İçişleri Bakanı Ala canlı yayında

İçişleri Bakanı Ala canlı yayında

İçişleri Bakanı Ala canlı yayında

İçişleri Bakanı Ala canlı yayında

28 Şubat 2016 Pazar 11:52
27 Okunma
İçişleri Bakanı Ala canlı yayında

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Cizre'de sokağa çıkma yasağının 24 saat devam ettiğini, ancak yakında sadece gece sokağa çıkma yasağına dönüleceğini bildirdi.

Bakan Ala, Kanal 7 televizyonunun canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Şırnak'ta, Silopi'de operasyonların bittiğini, sadece gece sokağa çıkma yasağının bulunduğunu ifade eden Ala, Cizre'de sokağa çıkma yasağının 24 saat devam ettiğini belirtti. Ala, "Ama yakında orada sadece gece sokağa çıkma yasağına dönülecek. Çünkü Cizre'de de operasyonlar bitti" diye konuştu.

Operasyonların devam ettiği ve İdil'de sokağa çıkma yasağının bulunduğuna değinen Ala, "Orada 3'te 2'si tamamlandı. 3'te 1'lik kısmı kaldı. Devam ediyor operasyonlar, yani temizleme, çukurları doldurma, barikatları kaldırma, bomba düzeneklerini imha... Burada güvenlik güçlerimizi kutluyorum, çok iyi bir organizasyon içinde vatandaşa yapılan eziyeti ortadan kaldırmak için canla başla mücadele ediyorlar" ifadesini kullandı.

Operasyon bölgelerinde, çukur kazan, barikat koyan, bomba düzeneği yapanlara "teslim olun" çağrısı yaptıklarını vurgulayan Ala, Sur'da da bir haftadır bu yönde anonsların yapıldığını aktardı.

Bakan Ala, teslim olanlara ilişkin görüntülerin kamuoyuna yansıdığına işaret ederek, "Devlet hukuk içinde kendine kurşun sıkanın bile teslim olduğu zaman can emniyetini sağlayan bir anlayış içerisinde hareket ediyor, etmek zorunda" dedi.

Ala, Sur'un çok sıkışık bir yer olduğunu, operasyonların bunun için uzun sürdüğünü, orada da başarılı sonucu elde edeceklerini bildirdi.

- "Kara propaganda yürütülüyor"

Milletin iradesiyle seçilmiş bazı milletvekillerinin, teröristlerin kendilerini daha da güvende hissedecekleri iklimi oluşturucu tavırlar içerisine girdiklerine belirten Ala, "Teröristler de milletvekilleri böyle yapınca herhalde kendilerini çok güvende hissediyorlar ve teröristliklerinden vazgeçmiyorlar. Onların aileleri, çocukları terörist olsun diye değil, çocukları teröristlikten kurtulsun diye oy vermiş" diye konuştu.

Ala, operasyonların devam ettiği bölgelerde, çok yönlü bir çaba içinde olduklarını, bunlar karşısında, vatandaşların çukura, bombalı düzeneğe çağıran bazı davranışlar olduğunu vurgulayarak, "20 tane belediye başkanını görevden böyle davrandığı için aldık. Bununla birlikte 60'a yakın seçilmiş belediye meclisi, il genel meclisi üyesi eğer terörle işbirliği içindeyse böyle vatandaşa hizmet götürme yerine teröriste hizmet sunma anlayışı ve onlarla işbirliği içindeyse, kimisi de bir takım ilişkileri var, o nedenle görevden alındı. Orada kara propaganda yürütülüyor" ifadesini kullandı


"İçişleri Bakanı olarak devlet, hukuk, meşruiyet sınırları içinde hareket ediyor, bir sapma yok diyor musunuz" sorusuna karşılık Ala, "Elbette" yanıtı vererek daha önce yürüttükleri faaliyetlerden örnekler verdi. Devletin hukuk içinde hareket etmek zorunda olduğuna dikkati çeken Ala, bunun dışında hareket edenler konusunda soruşturma, inceleme ve görevden almalar yoluyla gereğini yaptıklarını aktardı.

