Başbakan Davutoğlu Silopi'de

Başbakan Davutoğlu Silopi'de

Başbakan Davutoğlu Silopi'de

Başbakan Davutoğlu Silopi'de

04 Mart 2016 Cuma 13:15
41 Okunma
Başbakan Davutoğlu Silopi'de

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Onlar tahrip etmeye gelebilirler, biz inşa etmeye geliyoruz. Onlar gönülleri yıkmaya geliyorlar, biz gönülleri birleştirmeye geliyoruz. Onlar dışarıdan aldıkları talimatlarla bu ülkeyi ateş çemberinin içine sokmaya çalışıyorlar, biz gönlümüzden, tarihimizden ve milletimizden aldığımız talimatla bu ülkeyi ihya ederek, ebedi kardeşliğimizi her an yaşatmak üzere gayret etmeye geliyoruz" dedi.

Davutoğlu, Silopi ziyareti kapsamında Kaymakamlıkta aldığı brifingin ardından, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bütün bakanların en asli işinin öncelikle Silopi'den başlamak üzere bölgede, Mardin'de ilan ettikleri "Birlik, Huzur, Demokrasi Eylem Planı'nı hayata geçirmek olduğunu açıklayan Davutoğlu, "Mardin'de bu planı ilan ettiğimde 'kesinlikle bu kağıt üzerinde kalacak bir plan olmayacak' demiştim. Bütün bu unsurları tek tek takip ediyoruz, son bakanlar kurulunda da detaylı bilgi aldık. Şimdi bakanlarımızla birlikte bugün Silopi'de, Silopi bağlamında atılacak adımları gözden geçirdik. Ama bu sadece Silopi mikro örneğinde değil, bütün bölgeye dönük olarak atılacak adımları da kapsıyor" diye konuştu.

Ziyaretleriyle psikolojik boyutu da herkese gösterdiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, en zor ve en iyi günlerde beraber olacaklarını bildirdi.

- "Silopi'yi yeniden inşa edeceğiz"

Silopi'nin yaralarını sarmak için en ince detayına kadar çaba sarf ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, Kaymakamlık ziyaretinde aldığı bilgileri de şöyle aktardı:

"Fiziki mekanda oluşan tahribatı süratle telafi etmek için bütün bakanlıklarımız ciddi bir çaba içinde. Hasarlı bütün binalar tespit edildi. Hasar tespit çalışmaları tamamlandı, yarından itibaren bu noktada Silopi'de büyük bir imar faaliyeti başlayacak. Bu binalarda yaşayan vatandaşlarımız kesinlikle emin olsunlar ki devlet onları aç ve açıkta bırakmaz. Bu çerçevede bütün zarar gören binalar gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra, az hasarlıysa yardım yapacağız, vatandaşımız kendisi bu binaları onaracak. Çok hasarlıysa kentsel dönüşüm çerçevesine alacağız. Silopi'yi yeniden inşa edeceğiz. Bu şehri yakanlara, yıkanlara karşı bu şehrin nasıl imar ve inşa edildiğini de cümle aleme göstereceğiz. Yine bu çerçevede yol ve kanalizasyon alt yapısında ortaya çıkan zararlar süratle giderilecek, bütün yollar rehabilite edilecek, bütün alt yapı eksiklikleri tamamlanacak. Maalesef belediyenin üzerinde olan bu sorumluluklar yerine getirilmediği için arkadaşlarımıza talimat verdim, belediye hizmetleri de dahil olmak üzere Silopi'nin ne eksiği, ne gediği varsa yapılacak. Bu konuda da valimiz, kaymakamımız tam yetkilidir."

Başbakan Davutoğlu, ilçede tadilatı süren okulların, biri hariç tamamında eğitimin düzenli olarak yapıldığını, hastane ve sağlık birimlerinin hiçbir eksiklik ve aksama olmadan çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

İlçe ziyaretinde esnafla sohbet ettiğini anlatan Davutoğlu, esnafın zararlarının da karşılanacağını belirterek, yarından itibaren esnafın 100 bin liraya kadar olan kredilerinin serbest bırakılacağı, kredi almalarını engelleyen hususların da gözardı edileceği müjdesini verdi.

