CHP TBMM Grup Toplantısı

CHP TBMM Grup Toplantısı

CHP TBMM Grup Toplantısı

CHP TBMM Grup Toplantısı

23 Şubat 2016 Salı 13:23
34 Okunma
CHP TBMM Grup Toplantısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "AKP yönetimi ile PKK iş birliği halindedir, açıkça söylüyorum. Versinler mahkemeye, vermezseniz namertsiniz. Hepsini ispat edeceğim. Kimse kanın, gözyaşının üzerine oturamaz. Kimsenin buna hakkı ve yetkisi yoktur" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Ankara'daki terör saldırısında 29 vatandaşın hayatını kaybettiğini, bunun bir siyasi sorumlusunun olması gerektiğini belirtti.

Anayasa'da "görev ve siyasi sorumluluk" başlıklı maddenin yer aldığını anımsatan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu kadar insan hayatını kaybetti, istifa eden bir bakan gördünüz mü? Sorumluluk üstlenip, 'benim vicdanım sızlıyor, çocuklarıma, torunlarıma hesap veremez hale geldim, ben istifa ediyorum' diyen erdemli, yürekli, bilgili, namuslu bir bakan gördünüz mü? Sorumluluk almıyorlar" diye konuştu.

Bakanlar Kurulu'nun kuruluş yasasında yer alan görevlerden birinin "devlet teşkilatının düzenli ve etkili çalışmasını sağlamak" olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, düzenli ve etkili çalışılırsa, saldırının faillerinin zamanında bulunacağını, teröristlerin yakalanacağını savundu.

Yasada "teftiş ve denetimin" de bulunduğunu vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın teftiş kurullarını kapattığını ileri sürdü.

Başbakanlığın, "iç ve dış güvenlik ile terörle mücadele konusunda, görevli kuruluşlarla ilişkileri yürütmek, gerektiğinde bu kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak" görevinin bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Sevsinler sizi. Ne koordinasyonu sağlıyorlar? Yazı yazıyorlar, 'Şu örgüt gelip, şuralarda eylem yapacak' diyorlar. Ne Cumhurbaşkanı ne Başbakan ne diğerlerinin haberleri bile yok. Ne zaman haberleri oluyor? Bomba patladıktan sonra" dedi.

Böyle bir devlet yönetiminin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, iktidarın sorumluluk üstlenmediğini iddia etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Japonya'da 4 saat sular akmadığı için bir belediye başkanının istifa ettiğini, Türkiye'de yüzlerce insan hayatını kaybederken, bir kişinin istifa etme cesaretini bile göstermediğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, "Aldığınız para haram olsun diyorum, başka ne diyeyim" ifadesini kullandı.

- "Yardım ve yataklık yapmışlardır"

Yüksek ahlaki değerlere sahip olan insanların sorumluluk hissedebileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, yüksek ahlaki değerleri korumak için özellikle "namus ve şeref kavramı" üzerinde durduğunu vurguladı.

Namus ve şeref kavramının bile içinin boşaltıldığını, ahlaki değerlerin yozlaştığını savunan Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Sorumluluk, ahlaki değerlerle yerine getirildiğinde bir anlam ifade eder. Sorumluluk, kararlılık ister. 'Ben sorumluysam, yasalar, anayasa bana bu görevi verdiyse, kararlılıkla görevimi yaparım ve benim görev alanıma bir başkasının müdahale etmesine asla izin vermem' demesi lazım. Eğer siz vesayet altında olduğunuzu biliyor ve bunu kabul ediyorsanız, boynunuza bir davul asıldıysa, tokmağı başka bir yerdeyse ve siz de yönetici pozisyonundaysanız, hiçbir anlamı yoktur bunun. Sizin boynunuzdaki davulu çalarlar, siz sadece dinlersiniz ve sadece kulaklarınız rahatsız olur. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin geldiği nokta budur. Sayın Davutoğlu'nun boynunda kocaman bir davul var, tokmak ise kimin elinde belli değil. Yetki gaspına nasıl izin veriyorsunuz? Başbakansınız siz? Yetki gaspına izin verdiğiniz zaman Türkiye'de yönetim sıfırlanmış olur, geldiğimiz nokta budur. Bu anlayış, oy veren vatandaşlarımı tenzih ediyorum, iktidarın, teröre yardım ve yataklık yapması sonucunu doğurur. AKP Hükümeti, Bakanları ve Başbakanı, daha önceki bakanlar ve başbakanlar da dahil, terör örgütlerine açıkça yardım ve yataklık yapmışlardır. Bugün Türkiye kan gölüne dönmüşse, bu yardım ve yataklık sebebiyle."

Kılıçdaroğlu, iktidarın, "terör örgütlerine dokunmayın" dediğini, 2014 yılı rakamlarına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 290 kez "teröristlere müdahale etmek istiyorum" diye yazı yazmasına rağmen, 282'sine "Hayır, dokunmayın" talimatı geldiğini ileri sürdü.

- "Başkan olamayacaksın"

Kemal Kılıçdaroğlu, oy kullanan, AK Parti'ye oy veren vatandaşlara, "Türkiye'yi bu hale getiren, kan gölüne çeviren, terör örgütlerine açıkça yardım ve yataklık yapan bu partiye ne zaman kırmızı kart göstereceksiniz? Elinizi vicdanınıza koyun" diye seslendi.

