygulamanın düzeltilmesi talebiyle 4 Eylül 2015 tarihinde kuruma başvurduğu belirtildi.

Şikayet başvurusunu inceleyen kurum, 163 ve 164 Seri No'lu tebliğler ile milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde aday olabilmek için istifa edenlerden eski görevlerine dönecekler için getirilen istisnai halin, yalnızca 375 sayılı KHK'nın ek ilgili maddesinde sayılan kamu kurum ve kuruluşlarını kapsadığı ve ilgili maddelerde sayılan kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmakta olanların faydalanabileceğini belirledi.

Bu KHK'nın kapsamına alınan diğer kamu kurum ve kuruluşları ile personeli hakkında söz konusu tebliğleri uygulama imkanının olmadığının tespit edildiği belirtilerek, söz konusu tebliğlerin hakkaniyet ilkelerine de aykırılık teşkil ettiği değerlendirmesinde bulunuldu.

- Şikayet hakkında karar

Şikayetçinin Maliye Bakanlığı tarafından "milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde aday olabilmek için istifa edenlerden eski görevlerine dönecekler" hakkında yürürlüğe konulan tebliğlere dayanarak, eski mali haklarını talep ettiğini, ancak tebliğlerin yasalara aykırı olamayacağının Anayasa'ya göre mümkün olmadığı, bu tebliğlerde "başvurucunun şartlarının oluşmadığı kanaatine varıldığı"ndan idarenin işleminde hukuka aykırılık tespit edilemediği kaydedildi.

KDK, şikayetçinin mali ve sosyal haklar bakımından 2012 tarihinden önce yürürlükte bulunan mevzuattan faydalandırılması talebinin reddine karar verdi.

Kurum, milletvekili ve mahalli idareler genel ve ara seçimlerinde aday olabilmek için istifa edenlerden eski görevlerine dönecekler hakkında yürürlüğe konulan ve ilgili KHK'de dayanağı bulunmayan "163 ve 164 Seri No'lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğleri"nin yürürlükten kaldırılması ya da söz konusu tebliğlerin mevzuata uygun, makul sürede yeni düzenlemenin yapılması yönünde Maliye Bakanlığına tavsiyede bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.