Diyarbakır'da 'Kutlu Doğum Haftası' etkinliği

Diyarbakır'da 'Kutlu Doğum Haftası' etkinliği

Diyarbakır'da 'Kutlu Doğum Haftası' etkinliği

Diyarbakır'da Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Peygamber Sevdalıları Platformunca düzenlenen, "Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hazreti Muhammed" konulu etkinlik devam ediyor.

Merkez Bağlar ilçesindeki Newroz Parkı'nda gerçekleştirilen etkinlik, Suriye Şam Emevi Camii Müezzini Hafız Şeyh Münir Abdulcebbar'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Etkinlikte Türkçe, Kürtçe ve Zazaca ilahiler okundu.

- "Ümmetin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var"

Peygamber Sevdalıları Platformu Dönem Sözcüsü Yahya Oğraş, etkinlikte yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Birlik ve beraberliğin önemine değinen Oğraş, "Ümmetin her zaman olduğu gibi ittihada, birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Müslümanlar kardeştir. Kavmi farklılıklarımız, birbirimizi dışlamamıza birbirimize üstünlük taslamamıza sebep olmamalı, mezhep farklılıklarımız birbirimize düşmanlık yapmamıza yol açmamalıdır" diye konuştu.

Oğraş, Müslümanların şerde değil hayırda yarışması gerektiğine işaret ederek, yardımlaşmanın önemini vurguladı.

Müslümanların birbiriyle çatışmasının sadece düşmanlarına yarayacağına dikkati çeken Oğraş, Müslümanların birbiriyle çatışmasına sebebiyet verecek her söylem ve tutumdan kaçınması gerektiğini belirtti.

Oğraş, "İslamsız bir Türklüğün İslamsız bir Kürtlüğün, İslamsız bir Araplığın Allah'ın katında hiçbir kıymeti yoktur. Hepimiz İslam ile şeref kazandık. Kürt, Türk ve Araplara şeref veren aziz ve muazzez İslam'dır." dedi.

"Başımıza gelen musibetler İslam'dan uzaklaşmamızdan kaynaklanıyor. Bu musibetten kurtulmamız yeniden nefsimizden, ailemize, ailemizden topluma, toplumdan devlet idaresine kadar hayatın tüm alanlarında İslam'a sarılmakla mümkün" ifadelerini kullanan Oğraş, etkinliğin hayırlı olmasını diledi.

- "Hiç kimse birliğimizi bozamayacak"

Siyer Araştırmaları Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım da geçen yıl düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmayı anımsattı.

"Geçen yıl size, 'Ümmetin yetimiydiniz, ümmetin gururu oldunuz' dedim. Bu hakikat içeren bir sözdü. Yıllar yılı sizi görmemeye çalıştılar. Dilinizi yok saydılar, yokmuş gibi davrandılar. Ama Allah yetimleri zayi etmezdi sizi de etmedi. Sonra siz hiçbir şeye takılmadınız. Sırtınızı Allah'a yasladınız. Ümmetin mazlum evlatları olarak peygamber sevdasına sarıldınız" diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siz şimdi gurur olmanın ötesine geçtiniz. Siz ümmetin yetimi idiniz, ümmetin gururuydunuz, ümmetin gururu idiniz, ümmetin kefareti oldunuz, ümmetin kefaretiydiniz, ümmetin umudu oldunuz. Artık dünyanın neresinde olursa olsun peygamber sevdasını ümmet sizden öğrenecek."

Son dönemde yaşanan terör olaylarından dolayı vatandaşların mağdur olduğunu ifade eden Yıldırım, "Şırnak'ta, Cizre'de, Silopi'de, Sur'da evleriniz yıkıldı, hanelerinize ateş düştü. Şunu gördüm ki; yıkılan evlerine aldırmadan 70 yaşındaki dedelerimiz, evlerinden kurtardıkları bir çantaya sığacak eşyalarını aldılar. Ama Kur'an-ı Kerim'i o çantanın içine koymak yüreklerine sığmadı. Evleri yıkılsa bile Kur'an-ı başında taşıyan bu aziz millete kim ne yapabilir?" dedi.

Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bütün zalimler buradan sesimizi duysun. Vallahi siz Müslüman Kürt halkının yüreğinden imanı sökemeyeceksiniz. Gücünüz buna yetmeyecek. Analarımız bir Yasin kurban verdi, 10 Yasin doğuracak. Bu milletin gönlündeki, yüreğindeki peygamber sevdasını söndüremeyeceksiniz. Bu sevdayı Allah'ın bir ikramı olarak aldık. Şu meydanda kadınıyla, erkeğiyle binlerce Yasin var, binlerce Hüseyin var, binlerce Hasan var ve binlerce Riyad var. Sizler Said'lerin, Bediüzzaman'ın torunlarısınız. Ya birlikte bir olacağız ya da birer birer yok olacağız. Hiç kimse bizim birliğimizi bozamayacak. Aynı kitaba iman ediyor, aynı kıbleye dönüyoruz ve aynı peygamberin ümmetiyiz. Onun için yüreğimizdeki coğrafyanın sınırı yok. Peygamber sevdası bizi ayakta tutuyor, sonuna kadar da o sevdadan bir an olsun geri durmayacağız."

Etkinlik çeşitli gruplarca seslendirilen ilahilerle sürüyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.