CHP MYK Toplantısı

CHP MYK Toplantısı

CHP MYK Toplantısı

CHP MYK Toplantısı

24 Şubat 2016 Çarşamba 15:33
43 Okunma
CHP MYK Toplantısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Artvin Cerattepe'de madencilik faaliyetlerinin, hukuki süreç tamamlanıncaya kadar durdurulmasına ilişkin, "Hiçbir şey samimi bir şekilde yapılmıyor. İktidar tarafından hep bir resim, vitrin çalışması yapılıyor. Bunun da bir vitrin çalışması olarak kalmayacağını umuyoruz. Atılan adım yetersizdir ama atılmış olmasından memnuniyet duyuyoruz" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, parti genel merkezinde toplandı. Toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

Toplantı sürerken açıklamada bulunan Böke, konuşmasına, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybeden 29 kişiyi anarak başladı.

MYK toplantısında, Türkiye'nin yaşadığı yönetim krizini ve çözüm önerilerini tartıştıklarını belirten Böke, tek kaygısı kendi iktidarını devam ettirmek olan AK Parti'nin, devleti, en temel görevlerini yapamaz hale getirdiğini savundu.

AK Parti'nin politikalarını ülke değil, parti çıkarlarına göre belirlediğini ileri süren Böke, "Bugün Türkiye'nin en büyük güvenlik açığı AKP iktidarının ta kendisidir. Bugün Türkiye'nin refahının önündeki en büyük engel, yandaş sermayenin iktidarı olan AKP iktidarının ta kendisidir. Bugün Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğinin önündeki tek engel, ayrıştıran, kutuplaştıran, ötekileştiren AKP iktidarının ta kendisidir" diye konuştu.

Türkiye'nin "önce Türkiye" diyen, tüm ülkeyi kucaklayan, milli birlik ve beraberliği sağlayabilecek, kimlik siyasetinin ötesine siyaseti taşıyabilecek bir yaklaşıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Böke, bunu ancak CHP'nin yapabileceğini savundu.

Böke, tek derdi iktidara tutunmak olan AK Parti'nin, kendi çıkarına göre siyaset yaptığını öne sürerek, "Öte yandan 'sol' olmak iddiasında olan bir muhalefet partisi kimlik siyaseti yapıyor. Terör örgütleri ile arasına bırakın mesafe koymayı, 29 canımızı alan teröristlerin taziye çadırına gidiyor. Bir başka muhalefet partisi var ki o da kendini iktidara eklemlemiş, başka bir kimlik siyasetine kendini sıkıştırmış, muhalefet dahi yapmıyor. Tüm Türkiye'yi kucaklayabilecek, partizan, kimlik siyaseti yapmayan tek bir parti var o da CHP" ifadesini kullandı.

-"Cumhuriyet tarihinin en büyük güvenlik problemi"

AK Parti döneminde devletin, Anayasa'nın 5'inci maddesinde tanımlanan görevlerini yerine getiremez hale geldiğini iddia eden Böke, "Türkiye gelinen noktada, Cumhuriyet tarihinin en büyük güvenlik problemiyle karşı karşıya. Son bir haftada ülkemizde 42 terör eylemi gerçekleştirildi. Ankara saldırısı dahil son bir haftada verdiğimiz şehit sayısı 40. Son 8 ayda 356 vatandaşımız şehit oldu" dedi.

Böke, yakın zamanda, Diyarbakır'da, Suruç'ta, Ankara Garı'nda, Sultanahmet'te ve son olarak da Merasim Sokak'ta bombalı saldırıların meydana geldiğini anımsatarak, son 19 yılın en büyük terör faturasıyla karşı karşıya olunduğunu bildirdi.

Türkiye'de ciddi bir güvenlik açığının olduğunu, sınırlarda, sokaklarda, okullarda güvenliğinin bulunmadığını savunan Böke, bunu iktidarın yaptığını söyledi.

