İstanbul'un fethinin 563. yıl dönümü

İstanbul'un fethinin 563. yıl dönümü

İstanbul'un fethinin 563. yıl dönümü

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Fatih Sultan Mehmet'in babasından devraldığı 964 bin kilometrekarelik toprağı, 2 milyon 215 bin kilometrekareye çıkardığını belirterek, "Fethedilen şehir, ada ve kaleler hariç, 2 imparatorluk, 4 krallık, 11 prenslik, toplam 17 devleti fethetti. Donanmamız ve ordumuz, yer yüzünün rakipsiz birincisiydi." dedi.

Kahraman, İstanbul'un fethinin 563. yıl dönümü kapsamında Yenikapı Miting Alanı'nda düzenlenen "Fetih Şöleni"ndeki konuşmasında, Ortaçağ'ı kapatıp Yeniçağ'ı açan, tarihin kaydettiği en büyük zaferlerden birinin yıl dönümünün kutlandığını anlattı.

Fatih Sultan Mehmet'i, onun askerlerini, fethin manevi önderlerini, rahmet ve minnetle andığını dile getiren Kahraman, şöyle devam etti:

"19 yaşında bir genç padişah, İstanbul'u fethetmeyi ve Peygamber Efendimizin müjdesine nail olmayı hedefliyor. 21 yaşında bu hedefe ulaşıyor. Haliç, zincirlerle kapatılmış. Bu büyük kumandan, 21-22 Nisan 1453'te, 72 parça donanmayı kızaklar ile karada yürüterek, Tophane'den Kasımpaşa'ya, Haliç' e indiriyor. 53 günlük bir kuşatmadan sonra beyaz atı üzerinde Topkapı'dan şehre geliyor. Defalarca kuşatılıp alınamamış İstanbul'u fethediyor ve bize kazandırıyor, emanet ediyor. Padişahların ordunun başında katıldığı seferlere, 'sefer-i hümayun' denir. Birinci sefer-i hümayunu Karaman'a, ikinci sefer-i hümayunu İstanbul'a yapmıştır. 30 yıl süren padişahlığında, 25 sefer-i hümayunu vardır. Hepsi de zaferlerle sonuçlanmıştır. Hedefini yalnız kendisinin bildiği, 26. sefer-i hümayunun başlangıcında, Gebze'de Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Babasından devraldığı 964 bin kilometrekarelik vatanı, 2 milyon 215 bin kilometrekareye çıkardı. Fethedilen şehir, ada ve kaleler hariç, 2 imparatorluk, 4 krallık, 11 prenslik, toplam 17 devleti fethetti. Donanmamız ve ordumuz, yeryüzünün rakipsiz birincisiydi. Fatih Sultan Mehmet Han, 6 lisan bilen, alim, matematikçi, mahir bir yay imalcisi ve 'Avni' mahlasını kullanan gerçek bir şairdi. Tarihimizin muhteşem şahsiyetlerinden, bütün dünyanın saygısını ve hayranlığını kazanmış emsalsiz padişahlarımızdandır."

Kahraman, konuşmasını İbrahim Minnetoğlu'nun "Aştık geçilmez dağlar üstünden/ Öyle vakur, öyle heybetli/ Vardık ot bitmeyen vadilere/ Ayağımız değdi yeşerdi/ Gönlümüzde büyüklüğü Asya'nın/ Yıktı köhneliğini orta zamanın/ Zamanın karanlığı ortasında/ Şimşek örneği parlayan kılıcımız/ Nur yağdırdı aydınlık yeni günlere/ Eskilik, karanlık düşüverince yere/ Dağlar, denizler misali/ Yol verdi gemilere/ Sustu kulakları tırmalayan çan/ Burca bayrak dikince Ulubatlı Hasan." dizeleriyle tamamladı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.