Ala, Hükümet olarak politikayı belirlediklerini, bu politikanın aleyhinde ya da sabote etmeye çalışanların olabileceğini belirterek, şöyle dedi:

"Bize düşen nedir? Soruşturmasını yapıp cezalandırmasını yapmak, görevden almak... Yani şundan emin olun, biz terörle, teröristlerle kararlı mücadele içindeyiz. Vatandaşımızın hak ve hukukunu koruma konusunda samimi bir anlayış ve politika içindeyiz. Buna yanlış yapan kim olursa olsun, onun da soruşturmasını yapıp gereğini yapma konumundayız. Suç işleyenleri ne örteriz, ne koruruz ama biz kurallar içinde terörle mücadele eden birimlerimizi korur ve onların başarısını tebrik ederiz."

- "Terör örgütü tekrar kuruluş kodlarına döndü"

"Göreceksiniz, asıl baharda büyük savaş başlayacak. PKK, büyük bir kalkışma içine girecek" şeklindeki bazı iddialara ilişkin Ala, "Kim ki memleketin kalkınması, demokratikleşmesi ve bütün temel hak ve özgürlüklerin inşa edilmesi ve herkesin ondan yararlanması anlayışında ise bu memlekette ona yer var. Ama kim ki, terör faaliyetleriyle bu memlekete bir şey yapmaya çalışırsa, bu memlekette ona karşı duracak, ona diz çöktürecek kadar kudret de var" yanıtını verdi.

Terör örgütü PKK'nın 8 Mayıs 213'te yurt dışına çıkmaya başladığını anımsatan Ala, "Arkasından 20 gün sonra gezi olaylarının başlatıldı bu memlekette ve CHP de bunun göbeğindeydi. Türkiye'de bir istikrarsızlık varmış gibi, Türkiye yönetilemiyormuş gibi bir hava sezinlendi, böyle yaymaya çalıştılar ve PKK çekilmeyi durdurdu. Bu gözümüzün önünde olanlardan bahsediyorum" diye konuştu.

Ala, şunları ifade etti:

"Gezi olayları olmasaydı devam ediyordu. Ama bu sefer Suriye'deki gelişmeler terörist örgütün iştahını kabarttı. Suriye'deki gelişmelerden dolayı başka ülkeler tekrar bunlarla işbirliğine, ilişkiye girdi ve bunları kullanmaya değerlendirmeye başladı kendi çıkarları doğrultusunda. Terör örgütü tekrar kuruluş kodlarına döndü. Burada, vatandaşın hepimizin durumu iyi görmesi lazım. Ben bunun konjonktürel bir dalgalanma olduğunu düşünüyorum. Türkiye bu meseleyi de çözecektir. Çünkü terörün ve terörist faaliyetlerin zarar verme kapasiteleri var ama kazanma ihtimalleri yoktur. O bakımdan Suriye'deki gelişmeler dolayısıyla bir yeni anlayışa büründüler, iştahları kabardı. Kuzey Irak'ta meydana gelen hadiselerden dolayı 90'ların başında yine Kuzey Irak'ta konuşlandılar, Kandil'de o bölgede Türkiye'ye saldırmaya başladılar. Şimdi Suriye'deki gelişmelerden dolayıdır yani..."

"Temmuz'dan bu yana başlayan terör dalgası doğrudan Suriye'deki gelişmelerle ilgili diyorsunuz" sözleri üzerine Ala, "Tabii.. Oradaki PYD, PKK ilişkileri, onların uluslararası ilişkilerde kaymalar ve onlara destek vermeler" dedi.

Bakan Ala, şu görüşlere yer verdi:

"Türkiye'deki demokrasi, hak ve özgürlükler halka yetiyor ama terör örgütüne böyle bir alan açılınca Suriye'de yetmemeye başladı. Şimdi 'neye mal olursa olsun, çukurla, zorla ben yöneteceğim' diyor. Buradakiler de 'öz yönetim' diyor. Öz yönetim ne demek? Öyle bir yönetim tarzı yok ki dünyada. Belediye başkanını sen seçiyorsun, belediye başkanı yol yapacakken çukur kazıyorsun. Sen 'Türkiye partisi olacağım' diyordun. Başka bir ilde belediye kazanmış olsaydı, orada da mı çukur kazacaktın? Belediye, su götürmek için, kaldırım yapmak için yeri kazar, bomba döşesin diye terörist yeri kazar mı? Bu gerçekten bir savrulma, sapmadır. Bu darmadağın olmaktır. Bu zihnin de politikaların da dağılmasıdır.