Böke, ülke çıkarlarını gözeten bir iktidarın, olayları ciddiye alması, siyasi sorumluluğunu hatırlaması, hesap vermesi, soğukkanlılıkla olayları incelemesi, vatandaşın huzur ve güvenliğini sağlayacak önlemleri ortaya koyması, failleri iç ve dış kamuoyunda tereddüte yer vermeyecek şekilde ortaya koyması gerektiğini dile getirdi.

- "Hükümeti ciddiyete davet ediyoruz"

Böke, Ankara'nın kalbinde meydana gelen patlamanın ardından yetkililerin olayı kınayarak, "saldırıyı şu örgüt yaptı, şahsın adı şudur" diye açıklama yaptığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Öte yandan bir başka terör örgütü çıktı 'Bir dakika, ben yapmıştım' dedi ve başka bir isim ifade edildi. Ne acıdır ki sonra DNA testi yapıldı, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin söylediği değil, bir terör örgütünün söylediği isim bombacının ismi çıktı. İlk gün faili böbürlenerek açıklamış olanlar da çıktılar aymaz bir şekilde 'isim önemli değil' dediler. Hükümeti ciddiyete davet ediyoruz. Bu güvenliği sağlamak sizin göreviniz ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bu derece ciddiyetsiz yönetmeye hiçbirinizin hakkı yok. Bu nasıl bir ciddiyetsizlik. Türkiye Cumhuriyeti Devleti nasıl böyle küçük bir duruma düşürülebilir? Bu yaklaşıma sahip iktidarın yönettiği bir ülkede vatandaşlar kendini nasıl huzurlu ve güvende hissedebilirler? Bu kaygıları gidermesi gereken iktidarın kendisidir. Oysa iktidar bu kaygıların kaynağı haline gelmiş, Türkiye'nin temel sorunu olarak ortada durmaktadır."

"İnsanlarımız ölüyor, yüreğimiz yanıyor ve Türk halkı bombacının kimliğini hükümetten değil, bir terör örgütünden öğreniyor. Bu devlet ne iş yapıyor? Bu hükümet, devleti nasıl yönetiyor" diye soran Böke, sınırların delik deşik olduğunu, MİT'in sosyal medyada hakaret peşinde koştuğunu, cihatçıların cirit attığını, İçişleri Bakanı'nın "taziye ve kınama" yayınladığını, Emniyetin ise Artvin'de vatanını, toprağını savunana biber gazı sıktığını söyledi.

-"İktidar Türkiye'ye kaybettiriyor"

Böke, iktidarın, Ankara'da meydana gelen patlamayı, Suriye politikasını aklamak için değerlendirmeye çalıştığını ileri sürdü.

Böke, "İçeride ve dışarıda kendilerine bir fırsat olarak gördükleri 29 canımız vardı. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bu ciddiyetsizlik, Türkiye Cumhuriyeti'ni bu duruma düşürmüş bir iktidar asla kabul edilebilir değil. Bunlar oldu, AKP sadece kendi çıkarını düşündüğü için böyle bir acı olayı kendisini aklama fırsatına dönüştürdü" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama'nın yaptığı görüşmenin ardından, iktidar tarafından, "ABD'nin PYD konusundaki pozisyonunun değiştiğinin" söylendiğini aktaran Böke, ABD'den yapılan açıklamada "böyle olmadığının" anlaşıldığını vurguladı. Böke, iç kamuoyuna yönelik "biz dedik, haklıyız, yaptık" diyen iktidarın, Türkiye'yi bu hale düşürdüğünü savundu.

ABD ile Rusya'nın, Suriye konusunda anlaştığını anımsatan Böke, Türkiye'nin bu resmin hiçbir yerinde olmadığını ileri sürdü.

Böke, baştan beri tek derdi kendi siyasi çıkarı olan, iç politikaya yönelik tasarlanan dış politikayı politika zanneden vizyonsuz yaklaşımla, iktidarın Türkiye'ye kaybettirdiğini savundu.

