İçişleri Bakanı Ala: (2)

İçişleri Bakanı Ala: (2)

İçişleri Bakanı Ala: (2)

İçişleri Bakanı Ala: (2)

20 Mart 2016 Pazar 12:16
38 Okunma
İçişleri Bakanı Ala: (2)

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin, "Bu menfur intihar saldırısını gerçekleştiren teröristin kimliği tespit edilmiştir. Bu kişi, bu terörist, 1992 doğumlu, Gaziantep nüfusuna kayıtlı Mehmet Öztürk'tür. Eldeki mevcut bulgular, teröristin DAEŞ terör örgütüyle bağlantılı olduğunu göstermektedir." dedi.

Ala, İçişleri Bakanlığında düzenlendiği basın toplantısında, dün İstanbul Taksim'de menfur bir saldırının düzenlendiğini belirterek, intihar saldırısını gerçekleştiren teröristin kimliğinin tespit edildiğini açıkladı.

Bakan Ala, "Bu kişi, terörist 1992 doğumlu, Gaziantep nüfusuna kayıtlı Mehmet Öztürk'tür. Eldeki mevcut bulgular teröristin DAEŞ terör örgütü ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Başka bağlantılarının ve arkasında başka güçlerin olup olmadığı hususu da büyük bir titizlikle araştırılmaktadır ve soruşturmaya konu edilmektedir. Şahsın emniyet ya da jandarmamızda bana verilen bilgi, herhangi bir arama kaydının bulunmadığı yönündedir. Şu ana kadar konuyla ilgili 5 gözaltı olmuştur. Konu bütün detaylarıyla, her türlü ihtimal dikkate alınarak, çok yönlü bir şekilde sürdürülmektedir." diye konuştu.

Terörün küresel nitelik kazandığına dikkati çeken Bakan Ala, son yıllarda ABD'de, Rusya'da, Avrupa'da, birçok ülkede çok sayıda terör saldırısının yaşandığını anımsatarak, bu konuda uluslararası iş birliği ve ittifakların önemine değindi.

Bakan Ala, şöyle konuştu:

"AB'deki mevkidaşlarımızla görüşmelerimizde konulardan, ana başlıklardan birisi teröre karşı tutumdur, teröre karşı durmaktır. Nereden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun terör bir insanlık suçudur ve buna karşı bütün ülkeler iş birliği yapmak durumundadır. İkinci konu, göç olmaktadır. Çünkü aynı husus göçü de tetiklemektedir. Bir ülkede, bir yerde kaos varsa, stabilite, istikrar yoksa, yanı başımızdaki ülkeler böyle, maalesef hemen yanı başımızda oldukları için de bizi çok doğrudan etkilemektedirler. Bu nedenle bu etkinin en aza indirilmesi için birinci öncelik, birinci yapılması gereken iş uluslararası iş birliğini artırmak. Hem orada stabiliteyi, istikrarı sağlamak için diplomatik girişimleri artırmaktır hem de ülkeler arasındaki iş birliğini sağlamaktır."

- "Ama'sız, 'fakat'sız, 'ancak'sız ..."

Yurt genelinde bütün kesimlerin topyekun teröre karşı durmasının gerekliliğini vurgulayan Bakan Ala, "Ama'sız, 'fakat'sız, 'ancak'sız bir takım rantlar, bir takım terörün üzerinden siyasetler üretilmeksizin karşı duruştur. Bu da terörün, teröristlerin eylem yapabilme iklimlerini kurutma bakımından çok önemlidir. Onların amacına hizmet edecek herhangi bir söylemde bulunmak hiçbir zaman doğru değidir." dedi.

Terörü bütün insanlığın meselesi olarak nitelendiren Ala, şunları kaydetti:

"Bu, topyekun dünyanın meselesidir, buna karşı durmak ve elbette devlet olarak da bütün mekanizmalarıyla gerekli tedbirleri almak gereğini yapmaktır. Hiç olmamasını sağlayıcı biçimde çalışmak bizim görevimizdir. Ama bunun, ne kadar tedbir alırsanız alın, bazen önleyemeyeceğiniz böyle, 'intihar saldırıları' türü, bütün ülkelerde olabilecek bir sıkıntı olduğunu, melanet bir saldırı türü olduğunu da akıldan uzak tutmamak gerekir. Onun için vatandaşlarımız şunu bilsinler ki biz tabi daha önce bir kısmını açıkladık, bir kısmını da açıklamıyoruz, başka ülkeler de böyle yapıyor. Türkiye, kendilerinin huzuru ve güvenliği için, vatandaşımızın emniyeti için devlet mekanizmasının bütün katmanlarını gözden geçirerek yapabileceği her işi yeniden ele alarak, alabileceği her tedbiri yeniden gözden geçirerek meselenin üzerine gitmektedir."

