Flaş Haber
Kapat

Başbakan Davutoğlu Strazburg'da

Başbakan Davutoğlu Strazburg'da

Başbakan Davutoğlu Strazburg'da

Başbakan Davutoğlu Strazburg'da

19 Nisan 2016 Salı 14:59
Başbakan Davutoğlu Strazburg'da
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile AB arasında imzalanan mutabakata ilişkin herhangi bir aksama olmadığını belirterek, "Anlaşmada aksayan bir yön yoktur. Varsa da muhataplarımız bellidir. Aksine biz aksayan yönlerden bahsedebiliriz Türkiye olarak, özellikle 3 milyar avronun Suriyelilerin hizmetinde kullanılması bağlamında ki, sadece Suriyeliler için ayrılmıştır. Ama biz bunları dahi gündeme getirmiyoruz. Çünkü önemli olan burada insani konudur. Tekrar bebeklerin cesetlerinin ne Türk kıyılarına ne de Ege adalarına vurmasını istemiyoruz." dedi.

Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kuruluna Türkçe hitabında, geçmiş yıllarda olduğu gibi bugün de reformlar bakımından ana referans kaynaklarının Avrupa Konseyi mekanizmaları, çalışmaları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadları olduğunu vurguladı.

Türk halkının insan hakları alanındaki meşru istek ve beklentileri doğrultusunda şekillenen reform adımlarında, Avrupa Konseyini ana ortağı olarak gördüklerine işaret eden Davutoğlu, hükümetin bir yıllık eylem programına göre yürüttükleri reformların, AB ile devam eden vize serbestisi diyaloğu yol haritasında kayıtlı unsurlarla da önemli ölçüde örtüştüğünü bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, içinde bulundukları konjonktürün arzu ettikleri noktanın gerisinde kaldığına değinerek, şöyle konuştu:

"Beş yıl önce yine bir Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi toplantısında dikkat çektiğim Avrupa'nın geleceğine dair bir ortak vizyon geliştirmesi ihtiyacının bu nedenle konuşmamın sonunda altını bir kez daha çizmek istiyorum. Bugün ortak evimiz Avrupayı ırkçılık, yabancı düşmanlığı, antisemitizm, İslamafobi, ekonomik istikrarsızlık ve terörizm batağından çıkartmak için Avrupa ve Avrupalı kavramlar üzerine yeniden düşünmemiz gerekiyor. Avrupa halklarının milli iradelerinin en geniş ölçekte temsil edildiği AKPM bu büyük görev, bu önemli misyon için biçilmiş kaftandır. Dolayısıyla tarih ortak çatı altındaki bütün kardeşlerimizin bütün dostlarımızın omuzlarına büyük bir sorumluluk yüklemektedir."

- "Avrupa'nın en önemli değeri ahde vefa değeridir"

Davutoğlu konuşmasının ardından parlamento üyelerinin soruları yanıtladı.

Yunanistan Eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis'in, "Türkiye, AB ile arasında imzalanan mutabakata uygulamak için tam bir işbirliği yapacak mıdır? ve Türkiye, NATO ile Ege'de tam anlamlı bir kuvvet konuşlanması için işbirliği yapacak mıdır?" sorusuna Davutoğlu, Bakoyannis'i görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kendisinin Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin geçmişini çok iyi bildiğini ifade etti.

Doğu Akdeniz'deki ve Ege'deki barış ortamının Türkiye ve Yunanistan için ne kadar önemli olduğunu en iyi Bakoyannis'in anlayacağını belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Egeye yönelik olarak ortaya çıkan göçmen krizi söz konusu olduğunda Türkiye ile Yunanistan arasında yakın bir diyalog söz konusu oldu. Değerli meslektaşım Çipras ile birlikte buna çözüm bulmak için gayret sarfettik. Her şeyden önce karşı karşıya kaldığımız sorun Türkiye ile Yunanistan arasında bir gerilim meselesi değildir. Bu yaklaşımın doğru anlaşılması lazım. Ayrıca AB ile vardığımız anlaşma bütün unsurlarla Türkiye tarafından uygulanmıştır. Hiçbir Avrupalı lider, şu ana kadar benim muhatabım olan liderler, buna Sayın Çipras da dahil şu ana kadar hiçbirinden Türkiye'nin verdiği sözleri uygulamadığına yönelik tek bir şikayet almadım."

Davutoğlu, aksine her toplantıda Türkiye'nin uygulamasından duyulan memnuniyetin dile getirildiğini aktararak, 29 Kasım 2015'teki ilk zirvede alınan kararların hepsinin hayata geçirildiğine işaret etti.

Bazı vize uygulamaları ve özellikle Suriyeli göçmenlere çalışma izni verilmesi gibi uygulamaların çok başarılı olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"18 Mart'daki uygulamalar o derece başarılı oldu ki, şu anda günlük geçişler 60'a kadar indi. Bazı günler ise hiç geçiş yok. Karşılıklı olarak sorumluluklarımızı yerine getirdiğimiz için şu ana kadar başarı ile yürüyen anlaşmadan bahsediyoruz. Avrupa'nın en önemli değeri ahde vefa değeridir. Bu vefa çerçevesinde biz üzerimize düşen her şeyi yapacağız, AB tarafı da yapacak. Anlaşmada aksayan bir yön yoktur. Varsa da muhataplarımız bellidir. Aksine biz aksayan yönlerden bahsedebiliriz Türkiye olarak, özellikle 3 milyar avronun Suriyelilerin hizmetinde kullanılması bağlamında ki, sadece Suriyeliler için ayrılmıştır. Ama biz bunları dahi gündeme getirmiyoruz. Çünkü önemli olan burada insani konudur. Tekrar bebeklerin cesetlerinin ne Türk kıyılarına ne de Ege adalarına vurmasını istemiyoruz."

(Sürecek)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.