- "Yönetim ciddiyetsizliği ekonomide de görülüyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, tüm uluslararası kamuoyu tarafından El-Kaide'nin bir uzantısı olarak görülen cihatçı El Nusra'yı savunduğunu ileri süren Böke, "El Nusra Türkiye'nin de terör listesinde var ve Türkiye'nin Cumhurbaşkanı çıkıyor, açıkça kendi ülkesinin terör listesinde olan bir örgütü, BM kararını da yok sayarak savunuyor. Cumhurbaşkanı açıkça bir terör örgütüne yardım ve yataklık yapmış oluyor. Mevcut Cumhurbaşkanı ve AKP, Türkiye için ciddi bir milli güvenlik tehdidine dönüşmüş durumda" dedi.

Bütün bu yönetim ciddiyetsizliğinin kendini ekonomide de gösterdiğini savunan Böke, "Cerattepe'de 50 bin 300 ağaç keserek, 'ağaç kesme işlemlerini hukuki sistem belli olana kadar erteledik' diyip, bizi oyalayabileceklerini zannederek, o ağaçları kesip ortaya koydukları madenlerde Soma'da 301, Ermenek'te 18 canımızı vererek, tarımı yok edip altın değerindeki toprağımızdan hiçbir verim almayarak, vatandaşın sofrasındaki ekmeği ve kırmızı eti çalan AKP iktidarının ta kendisidir" ifadesini kullandı.

İktidarın devamlılığının mevcut ekonomik düzenin üzerine inşa edildiğini, başka bir düzenle yaşayamayacağını ileri süren Böke, "İhalelerin şeffaf yapıldığı, yapılan ihalelere uyulan, liyakatle atamaların yapıldığı, hukukun iktidara değil, adalete hizmet ettiği, medyanın özgür ve bağımsız olduğu, rantın değil, yenilikçi, çağı yakalamış, bilgi barındıran üretimin yapıldığı, demokrasinin olduğu bir ekonomi hayal edin. Bu ekonomide AKP yaşayabilir mi? Yaşayamaz" diye konuştu.

-"Ekonomi politikası 180 derece değişmeli"

Özgecan'ın katledilişinden sonra, yeni Özgecanlar yaşanmasın diye bir kanun teklifi verdiklerini hatırlatan Böke, buna iktidarı ikna edemeden, "Özgecan ve Cansel yasası" çıkarma ihtiyacının ortaya çıktığını ifade etti.

AK Parti'nin bütünlüğü, milli birlik ve beraberliği sağlamak yerine, toplumu kutuplaştırdığını, böldüğünü iddia eden Böke, "Kişisel Verileri Koruma Kanunu" adı altında, herkesin fişlenmeye çalışıldığını öne sürdü.

Böke, Türkiye'nin çok acil yeni bir siyaset anlayışına ihtiyacının olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

"Önceliği partizan çıkarları olmayan, kimlik siyaseti yapmayan, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan, reform yapma iradesine ve isteğine sahip bir siyaset anlayışı mümkün. Bu anlayışın da tek adresi CHP. Dış politikanın çok acil 180 derece değişmesi gerekiyor. İç politika çıkarlarını önceleyen mezhepçi yaklaşımın bugün terkedilmesi gerekiyor. Bu yaklaşımın yerine, Türkiye'nin çıkarlarını, vatandaşlarını önceleyen bir dış politika ve güvenlik çerçevesinin acilen eyleme geçirilmesi gerekiyor. Suriye'de maceracı siyasetin terk edilerek uluslararası toplum tarafından oluşturulmakta olan ateşkes ve barış sürecine destek olunması gerekiyor. Çok acil olarak başka ülkelerin iç siyasetini dizayn etmekten vazgeçmek gerekiyor."

