CHP Grup Başkanvekili Gök:

CHP Grup Başkanvekili Gök:

CHP Grup Başkanvekili Gök:

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "Cumhurbaşkanı kendi istek ve arzularını meşrulaştıran kararlar istiyor, anlayışlar istiyor ve yönetim tarzı istiyor. Cumhurbaşkanının anayasal sınırlarını iyice aşan, kendisine yanlış yorumlarla gaf üstüne gaf yaptıran bu anlayışını terk etmesi gerekiyor" dedi.

Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa Mahkemesi'nin Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tahliyesine ilişkin, "hak ihlali" kararı üzerine bu kişilerin özgürlüğünü ve tahliyesini içine sindiremeyen bir cumhurbaşkanı olduğunu belirtti.

Gök, "Dünyanın her yerinde devleti yönetenler, yurttaşlarının özgürlük alanlarını genişletirken, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı insanların tutuklu kalmasına, hapiste kalmasına sevinen tutum içerisinde ifadelerini gerçekleştiriyor. Bu çok vahim ve üzücü tablodur" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi kararlarının niteliği yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tavrının tartışılması gerektiğini vurgulayan Gök, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanının ciddiye alınır yanı yok. Cumhurbaşkanı kendi istek ve arzularını meşrulaştıran kararlar istiyor, anlayışlar istiyor ve yönetim tarzı istiyor. Her şey Recep Tayyip Erdoğan'ın düşüncelerine göre şekillenecek Başbakan ona uyacak, bakanlar ona uyacak, mahkemeler ona uyacak, siyasi partiler ona uyacak. Böyle bir tarif yok. Cumhurbaşkanının anayasal sınırlarını iyice aşan, kendisine yanlış yorumlarla gaf üstüne gaf yaptıran bu anlayışını terk etmesi gerekiyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, bakanların, AK Parti milletvekillerinin de görüş değiştirdiğini savunan Gök, Erdoğan'ın hukuki bütün yorumlarının yanlış olduğunu kaydetti..

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini meşrulaştırma gayreti içine girdiğini anlatan Gök, "Adalet Bakanlığı makamı, Cumhurbaşkanlığının gafının meşrulaştırılacağı bakanlık değildir. Adalet Bakanı, Cumhurbaşkanının söylediklerinin şifre çözücüsü değildir. Bu ülkede anayasa ve devletin dirliğini koruyacak Cumhurbaşkanı hem anayasayı hem yasaları, devletin dirliğini bozuyor, Türkiye'de adaletin gerçekleşmesini sağlamakla görevli Adalet Bakanı da Cumhurbaşkanına hizmet ediyor, böyle bir tablo Türkiye'de taşınamaz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın diplomatik nezaket kurallarını da ihlal ettiğini öne süren Gök, Erdoğan'ın Gine ziyaretinde Gine Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı beğenmeyerek, "buraya da bir külliye lazım, bu saray buraya yakışmıyor" diyerek nezaket kurallarını ihlal ettiğini belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Gök, partisinin dokunulmazlıklar konusundaki tavrının net olduğunu anımsatarak, kürsü dokunulmazlığı dışında milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması gerektiğini savunduklarını bildirdi.

Levent Gök, bir soru üzerine, terör örgütleri bünyesinde faaliyet gösterdikleri gerekçesiyle mahkeme kararları doğrultusunda yönetimleri kayyuma devredilen şirketlerin kayyum tarafından kötü yönetildiğini ifade ederek, "Şu anda kayyumların şirket ve kurumları iyi yönetmek için değil, batırmak için geldikleri kesinlik kazanmıştır. Şirketler batırılma noktasına gelinmiştir. Böyle bir tablo kayyumluk müessesinin mahkemeler eliyle çok kötü kullanılmasıdır" dedi.

Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında yapılan operasyonu da değerlendiren Gök, şöyle konuştu:

"Kayseri'de yaşanılan hadise umarım bir cadı avı değildir. Mahkeme kararı kesinleşmeden Türkiye'nin en güçlü gruplarından birine yöneltilen bugünkü operasyonda sadece işin hukuki boyutu değil, siyasal, ekonomik, sosyal boyutu da vardır. Yatırımcıya olan güveni kaybettirecek, Türkiye'ye gelen yatırımları ürkütecek bir davranıştır, çok dikkatli olunması gerekir, kimsenin haksız mağduriyete uğramaması gerekir. Geçmişte yaşanan kayyum atamaları bu ve benzeri operasyonlarda yapılacaksa Türkiye ekonomisi açısından çok sıkıntı verecektir."

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun, bütçe görüşmeleri sırasında TBMM'de yaptığı konuşmada DAEŞ terör örgütü mensuplarının Türkiye'de tedavi ettirildiğini itiraf ettiğini öne süren Levent Gök, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

"Sağlık Bakanı yaptığı açıklamalarla hükümeti ve kendisinin IŞİD teröristlerine yardım ettiğini ifade etmiştir. Sağlık Bakanı, Suriye'de yaralanan teröristin Türkiye'ye nasıl girdiği, Sağlık Bakanlığı ambulansıyla nasıl hastaneye geldiği izah edememiştir. Sağlık Bakanı ve hükümet bu konuda dünya önünde mahkum olur."

Gök, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın terör örgütü PKK'nın yurt dışına çekilmesinin Gezi olayları nedeniyle durduğunu ve Gezi olaylarında ön saflarda bulunan CHP'lileri suçladığını anımsatarak, "İçişleri Bakanına sesleniyorum; ne biliyorsan açıkla. Nasıl kurdu bu bağı, böyle bir bağı kuracak hangi haklı gerekçe var. PKK ile pazarlık yapan CHP mi AKP iktidarı mı? Onların silah depolamasına neden olan kim? Valiye PKK'yı görmezden gelin talimatını veren kim. Sur ilçesinde 90 gündür niçin bitiremediniz operasyonları? O kadar ağır silahların, militanların oraya yerleşmesine göz yuman kim? Bre Efkan Ala, sen CHP'yi ne zannediyorsun? Enselerindeyiz, Efkan Ala senin de ensenizdeyiz, o sözlerinin karşılığını göreceksin" ifadesini kullandı.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.