Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik:

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Birileri ya milletin yoluna ya da Kandil'in yoluna girecek. Öyle kalkıp gündüz külahlı, gece silahlı ikilemi içerisinde artık kimseye müsamaha gösterilmeyecek." dedi.

Bursa Uluslararası Tekstil ve Ticaret Merkezi'nin (BUTTİM) açık alanında, Bursalı çiftçilerle iftar programında bir araya gelen Bakan Çelik, burada yaptığı konuşmada, şiddetin ve terörün ramazanda da devam ettiğini belirtti.

21'inci yüzyılın bilgi çağı olacağının söylendiğini ifade eden Çelik, "Ancak 21'inci yüzyıl terör çağı olarak, bir şiddet çağı olarak karşımıza çıktı. Ortadoğu'da hemen yanı başımızda adeta mini bir dünya savaşı yaşanıyor. Suriyelilerin hali ortada. Akdeniz 'aldeniz' haline geldi. Akdeniz kan denizi haline getirildi." diye konuştu.

Çelik, ilk emri "Oku" olan bir inancın mensupları olduklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

"İslam coğrafyasında okullaşma oranına baktığımızda ortaokullarda okullaşma oranı yüzde 52, liselerdeki okullaşma oranı yüzde 18, bu gidiş bilgi çağı gidişi değil. Bu gidiş Allah korusun ortaçağa doğru sürüklenme göstergeleridir. Onun için 'Çare nedir?' diye sorulacak olursa, çare çok açık. Öze dönüş. Bir kez daha kendimizi değerlendirmemiz gerekiyor."

- "Bu topraklarda kardeşlik barınacak kalleşlik barınmayacak"

Terörle mücadelenin devam edeceğini kaydeden Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

"Başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve bakanlarımız olarak en üst perdeden bunu ifade ediyoruz. Bunun kökü sökülüp atılıncaya kadar, devam edeceğini her vesileyle ifade ediyoruz. Birileri ya milletin yoluna ya da Kandil'in yoluna girecek. Öyle kalkıp gündüz külahlı, gece silahlı ikilemi içerisinde artık kimseye müsamaha gösterilmeyecek. Bu topraklarda bin yıldır kardeşlik var. Bu topraklarda kardeşlik barınacak kalleşlik barınmayacak. Bugüne kadar bebek katili diyorduk ama şimdi gördük ki doğmamış çocuğu annesiyle birlikte öldüren, şehit eden bu vahşi örgüte karşı sesleniyoruz. Ne verecek bir avuç toprağımız var, ne bir avuç yaprağımız var. Bunu kulağınıza küpe edin."

İngiltere'de Avrupa Birliği konusunda yapılan referanduma da değinen Bakan Faruk Çelik, "İngilizler dün bir karar daha aldılar ve bu kararın ne anlama geldiğini herkes iyi düşünmüştür. Başkalarına huzurlu gelecek vaat edenlerin kendi bünyelerinde ne hale geldiklerini görme açısından İngiltere'deki oylamanın son derece önemli olduğunu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

- Soykırım iddiasıyla bu aziz millete bir leke çalmaya çalışıyorlar"

Çelik, soykırım iddialarına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Utanmadan, sıkılmadan soykırım iddiasıyla bu aziz millete bir leke çalmaya çalışıyorlar. Soykırım konusunda kimin sabıkalı olduğunu bütün 78 milyon çok iyi bilmektedir. Onlar aynaya baktıkları zaman ortaçağı görecekler. O, Ortaçağ mezarı bu milletin geçmişinde yok. Engizisyon Mahkemesi bizim geçmişimizde yok. İnsanları sabun yapan ve gaz odalarında zehirleyen anlayışlar, bizim geçmişimizde yok. O canileri görmek istiyorlarsa, kendi geçmişlerine baksınlar. Kendilerini orada göreceklerdir. Bizim ecdadımız tarihe şan ve şeref vermiştir. Kimsenin diniyle, diliyle, ırkıyla uğraşmamıştır. Biz milletlerin dili ve diniyle uğraşmış olsaydık Balkanlarda bugün yalnız Türkçe dili ve İslam'dan başka hiçbir din olmazdı."

Dünyanın tarımı yeniden keşfetmeye başladığını anlatan Bakan Çelik, "AB ülkeleri bütçelerinin yüzde 40'ını tarıma ayırıyor. Allah'ın izniyle biz de 11,6 milyar lirayı tarıma ayırıyoruz ama buradaki çiftçi tablosunu görünce daha fazlasını hak ettiğinizi düşünüyorum." dedi.

Gelişmiş ülkelerin kendi topraklarının yanında diğer ülkelerden arazi kiralamaya başladığına işaret eden Çelik, "Amerika, Çin, Hindistan ve Ortadoğu ülkeleri, 200 milyon hektar araziyi Afrika ve başka ülkelerden kiraladılar. Tarımın gelecekte ne kadar önemli olacağını, su, enerji ve gıdanın ne kadar önemli olacağını bildikleri için arazi kiralamaya gittiler." ifadesini kullandı.

- "Türkiye'de ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak"

Yeni bir kanun getirmeye hazırlandıklarını açıklayan Çelik, "Türkiye'de ekilmeyen bir metrekare arazi kalmayacak, Türkiye'de her yer ekilecek. Bunu yapacağız ama dünyadan gelişmiş verimli toprakları kiralamamıza da bu engel teşkil etmemelidir. İnsanlarımıza sağlıklı gıdalar, besinler sunacağız. Şu anda 24 milyon hektar arazimiz var ve amacımız bunu küçültmek değil büyütmek. Tarıma elverişli arazileri daha da geliştireceğiz. 184 ovamızı tarımsal sit alanı ilan edeceğiz ve bu ovalara beton değil, fidan dikeceğiz." diye konuştu.

Yeni dönemde Havza Bazlı Destekleme Modeli'ni hayata geçireceklerini bildiren Bakan Çelik, şöyle konuştu:

"Nerede hangi imkanlar var? Toprağımızın özelliği ne? Ne ekmemiz gerekiyor? Bunları 900 ilçemizle bir bir görüşerek, Ağustos ayında ilan edeceğiz ve bu aydan itibaren inşallah bu modeli yürürlüğe koyacağız."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.