Ekonomi politikalarında da 180 derece bir değişime ihtiyaç olduğunu belirten Böke, doğayı korumakla, ekonomik kalkınmayı birbirinin alternatifi değil, tamamlayıcısı olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

-"CHP'nin terörle ilgili görüşü net"

Böke, açıklamalarının ardından, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'teröre yardım ve yataklık ettikleri iddia edilen HDP'li vekillerle ilgili fezlekelerin hazırlandığını, Meclisin bu konuyla ilgili gerekeni yapması gerektiğini' söyledi. Sizin bu konuyla ilgili görüşünüz nedir?" sorusuna, Böke, "CHP'nin terörle ilgili görüşü çok net. Hatta baştan beri söylüyoruz, net olan tek parti biziz. Teröre yardım ve yataklık ediyor olan AKP iktidarının kendisi. Aylarca Güneydoğu bölgesinin silah deposuna çevrilmesine göz yummuş hatta valilikler yoluyla izin vermiş bir iktidardan bahsediyoruz. Eğer teröre dair bir değerlendirme ve sorumlu arayacaksak çok uzağa gitmemek gerektiğini düşünüyoruz" yanıtını verdi.

"CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile Gamze İlgezdi'nin, bir yıl önce bir terörist cenazesinde çekilen görüntüleri gündeme geldi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu üzerine Böke, "Bizim terörle, terör örgütlerine yardım ve yataklık yapanlarla ilgili görüşümüz net. Teröre dair soru sorması gereken iktidar veya havuz medyası değil, biziz. Nasıl oldu da ülkeyi yönetirken, sizler ülkenin bu hale gelmesine izin verdiniz? Nasıl oldu da terörün her gün şehitlere, sokaklarda vatandaşın canına mal olmasına izin verdiniz. Bunun muhatabı iktidar" dedi.

"MHP Genel Başkanı Bahçeli, 'Anayasa çalışmaları konusunda CHP'yi eleştirdi ve CHP'nin ikna edilerek masaya çağrılmasını gerektiğini' söyledi. Bununla ilgili düşünceniz nedir?" sorusuna ise Böke, "Türkiye siyasetinde kimin uzlaşmayıcı olduğuna dair değerlendirmeyi vatandaşlarımızın takdirine bırakıyorum" yanıtını verdi.

Böke, Türkiye'nin "darbe hukuku"nun değiştirilmesine ve güçlendirilmiş bir parlamenter sisteme ihtiyacının olduğunu belirterek, Anayasa'nın ilk 4 maddesinin kendileri için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

-"Umarız samimidir"

"Başbakan Davutoğlu'nun Artvin'deki maden çalışmalarını durdurun talimatını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, Böke, "Umarız samimidir. Hiçbir şey samimi bir şekilde yapılmıyor. İktidar tarafından hep bir resim, vitrin çalışması yapılıyor. Bunun da bir vitrin çalışması olarak kalmayacağını umuyoruz. Atılan adım yetersizdir ama atılmış olmasından memnuniyet duyuyoruz" karşılığını verdi.

"Milli güvenliği tehdit eden örgüt ve yapılarla irtibatlı kamu görevlileriyle ilgili Başbakanlık Genelgesi yayımlandı. Bunla ilgili CHP'nin düşünceleri nedir?" sorusuna, Böke, "Uluslararası kamuoyunda ve Türkiye'nin kendi listesinde terörist olarak ilan edilmiş bir yapıya Sayın Cumhurbaşkanı destek verdi, oradan başlasınlar" dedi.

Öte yandan, MYK öncesinde CHP Genel Merkezi önünde toplanan bir grup Ankaragücü taraftarı, "TBMM'de bir milletvekilinin Atatürk resmini indirdiği" iddialarıyla ilgili, "tedbirli olarak kesin ihraç" istemiyle Yüksek Disiplin Kuruluna (YDK) sevk edilen Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'ya destek açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.