Davutoğlu'nun 'dokunulmazlıkları kaldıralım' çağrısı

Davutoğlu'nun 'dokunulmazlıkları kaldıralım' çağrısı

Davutoğlu'nun 'dokunulmazlıkları kaldıralım' çağrısı

Davutoğlu'nun 'dokunulmazlıkları kaldıralım' çağrısı

17 Mart 2016 Perşembe 16:13
40 Okunma
Davutoğlu'nun 'dokunulmazlıkları kaldıralım' çağrısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin hem terörle mücadele hem de öncelikli olarak HDP'lilerin dokunulmazlığının kaldırılması iradesine tam destek verdiğini belirterek, "Başbakan'ın endişelenmesine yer ve gerek yoktur. Şayet Meclis Genel Kurulunda HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde milletvekili eksiği doğarsa, MHP bu açığı şüphesiz kapatacaktır" ifadelerini kullandı.

Bahçeli, dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çağrısına, yazılı açıklamayla cevap verdi.

Milletvekilliği dokunulmazlığı etrafında büyüyen tartışmaların ana amacından saparak gerçek zemininden savrulduğunu ibret ve teessürle izlediklerini bildiren Bahçeli, Başbakan Davutoğlu'nun TESK ziyareti sırasındaki temelsiz meydan okumasının, milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasıyla ilgili arayışlara farklı bir boyut kazandırdığını kaydetti.

MHP'nin bu meydan okumayı karşılıksız bırakmayacağını, bu resti alttan almayacağına işaret eden Bahçeli, şu değerlendirmelerde bulundu:

"HDP'li milletvekillerinin yasa ve anayasa karşıtı fiillerinden dolayı dokunulmazlık zırhına saklanmalarının önüne geçmek üzere oluşan kamuoyu tepkisi bizzat Başbakan tarafından farklı bir mecraya çekilmiştir. Bölücü terör örgütünün emel ve eylemlerini reddetmek şöyle dursun, bu ihaneti sahiplenen, teröristlerin taziyelerine yüzsüzce katılan, adeta devlet ve millete meydan okuyan HDP'lilerle ilgili hazırlanan fezlekelerin TBMM'ye gelmesi AKP'yi telaşlandırmış, CHP'yi ürkütmüştür.

Bu yüzden HDP'lilerle ilgili hukukun devreye girmesi savsaklanmak, karambole getirilerek etkisizleştirilmek istenmektedir. AKP ve CHP iki farklı cephede yer almış gibi görünseler de HDP'yi açıkça arkalamış, kanatları altına almışlardır."

CHP'nin kürsü dokunulmazlığı hariç diğer dokunulmazlıkların topluca kaldırılma talebi ile AK Parti'nin bir kereliğine TBMM'de bekleyen ve her partiden milletvekilini ilgilendiren 506 fezlekeyi Meclis'e getirme önerisinin, ipe un sermekle birlikte HDP'yi perdeleme sinsiliği olduğunu savunan Bahçeli, MHP'nin, AK Parti-CHP arasındaki paslaşmayı HDP'yi kurtarma manevrası olarak değerlendirdiğini ve bu nedenle doğru bulmadığını vurguladı.

Bahçeli, şu ifadelere yer verdi:

"İşin daha vahim tarafı da CHP ile HDP'nin aynı görüşte buluşmasıdır. Bir yanda Cumhurbaşkanı'nın 'dokunulmazlıklar meselesini süratle neticelendirmeliyiz' sözleriyle TBMM'nin vesayet makamı gibi davranması, diğer yanda 'parlamento eğer gerekli tavrı ortaya koymazsa bu millet, bu tarih, bu parlamentodan hesap sorar' tehdidiyle millet iradesine parmak sallaması yenilir yutulur türden görülemeyecektir."

MHP'nin milletvekilliği dokunulmazlığı konusundaki düşünce ve kanaatlerinin tutarlı ve berrak olduğunu anlatan Bahçeli, milletvekilliği dokunulmazlığının makul esaslara bağlanması ve TBMM'deki yasama ve denetleme faaliyetlerinin dışında kalan hususlardaki dokunulmazlıkların kaldırılması gerektiğinin, MHP'nin temel görüşü olduğunu belirtti.