Onun için bir an önce derlenip toparlanmaları, hem kendilerinin hem orada yaşayan vatandaşların lehine, hem Türkiye'nin lehine, herkesin lehinedir. Böyle terörist yöntemlerle yönetimi ele geçirdikleri dünyanın neresinde görülmüştür? Kim ona izin verir? Ama bu zararı millete ödettirmek niye?"

Denizli'ye 2015'te 347 milyon lira, Diyarbakır'a 489 milyon lira, Erzurum'a 381 milyon, Eskişehir'e 329 milyon lira gönderildiğini bildiren Ala, "Saydıklarım arasında en fazla Diyarbakır'a gönderilmiş. Sur nereye ait? Diyarbakır'a. Yapılan hizmetlere bakın, bir de Sur'daki rezalete bakın. Şimdi bu nedir? Böyle bir şey olmaz" dedi.

- Canlı bombanın evine taziye

HDP Milletvekili Tuğba Hezer'in terör saldırısı gerçekleştiren canlı bomba için Van'daki taziyeye katılmasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Ala, "Orada bir kere caminin yanındaki bir yer de açılmış. O adli soruşturma da başlatıldı. Orada bazıları, 8-10 kişi gözaltına alındı yani terörist açık teröre destekte... Bunlar koyuyorlar bir fotoğraf çekip gönderiyorlar, ondan sonra da 'burada böyle şeyler oluyor' diye" ifadesini kullandı.

"Camide değil miymiş" sorusu üzerine Ala, şöyle konuştu:

"Caminin yanındaki taziye evinde... Bir milletvekilinin olacak iş değil. Yani bunu kelimelerle izah etmek akılla, izahla izah etmek mümkün değil. Bu sağlıklı bir durum değil. Böyle bir şey olamaz. Bu iklimden zaten teröristler nemalanıyor. Milletvekili nasıl gider? Bu kadar insanın bombayla intihar saldırısıyla, şehit edildiği yaralandığı bir olaydan sonra onu yapan bir caninin taziyesine katılıyor. Bunun affedilir, izah edilir bir tarafı yoktur.

Dokunulmazlık konusuna gelince, kim terörle işbirliği içerisindeyse suç işliyor ise onların dokunulmazlığının prosedürü var, başlatılıyor, adli mercilerce. Sonra Adalet Bakanlığı tarafından meclise gönderiliyor, Meclis'te de gereği yapılır. Yani terörle, teröristle doğrudan ilişkili olan bu kadar açık destek verenlerin siyaseten yapabilecekleri bir şey yok."

Ala, Mecliste her türlü fikrin dile getirilebildiğini vurgulayarak, "Bir şey söyleyen var mı? Ama bombacıya yardım ederse, bombacının taziyesine giderse bu siyaset değil, bu dil değil, bu bir politika değil, onun için bu açıktan teröre kol kanat germek, terörle işbirliği yapmaktır. O bakımdan onun gereği artık hukukun meselesidir, siyasetin meselesi olmaktan o kişiler için çıkmıştır" ifadesini kullandı.

- "Türkiye, terör prangasını ayağından çıkaracak"

İçişleri Bakanı Efkan Ala, partilerin kapatılıp kapatılmaması tartışmasına ilişkin olarak, "Partiler tüzel kişiliktir, partiler suç işlemez. Kişi suç işler. Suç işleyen birey olarak ele alınır ve onun durumu dikkati alınır ve gereği yapılır. Milleti cezalandırmayacaksın ama kişi milletten oy alıp da terörle işbirliği yapıyor. destekliyorsa durumunu ele alır ve gereğini yaparız" değerlendirmesinde bulundu.