Bakan Ala, terör örgütüne yönelik çok önemli başarıların alındığını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Onun için Türkiye'nin bu istikrarlı yürüyüşünü engellemeye yönelik bu tür faaliyetler karşısında da Allah'ın izniyle ülke bir bütün olarak, topyekun duracaktır. Bu meseleyi de bize yakışır biçimde o zaman aşacağız. Aşmak, elbette bu ülkenin bundan önce aştığı birçok meseleler dikkate alındığında yapabileceği bir husustur. Bu mesele bizim üstesinden Allah'ın izniyle geleceğimiz bir husustur. Yeter ki topyekun bize düşeni yapalım. Millet olarak kenetlenip, meselenin karşısında duracağız. Devlet olarak, topyekun bütün mekanizmaları harekete geçirip yanlış ve eksikler varsa onları her seferinde gözden geçirip, yenileyip ve yola devam etmek bu meselede alacağımız sonucu belirleyecektir. Terörle mücadele de kararlılıkla ve hiç tereddüte mahal bırakmaksızın devam edecektir."

- Bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlar

İçişleri Bakanı Ala, şu an itibarıyla bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında, 7 ilçe ve Şırnak il merkezinde, sokağa çıkma yasağının sürdüğünü bildirdi.

Hem operasyonun hem sokağa çıkma yasağının devam ettiği bölgelerin Şırnak merkez, Nusaybin, Yüksekova, Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinin bir mahallesi olduğunu anlatan Ala, operasyon bölgelerinde çukurların kapatıldığını, bomba düzeneklerinin, barikatların ortadan kaldırıldığını belirtti.

Bakan Ala, "Şu ana kadar, bu alanda yaptığımız operasyonlar ve yürüttüğümüz güvenlik hizmeti, vatandaşımızın memnuniyetine mazhar olmuştur. Çünkü onların huzur ve güvenliği için yapılmaktadır. Hiç kimse çocuğunun terörist olmasını arzu etmez. Hiç kimse, teröristlerin bulunduğu bir yerde, onların etki alanında yaşamayı arzu istemez. Hiçbir devlet de buna zaten izin veremez, vermez. Türkiye Cumhuriyeti de büyük devlet olarak, geçmişine yakışır, milletinin kendisine yönelttiği teveccühe yarışır biçimde, hukuk içinde, demokrasi içerisinde, hak ve hürriyetlere de riayet ederek ama terörle de kararlı şekilde mücadele ederek yoluna devam etmektedir. Bu hizmeti de bu kararlılık anlayışı içinde sunuyoruz vatandaşlarımıza." diye konuştu.

Terörist baskısından dolayı sıkıntı yaşayan vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için, bütün hükümet birimleri olarak, her bakanlığın seferberlik halinde bulunduğunu aktaran Ala, şöyle devam etti:

"Hiç kimse de endişe etmesin ki hiçbir vatandaşımız, orada herhangi bir taş yerinden oynamışsa o taşı yerine koymak bizim boynumuzun borcudur. Biz bu devlet anlayışı içinde bu operasyonları yürütüyoruz. Hiçbir şekilde herhangi sıkıntıya duçar olduklarında ya da bir problemle karşılaştıklarında kendi başlarına kalacaklarını zinhar düşünmesinler, biz orada olacağız, oradayız ve gerekli tüm ihtiyaçlarını karşılamak taahhüdümüzdür, bizim başlıca vazifemizdir. Zaten operasyonların bittiği, temizliklerin yapıldığı yerlerde aldığımız inisiyatifleri de vatandaşlarımız görmekte, oralara geri dönmektedirler. Biz de bu hizmetleri daha da kalitesini artırarak sunmaya devam edeceğiz."

- "Hizmetleri sunup yolumuza devam edeceğiz"

Cizre ve Silopi'de operasyonların tamamlandığını ancak gece sokağa çıkma yasağının devam ettiğini anımsatan Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü orada da temizlikler, iyileştirmeler devam etmektedir. Vatandaşlarımızın da araştırmalarını yaptırıyoruz, huzur içinde yaşamaktan memnun olduklarını büyük bir memnuniyetle görüyoruz. Öbür meseleler bizim üzerimizde vazifedir. Yani evlerinin yapılması, bozulmuş olanların düzeltilmesi, eşyalarında sıkıntı varsa onların giderilmesi çocuklarının eğitiminin tamamlanması, bütün alt yapı hizmetlerini yapılması, belediyelere ait olsa bile biz hükümet bütün bunları kararlaştırdık ve bütün bakanlıklarımız sahada, bu hizmetleri yerine getirmektedir. Bir bakanımız da hizmetlerin arzu edildiği biçimde yerine getirilip getirilmediğini denetlemekte ve orada hükümet adına karar almaktadır.

Sur ve İdil ilçelerinde ise gündüz dahil halen sokağa çıkma yasağını uyguluyoruz. Ama oralarda operasyon bitti ve arama tarama faaliyetleri yürütülmektedir. Buralarda da aynı şekilde Sur'a yakışır biçimde vatandaşlarımızla, İdil'de onlara yakışır biçimde, hizmetleri sunup yolumuza devam edeceğiz."

Bakan Ala'nın basın toplantısında, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi ile Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz de hazır bulundu.

(Bitti)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.