"Düzen o kadar bozuldu ki hakem kırmızı kart gösterirdi, şimdi artık oyuncu kırmızı kart gösteriyor. Düzen bu kadar bozuldu. Çark tutmaz oldu bu düzen. Bu düzen, bu ülkeye acıyı ve gözyaşını getiren düzen. Herkesin bunu bilmesi lazım" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın "PKK, 200 bin kilo bomba döşedi" dediğini aktardı.

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kimin sayesinde döşedi? Herhalde benim sayemde değil. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı bunlara izin verdi, 'bombaları döşeyin, istediğinizi yapın, kan ve gözyaşı olsun, insanlar ölsün' dedi. 'Sonunda da ben çıkıp millete diyeceğim ki bak insanlar ölüyor, beni başkan yap'. Oynanan oyun budur, herkes bunun farkına varsın. AKP yönetimi ile PKK iş birliği halindedir, açıkça söylüyorum. Versinler mahkemeye, vermezseniz namertsiniz. Hepsini ispat edeceğim. Kimse kanın, gözyaşının üzerine oturamaz. Kimsenin buna hakkı ve yetkisi yoktur. 'Demokrasi, demokrasi...' elbette demokrasi. Kanı ve gözyaşını bir seçenek olarak milletin önüne koymayı asla kabul etmiyoruz."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, PKK'nın mahkemeler, vergi daireleri, askere alma daireleri kurmasına, trafik kontrolleri yapmasına, şehirleri cephaneliğe dönüştürmesine rağmen, Hükümet kanadından ses çıkmadığını ileri sürerek, "Niye ses yok? Tek hedefleri var, 'Milletin önüne acıyı, kanı, gözyaşını koyacağız, ondan sonra da ben başkan olacağım' diyor. Sen başkan olamayacaksın kardeşim, bu milletin kanında boğulacaksın sen" diye konuştu.

- "Millet niye kaosu seçsin"

7 Haziran'daki seçimin ardından, "havuz medyası ile AK Parti kadrolarının", "Türkiye kaosu seçti" açıklamaları yaptığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Yahu millet oy kullandı, niye kaosu seçsin? 1 Kasım'da seçime gidiyoruz tekrar, 'Bize oy verin, yeni şehitler gelmesin'. Vatandaş da 'peki kardeşim, oy verelim, gelmesin.' Her gün şehitler geliyor. Bu şehitlerin sorumlusu kim? Bu ülkeyi yönetemiyorlar" dedi.

Üreticinin perişan olduğunu savunan Kemal Kılıçdaroğlu, alınterinin, emeğinin karşılığını alamayanlardan, "AK Parti'ye oy veren vatandaşları ikna etmelerini" istedi.

Sütün, koladan daha ucuz olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Korkmayın arkadaşlar, hiç korkmayın. Allah'tan başka korkacağımız hiçbir şey yok" diye konuştu.

Türkiye'nin Suriye politikasının 180 derece değişmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, kendi ülkesinin çıkarlarını, uluslararası pazarda, kendi çıkarının altında görenlerin, ülkeyi Ortadoğu bataklığının bir parçası haline getirenlerin, bu politikaya destek verenlerin devlet adamı olamayacağını bildirdi.

"Durup dururken niye Suriye'nin içişlerine karışıyoruz" diye soran Kılıçdaroğlu, "Emevi Camisi'nde namaz kılacaklar, buyurun gidin bakalım namaz kılabiliyor musunuz? Namaz kılmaya gideceklerdi, 2,5 milyon Suriyeli geldi. Şimdi diyorlar ki 'Bu Suriyeliler niye geliyor?" dedi.

- "Ülkeyi kanla, göz yaşıyla kurduk"

Rusya ile ABD'nin anlaştığını, düşmanlıkların sona erdirilmesi için koşulların belirlendiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, bu anlaşmada Türkiye'nin adının dahi okunmadığını kaydetti.

Türkiye'nin kanla, göz yaşıyla kurulduğunu vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Ortadoğu'nun en itibarlı devletiydik, şimdi en itibarsız devletiyiz. Oradaki kabile reisleri bile Türkiye Cumhuriyeti'ne kafa tutuyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün, İsmet İnönü'nün, Kurtuluş Savaşı gazilerinin, şehitlerinin emin olun kemikleri sızlıyor. Böyle bir tabloyu asla kabul etmiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Hazreti Ömer'in "Fırat'ın kenarında bir koyun kaybolsa, onun sorumluluğu bana aittir" dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Bırakın koyunun kaybolmasını, her gün şehitlerimiz geliyor. Sorumluluğu kim üstlenecek? Kimin sorumluluğunda? Bir de sözde Müslüman geçiniyorlar. Sizin Müslümanlık anlayışınız bu mu? Her gün şehitler geliyor, içinizde bir namuslu adam çıkıp da 'yeter artık, ben istifa ediyorum' demeyecek mi" diye konuştu.

Öte yandan, grup toplantısına katılan Antalya Milletvekili Deniz Baykal, gazetecilerin, CHP yönetimine yönelik eleştirilerine ilişkin sorularını yanıtlamadı.

(Bitti)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.