Ala, HDP içinde bölgede yaşanan terör olaylarından rahatsız olanların da bulunduğunu vurgulayarak, "Ben, baştan beri hep böyle olmadıklarını söyledim. İçinde o işi yapanla birebir, birkaç kişi onlar belli. Bu durumdan rahatsızlık duyan, bu çukurlardan, bu çukur siyasetinin siyaset olmadığını dile getiren başkaları da var, çok sayı da var. Konuştukları zaman belki sesleri fazla çıkmıyor, vatandaşların önemli bir kısmı zaten. Milletvekilleri hatta belediye başkanları, orada siyaset yapanlar içerisinde de 'böyle rezalet olur mu' diye söylüyorlar. Ama yapılması gereken, kurumsal olarak yüksek sesle, onlara karşı durmaktır ama maalesef genel başkanlarına bakıyorsunuz, bazı konularda sokağa çağırıyor milleti. Böyle şeyler, işin atmosferini bozuyor" diye konuştu.

"Bölgede yaşananlardan sonra gelinecek noktanın ne olabileceğine" yönelik bir soru üzerine Ala, şöyle devam etti:

"Türkiye, terör prangasını ayağından çıkaracak. Nasıl ki, çeteleri dize getirdi, yok etti ve kendi alanlarına itti, Türkiye'nin yönüne konulan bariyerleri kaldırdı ve yoluna devam etti; ederken de yine saldırılar oldu, onları da bertaraf etti. Şimdi de bu terör prangasından da kurtulacak ve Allah'ın izni ve milletiyle birlikte 78 milyon 2023 hedeflerine doğru gidecek ve 2071 vizyonuna uygun reformlarını yapacak.

Şu anda Avrupa Birliği görüşmelerini devam ettiriyor. Vize muafiyetini imzalamış durumdayız ve yaz ortalarında inşallah vize muafiyeti anlaşması da devreye girecek. Bu nedenle göç konusu çok ciddi ele alıyoruz. Gündeme teslim olmamak lazım. Marjinallerin bizi ve zihnimizi yönetmesine fırsat vermemeliyiz. Bir takım düşüncelere, dile getirilen hususlara da layık olduğundan fazla ehemmiyet vermemeliyiz. Elinde kalem olan kişi, bir vatandaşımızdan daha değerli, daha önemli değildir. Eğer, kalıcı eserler bırakan aydınlardan söz etmiyorum, münevverlerden, aydınlatıcı işleri yapanlardan söz etmiyorum ama olup biteni de göremeyene 'münevver' demeyelim. Önündeki çukuru göremeyene 'aydın' denmez. Milletin önünü açan münevverler, siyasetçiler var.

Türkiye'nin geleceğinin berrak, net olduğunu görüyorum. Bize düşen hep birlikte marjinal gündeme ve marjinallere mahkum olmayalım. Problem çıkmaz demeyeceğiz. Problemi çözüp, kenara koyup yola devam edeceğiz."

- Yeni kimliklerin dağıtımı mart ayında yapılacak

Türkiye'nin önemli başarılara imza attığını vurgulayan Ala, bu gelişimini kimsenin geçmişte öngöremeyeceğini belirtti.

Ala, 28 Şubat sürecine ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"O zamanki 28 Şubat beslemelerine bakın. Hepsi tarumar. Kimin önünü açtılarsa rezil oldular, kimin önünü kapatmaya çalıştılarsa o önü kapatılanlar, istikamet üzere durdukları için başarılı oldular. Onun için, buradan herkesin çıkaracağı çok büyük ders var.

Türkiye'de bir de İslam dünyası bakımından, 1,7 milyar Müslüman kardeşimizin dönüp baktıklarında şunu görmeleri önemli. Doğru duruş, istikamet üzere oluş birçok şeyi başarmanın temel anahtarıdır. Kansız, problemsiz, çok fazla millete bedel ödetmeden başarılabiliyor."

Ala, kimlik kartlarının neden yenilendiğine ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

"Bunlar, vize muafiyeti olan ülkelerde de pasaport yerine geçecek. Elektronik imza var içerisinde. İnsanlar, birçok kimliği birarada taşımayacaklar. Hayatı kolaylaştıran, entegre olmak istediğimiz Schengen vizesi çerçevesinde de zorunlu olan ve güvenilirliği üst seviyede bir kimlik kartıdır. Mart ayı içerisinde de inşallah dağıtımına başlayacağız."

(Bitti)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.