Davutoğlu, "Bütün esnafımıza Silopi'nin ekonomik hayatının canlandırılması için kredi yardımı yapacağız" dedi.

Kadınlara ve gençlere dönük özel projeler uygulayacaklarını vurgulayan Davutoğlu, kadınlara mikro kredi vererek destek ve iş imkanı oluşturacaklarını, yaza kadar da bir gençlik merkezinin yapılması talimatını verdiğini bildirdi.

Davutoğlu, camilerden de iki tanesinin hasarlı olduğunu, onların onarımlarının da sürdüğünü kaydetti.

Terör nedeniyle mağdur olan bütün ailelere nakdi yardım yapıldığını ve bunların da süreceğini bildiren Davutoğlu, bu çerçevede atılacak adımların koordine edileceğini aktardı.

- Koordinasyonu Kalkınma Bakanı Yılmaz sağlayacak

Bakanlar Kurulu düzeyinde, "Birlik, Huzur, Demokrasi Eylem Planı" çerçevesinde bir koordinasyonunun oluşturulduğunu anlatan Davutoğlu, bu eylem planının alanda işlemesini göz önünde bulundurmak, sürekli alanda bulunacak, önce Silopi'de, sonra Cizre'de, Sur'da ve gerek duyulursa diğer ilçelerde çalışmaları yürütmek üzere, dün yayımladığı Başbakanlık genelgesiyle Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın tam yetkili kılındığını anımsattı.

Davutoğlu, Yılmaz'ın tümüyle bölgede olacağını ve ilgili tüm bakanlıkların çalışmalarını koordine edeceğini belirterek, "Yarından itibaren Silopi'de iş makineleriyle, inşa faaliyetiyle devlet inşa edici kudretini de gösterecek. Teröriste bu memleketin bölünmez birliği konusunda, bu halkın, bu milletin vahdeti konusunda kudret elini nasıl gösterdiyse, şimdi de inşa etme, imar etme, güzelleştirme konusunda da kudretimizi göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

Silopililere seslenen Davutoğlu, "Devlet bütün imkanlarıyla buradadır" dedi.

- "Onlar gönülleri yıkmaya, biz gönülleri birleştirmeye geliyoruz"

Başbakan Davutoğlu, Cuma namazı sonrasında göz yaşlarıyla kendisine sarılan bir vatandaşa, "Biz, hepimiz bugün kendimizi Silopi'de bu ilçeyle tam bir aidiyet içinde hissediyoruz. Sizlerle hep beraber olacağız" dediğini anlattı.

Yerel yönetim hizmetlerinin yeniden yapılandırılması ve ilçe içinde ve bölgede yapılacak çalışmalar konusunda AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'yi görevlendirdiğini açıklayan Davutoğlu, Türkiye genelinde imkanı olan bütün belediyelerle irtibat kurularak hem devlet imkanlarının hem de diğer şehirlerin imkanlarının bölge için seferber edileceğini kaydetti.

Silopililerin teröre boyun eğmediklerini, terörün ortaya çıkarmaya çalıştığı kaosa prim vermediklerini vurgulayan Davutoğlu, Diyarbakırlılara da selam göndererek hepsine teşekkür ettiğini, onları bağrına bastığını ifade etti.

Silopi'de bugün başlattıkları çalışmaların aynıyla Cizre ve Sur'da da gerçekleştirileceğini, tek bir vatandaşın bile sahipsiz bırakılmayacağına vurgu yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Onlar tahrip etmeye gelebilirler, biz inşa etmeye geliyoruz. Onlar gönülleri yıkmaya geliyorlar, biz gönülleri birleştirmeye geliyoruz. Onlar dışarıdan aldıkları talimatlarla bu ülkeyi ateş çemberinin içine sokmaya çalışıyorlar, biz gönlümüzden, tarihimizden ve milletimizden aldığımız talimatla bu ülkeyi ihya ederek, ebedi kardeşliğimizi her an yaşatmak üzere gayret etmeye geliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.