Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Muhtarlar Toplantısı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Muhtarlar Toplantısı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Muhtarlar Toplantısı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Muhtarlar Toplantısı

19 Nisan 2016 Salı 14:45
23 Okunma
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Muhtarlar Toplantısı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletvekili dokunulmazlığının amacı bellidir. Kürsüden ifade ettiğiniz düşünceler konusunda dokunulmazsınız. Diğer soruşturma ve kovuşturmaların, üzerinizde baskı aracı olarak kullanılmaması için de suçüstü halleri dışında bu tür süreçler milletvekilliği süresince donduruluyor. Ama siz bu imkanı tutup da terör örgütünü desteklemek, terör örgütünün bir militanı gibi davranmak için kullanırsanız, kusura bakmayın eninde sonunda dokunulursunuz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu konuda sağlanan uzlaşmayı ben takdirle karşılıyorum." dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "24. Muhtarlar Toplantısı"nda, Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bartın, Bingöl, Çorum, Erzurum, Kırklareli, Manisa, Siirt, Sinop, Şırnak, Tekirdağ ve Kırıkkale'den gelen muhtarlara hitap etti.

Konuşmasında, terörle bu çapta bir mücadele yürütüp de Türkiye kadar hak ve özgürlük çıtasını yüksekte tutabilen dünyada başka ülke olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, hatta bu konuda sınırların biraz fazla tutulduğunu ifade etti.

Milletvekili dokunulmazlıkları konusuna da değinen Erdoğan, "Bakınız, unvanı milletvekili ama kendisi arabasında teröristlere silah taşıyor. Unvanı milletvekili ama evini teröristlerin karargahı haline getirmiş. Unvanı milletvekili ama devletin güvenlik güçlerine, hakimine, savcısına, diğer görevlilerine yapmadık hakareti, terbiyesizliği...Hatta makamında şehit ediyor. Unvanı milletvekili, kürsüden terör örgütünü savunuyor, onun ağzıyla konuşuyor, onun sembollerini taşıyor. Niye? Çünkü dokunulmazlığı var." diye konuştu.

"Böyle dokunulmazlık olur mu?" diye soran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletvekili dokunulmazlığının amacı bellidir. Kürsüden ifade ettiğiniz düşünceler konusunda dokunulmazsınız. Diğer soruşturma ve kovuşturmaların, üzerinizde baskı aracı olarak kullanılmaması için de suç üstü halleri dışında bu tür süreçler milletvekilliği süresince donduruluyor. Ama siz bu imkanı tutup da terör örgütünü desteklemek, terör örgütünün bir militanı gibi davranmak için kullanırsanız, kusura bakmayın eninde sonunda dokunulursunuz. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu konuda sağlanan uzlaşmayı ben takdirle karşılıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek hafta bu işin Meclis sürecinin başlayacağını ve kısa sürede mevcut dokunulmazlık dosyalarının tamamının yargıya intikal ettirileceğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dokunulmazlıkların kaldırılmasına en hararetli muhalefeti yapan, hatta sağı solu tehdit eden parti, daha geçen yıl Türkiye'ye meydan okuyordu değil mi? Anlıyorsunuz. O dönemde 80 milletvekili bulunan bu partinin tüm milletvekilleri dokunulmazlıklarının kaldırılması için Meclis'e dilekçe veriyorlardı. İşte şimdi dokunulmazlıklar kalkıyor. Bu sefer niye itiraz ediyorsunuz? Çünkü bunların derdi hiçbir zaman üzüm yemek olmadı. Bunlar hep ellerine geçen her konuyu istismar ederek, terör örgütüne destek vermenin çabası içindeydiler. Açık söylüyorum, HDP bırakın Türkiye partisi olmayı, bırakın benim Kürt kardeşlerimin temsilini, bu coğrafyanın tüm insanlarına ve değerlerine düşmanlık etmek üzere kurulmuş bir parti görünümündedir. Ülkemizin, insanlarımızın ne kadar kutsalı varsa, hepsi bu partinin ve mensuplarının hedefidir. Bayraktan rahatsız olan, ezandan rahatsız olan, camiden rahatsız olan, İstiklal Marşı'ndan rahatsız olan, vatandaşlarımızın sakalından, kıyafetinden rahatsız olan bir parti, bu toprakların partisi olamaz."

- "Paralel yapı da bunların safına katılmış durumda"

Dünyanın neresine gittilerse Türkiye'ye, millete husumet besleyen herkesin bunları desteklediğini, onların adına ve onlarla birlikte kendilerine karşı eylem yaptıklarını gördüklerini bildiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi paralel yapı da bunların safına katılmış durumda, el ele vermişler. Amerika'da Ermenileri, PKK'lıları ve onların bir parçası haline dönüşmüş olan HDP'lileri, paralel devlet yapısının oradaki simalarını Türkiye'ye karşı, bize karşı eylem yaparken görünce inanın içim acıdı biliyor musunuz? 'Eyvah' dedim. Ne hallere düştüler ya. Bu ülkenin ekmeğini yemiş, suyunu içmiş, havasını solumuş bir tek kişinin bile böylesine bir ihanetin içinde yer alabileceğini düşünemezdim. Gerçi Türkiye'de benzer şeyleri yaşadım, gördüm onlarla ilgili olarak. Fakat gurbette de bunu yapıyor olmaları düşündürücüdür. Hatta konferans vereceğim salona girmek suretiyle orada da provokatif bir eylemin içerisine girmeyi de düşündüler. Fakat havanın farklı olduğunu görünce herhalde cesaret edemediler."

Bütün bunlar karşısında sabretme dönemini geride bıraktıklarını, artık harekete geçme zamanının geldiğini anlatan Erdoğan, dokunulmazlık meselesinin bunun ilk adımı olacağını kaydetti.

Arkasından da bu tür ihanet şebekelerinin kökünü kazımak için ne gerekiyorsa yapıldığını ve yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimiz velev ki kendi içinden çıkmış olsun, bu mankurtları daha fazla taşımak zorunda değildir. Kurtuluş Savaşı'mızı verirken, nasıl net çizgiler çekerek işe başladıysak ve bu şekilde zafere ulaştıysak, bugün de aynı noktadayız." diye konuştu.

"Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" ifadelerini kullanan ve yeni Türkiye'yi bu dört başlık üzerine kuracaklarını, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı altında Türk'üyle, Kürt'üyle, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Abaza'sıyla, Boşnak'ıyla, Roman'ıyla 79 milyonun tek millet olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ayrımcılık yapanlar bizden değildir." dedi.

Bayrağın renginin şehidin kanı, hilalin bağımsızlığın ifadesi, yıldızın şehidin sembolü olduğunu anımsatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Tek vatan diyoruz. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Vatan rastgele bir toprak parçası değildir. Şehidin kanlarıyla yoğrulur ve o daha sonra vatan olur. Bizim Türkiye Cumhuriyetinden başka bir devletimiz yok. Paralel devletmiş, şu devletmiş, bu devletmiş. Bunların hepsi ihanet şebekesidir. Bunlar çete. Türkiye'yi 2023 hedeflerine işte bu anlayışla ulaştıracağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını tamamlamasının ardından, konuk ettiği muhtarlarla öğle yemeğine geçti.

Programa, İçişleri Bakanı Efkan Ala da katıldı.

(Bitti)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.