Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Kadınlar Günü Resepsiyonu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Kadınlar Günü Resepsiyonu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Kadınlar Günü Resepsiyonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Son dönemlerde, özellikle terör eylemlerinde, polisimize, askerimize, köy korucularımıza, vatandaşımıza kurşun sıkan, bomba atan, eli kanlı teröristlere sahip çıkacak, onları kahramanlaştırmaya çalışacak kadar alçalanlar olmuştur. Bunlar da güya aydın. Bunlar aydın müsveddesi, ne aydını?" dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, "Dünya Kadınlar Günü" resepsiyonu verdi. Resepsiyonda konuşan Erdoğan, kadın elinin değmediği bir edebiyatın, incelikten, zerafetten ve derinlikten mahrum kalacağını söyledi. Kadınların iş ve çalışma hayatında etkin olmadığı bir ülkenin kalkınması ve büyümesinin hayalden ibaret olacağını ifade eden Erdoğan, "Kadın ve erkek, bazılarının iddia ettiği gibi birbirlerinin rakipleri değil, bilakis tamamlayıcısıdır. Ben, kadını erkeğin yanına değil, karşısına yerleştiren çatışmacı anlayışları asla tasvip etmiyorum, doğru da bulmuyorum" dedi.

"Kadını veya erkeği sadece cinsiyetçi bir bakış açısıyla ele alanlar, onların aslında insan olduğu gerçeğini gözden kaçırmaktadır" diyen Erdoğan, bunun, Türkiye'nin tarihi, sosyal hayatı ile bağdaşmayan, toplumu anlamaktan uzak bir bakış açısı olduğunu dile getirdi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kur'an-ı Kerim, kainatın Allah'ın bir hikmeti olarak, tezekkür ve tefekkür etmemiz için çiftler halinde yaratıldığını ifade eder. Aynı şekilde tasavvuf ehli, kadın ve erkeği Rabbimizin, Celal ve Cemal sıfatının yansımaları olarak görür. Tarihimiz ilimde, kültürde, edebiyatta, sanatta, hatta savaş meydanlarında temayüz etmiş kadınların gurur verici hikayeleriyle doludur. Hazreti Hatice, Hazreti Fatıma, Hazreti Ayşe ve Hazreti Zeynep validelerimiz, hayatlarıyla tüm kadınlara örnek olmuş şahsiyetlerdir. Kayserili Gevher Nesibe Hatun, Anadolu'daki ilk tıp merkezini kuran kişi olarak kabul edilir. Bugün Kayseri'de tıp tarihi müzesi olarak hizmet veren bu mekan, Avrupa'da akıl hastalarının katledildikleri bir devirde, su, musiki ve kuş sesleriyle hastaların tedavi edildiği bir şifahanedir. Terken Hatun'dan Hayme Ana'ya, Nene Hatun'dan Kara Fatma'ya kadar tarihimizde mücadeleleriyle, azimleriyle, dirayetleriyle efsane haline gelmiş nice kadınlar vardır. Cüzdanlarımızdaki 50 liranın üzerinde fotoğraf olan Fatma Aliye Hanım, ülkemizde ve İslam coğrafyasında eli kalem tutan birçok kadının ilham kaynağı, umut kaynağı olmuştur. Bu örnekleri her alanda çoğaltmak mümkündür."

Erdoğan, Türklerin tarih boyunca kurduğu devletlerin harcını yoğuran kadınların, son İstiklal Harbi'nin de görünmez kahramanları olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle südürdü:

"Bu toprakları bize vatan kılan ruhun taşıyıcıları, bağımsızlık türkülerinin bestecileri yine kadınlarımız olmuştur. Hal böyleyken birilerinin ısrarla kendi ülkesinin kadınlarını yok sayıp, sadece Batılı kadının serencamını idealize etmesini art niyetli buluyorum. Birileri inatla, Doğu toplumlarını, geleneği hatta dini sadece ezilmekle, ötekileştirmekle, despotizmle, zulümle özdeş hale getirmeye çalışıyor. Bunlar için aile ve din, kadının özgürleşmesinin önündeki en büyük iki engeldir. Dikkat edin, bu kesimlerin gözünde İslam, kadını yücelten, baştacı eden, ona değer veren değil, bilakis kişiliksiz hale getiren bir unsurdur. Bu iddiaların sahipleri yıllarca kadını özgürleştirmek, medenileştirmek adına bu ülkenin milyonlarca kadınına zulmetmiştir. Kızlarımıza kılık kıyafetleri dolayısıyla üniversite kapılarını kapatanlar, ikna odalarında onlara işkence edenler, bu zihniyetin uzantılarıdır. 'Köylü' diyerek, 'makarnacı, kömürcü' diyerek milleti aşağılayanlar yine bunlardır. Kürtaj itirazlarında, 3 çocuk tartışmasında, ailenin korunması ile ilgili attığımız adımlarda da bu zihniyet kendini ele veriyor."

- "Nüfusu artırmamız gerekiyor"

Türkiye'de "nüfus ve aile planlaması" adı altında doğum kontrolleri yapıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Niye biliyor musunuz? Bu milletin neslini kurutmak için. Nüfusumuzu yaşlı hale getirip azaltmak için" dedi.

Ekonominin temel taşının insan olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bunun dışında, emek, sermaye, hepsi insanın türevidir. İnsan varsa, emek vardır, insan varsa sermaye vardır, insan varsa üretim vardır. İnsan yoksa bunların hiçbiri yoktur. Bu da genç dinamik nüfusa bağlıdır. Şu anda Batı tutuştu, dünya tutuştu. Niye biliyor musunuz? Nüfusları yaşlanıyor da onun için. Biz ne yazık ki bu kampanyalarla şimdi nüfusumuzdaki yaşlanmayı görüyoruz. Çünkü nüfus artış hızımız ne yazık ki şu anda 2'nin altında veya iki. Buralarda bocalıyoruz. Nüfusu artırmamız gerekiyor. Burada da bir numaralı aktör anneler, sizsiniz. Ben 'Cennet annelerin ayağı altındadır' diyen bir dinin mensupları olarak, niye babaların ayağı altında değil? Neden annelerin ayağı altında? Annelerin ayağının altı öpülür, ben öptüm. Gençlere de söylüyorum, illa genç olmanız şart değil, siz de annelerinizin ayağını rahatlıkla öpebilirsiniz. O başka bir zenginliktir. Bazıları anne olmak istemeyebilir ama biliyorum ki kadını birinci derecede en yüksek seviyeye çıkaran o makamdır."

Tüm siyasi hayatlarının bu karanlık ve despot zihniyetle mücadele etmekle geçtiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Burada çok daha acı, çok daha utanç verici bir noktaya değinmek istiyorum; son dönemlerde, özellikle terör eylemlerinde, polisimize, askerimize, köy korucularımıza, vatandaşımıza kurşun sıkan, bomba atan, eli kanlı teröristlere sahip çıkacak, onları kahramanlaştırmaya çalışacak kadar alçalanlar olmuştur. Bunlar da güya aydın. Bunlar aydın müsveddesi, ne aydını?" diye konuştu.

(Sürecek)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.