Milletvekilliği dokunulmazlıklarının parlamento faaliyetleriyle sınırlandırılmasını öteden beri savunduklarına dikkati çeken Bahçeli, herkesin kanun önünde eşitliği ilkesi uyarınca, anayasa ve kanunlardaki dokunulmazlıkların kaldırılması, herkesin hak arama özgürlüğüne sahip olması ve idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolunun açık olmasının mutlaka sağlanması gerektiğini ifade etti.

- MHP'nin 4 şartı

Bahçeli, MHP'nin söylem ve tekliflerinin özü ve esasını oluşturan 4 maddeyi şöyle sıraladı:

"1- TBMM'ye intikal eden HDP'li milletvekillerine ait fezlekeler sırasıyla Karma Komisyon, ardından Hazırlık Komisyonunda görüşülüp karara bağlanmalı, daha sonra Karma Komisyon kanalıyla Genel Kurula getirilmelidir. AKP'nin komisyonlarda karar alacak çoğunluğu vardır. Teröre yardım ve yataklıktan dolayı milli vicdanda çoktan hüküm giyenlerin dokunulmazlıkları mutlaka ve öncelikle kaldırılmalıdır. Türkiye'nin bir bölgesi terörün zalim niyet ve hedeflerine maruz kalmışken, Meclis'te 506 fezlekeyle uğraşmak zaman kaybının ötesinde millete ve Türkiye Cumhuriyeti'ne tarihi bir haksızlıktır.

AKP'nin TBMM'deki 316 milletvekili sayısı HDP'lilerin dokunulmazlığını kaldırmaya yetecektir. Başbakan'ın meydan okumakla vakit kaybetmek yerine, görevinin gereğini yapmakla meşgul olması akla en yatkın çözümdür. Bunun yanında Sayın Davutoğlu'nun 'MHP milletvekillerinin de fezlekesi var' hatırlatması, asıl suçlular ortadayken hedef saptırması hiçbir vicdana sığmayacak bir hezeyandır. Milliyetçi Hareket Partisi hem terörle mücadele hem de öncelikli olarak HDP'lilerin dokunulmazlığının kaldırılması iradesine tam destektir. Başbakan'ın endişelenmesine yer ve gerek yoktur. Şayet Meclis Genel Kurulunda HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması yönünde milletvekili eksiği doğarsa, MHP bu açığı şüphesiz kapatacaktır. Partimiz asıl bu konuda herkesin samimiyet testinden geçeceğine inanmaktadır. AKP ve CHP'nin bu kapsamdaki siyasi tutumu Türk milletinin beklentisine uygun şekilde netleşmeli, aksi yönde herhangi bir bahane ileri sürülmemelidir.

2- Bu aciliyet arz eden milli talep cevaplandıktan sonra yeni anayasa yapım ve yazımı sonucunda milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasıyla yolsuzluk ve rüşvet suçlarına adı karışmış eski bakanların da bağımsız ve tarafsız yargı önüne çıkarılmaları temin edilmelidir.

3- Dokunulmazlık konusunun karşılıklı meydan okumalara kurban verilemeyecek kadar önemli bir mesele olduğu aşikardır. Makam ve mevki ne olursa olsun, süreç ihaneti sırasında görevini ihmal eden, devleti zaafa düşüren, terör örgütünün silahlanmasını ve militan devşirmesini gaflet içinde seyretmiş devlet veya hükümet görevlisi kimlerse adalete teslimlerinin önü ve yolu açılmalıdır.

4- İşlediği her neviden suçlar dolayısıyla hiç kimse dokunulmaz, ulaşılmaz, erişilmez olmamalı. Devletin en tepesinden en aşağısına kadar herkes taşıdıkları sorumluluktan dolayı imtiyazlı konumlarına sığınarak hesap vermekten muaf tutulmalıdır.

MHP bu 4 madde çerçevesinde dokunulmazlıkların kaldırılmasına her şartta vardır, siyasi ve fikri duruşunda da en ufak bir çelişki bulunmayacaktır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.