Ankara'daki terör saldırısı

Ankara'daki terör saldırısı

Ankara'daki terör saldırısı

Ankara'daki terör saldırısı

14 Mart 2016 Pazartesi 13:48
31 Okunma
Ankara'daki terör saldırısı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Doğrudan kutsal yaşam hakkını, masum insanları ortadan kaldırmayı hedefleyen saldırılar karşısında, bizim sığınabileceğimiz tek şey kardeşlik, eşitlik ve adalet duygularımızdır" dedi.

Demirtaş, Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili Mecliste gazetecilere yaptığı açıklamada, saldırının, doğrudan sivilleri hedef alan terör saldırısı olduğunu ifade etti. Demirtaş, "Partim, şahsım, bütün arkadaşlarım adına bir kez daha açıkça kınadığımızı, lanetlediğimizi ifade etmek istiyorum. Hepimizin ortak acısıdır" ifadesini kullandı.

"Böylesi saldırıların, toplumun içinde bulunduğu ruh halini tümden teslim alma, güvensizlik yaratma, korku salma amacıyla gerçekleştirilen acımasız saldırılar" olduğunu belirten Demirtaş, "Doğrudan kutsal yaşam hakkını, masum insanları ortadan kaldırmayı hedefleyen saldırılar karşısında, bizim sığınabileceğimiz tek şey; kardeşlik, eşitlik ve adalet duygularımızdır. Topluma başsağlığı, yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum. Umut ediyorum ki ölü sayısında artış olmaz" diye konuştu.

Demirtaş, bu saldırının Ankara'da kısa sürede gerçekleşen 3. büyük saldırı olduğunu, daha önce Diyarbakır'da, Suruç'ta, Sultanahmet'te de benzeri saldırılar gerçekleştiğini anımsattı.

- "14 yıldır ülkeyi yönetenlerin kendisini sorgulaması lazım"

Parti içerisinde değerlendirmeler yaptıklarını, yarınki grup toplantısında konuya ilişkin yaklaşımlarını detaylı bir şekilde belirteceklerini dile getiren Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"Acı büyük, yeni bir acı da değil, her gün yeni acılar yaşıyoruz. Cizre'de de Sur'da da Yüksekova'da da Nusaybin'de de Silopi'de de acılar yaşanıyor. Ülke acıda ortaklaşmakta maalesef başarılı olamıyor. Neden acıda bile ortaklaşamadığımızı sorgularken, öncelikle Hükümetin aynada kendine bakması lazım. 'Nasıl politikalar uyguladık da toplumu bu hale getirdik' diye, 14 yıldır ülkeyi yönetenlerin öncelikle kendisini sorgulaması lazım. Katliamlar, ölümler yaşanıyor ama Hükümetin yaptığı tek şey kınamak. Herkesi AKP, Hükümet çizgisinde buluşmaya davet etmek dışında hiçbir şey yapmıyorlar. Sanki hiçbir siyasi sorumlulukları yok, ülkeyi kendileri yönetmiyor, iktidarda değiller, olup bitenle ilgili en küçük sorumlulukları yok, sütten çıkmış ak kaşık onlar, geri kalan herkes suçlu. Böyle bir tavrı da asla kabul etmiyoruz. Her katliamın saldırganı, planlayanı sorumludur, suçludur. Fakat siyasi sorumlu, suçlu Hükümet dışında kimi muhatap olarak göreceğiz?

(Hükümet böyle durumlarda eleştirilemezmiş.) Ne yapacağız? Teşekkür mü edeceğiz, tebrik mi edeceğiz? Muhalefet olarak tek bir önerimizi, uyarımızı dikkate almayan, bütün diyalog çağrılarına kapılarını kapatan, 14 yıldır bildiğini okuyup, içeride ve dışarıda sadece 'savaş, sindirme ve şiddet politikalarıyla sonuç alacağım' diyen Hükümet hiç mi sorumlu değil?"

Demirtaş, ülkenin başkentinde 5 aydır emniyet müdürü bulunmadığına vurgu yaparak, "Kim atayacak bunu? HDP olarak biz atayalım, sorumlu biz isek. Ülkenin her yerinde kan akıyor, canlar gidiyor, beyefendilerin halka hesap verme niyetleri bile yok. Bütün bu olup bitenlerden dolayı halen 'sen hesap vereceksin, öbürü hesap verecek' diyorlar. Bir defa da şu ülkede yaşanan olumsuzluktan dolayı siz hesap verin, biz mahçup olalım. Yeter artık" görüşünü savundu.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, bütün toplumun, paniklemeden ve korkmadan gelinen felaketin büyüklüğünü görmesi gerektiğini söyledi.

- "Hiçbir partinin etrafında birleşmeyelim"

"AKP'nin etrafında birleşelim, savaş politikasını tolere edelim, görmezden gelelim" denilmesi halinde bundan sonuç çıkmayacağını ifade eden Demirtaş, savaş, terör, şiddet ve ölüm karşısında birleşilmesi, ancak kimsenin "AKP'nin etrafında birleşelim, ele ele olalım" dememesi gerektiğini anlattı. Demirtaş, "Hiçbir partinin etrafında birleşmeyelim, ilkelerimizin etrafında birleşelim. Savaşa, şiddete karşı olalım ama ahlaklı, ilkeli, adil olalım" dedi.

Demirtaş, Parlamentoda, Suruç katliamını görmezden gelen partiler olduğunu ileri sürerek, "Biz hangi saldırı, katliam karşısında sessiz kaldık? Her olayda tavrını en net, hızlı, ilkeli şekilde ortaya koyan HDP'dir" diye konuştu.

"7 Haziran'da kaybettiğiniz iktidarınızı yeniden kurabilmek için her türlü şiddet politikasının önünü açan sizsiniz" iddiasında bulunan Demirtaş, "(Diyalog) deniliyor. Diyalog eksik ama diyalog kurulacak bir zemini tahrip eden, o zemini ortadan kaldıran da Hükümetin kendisidir. HDP her zaman toplumun huzur ve güvenliği için barış, adalet ve özgürlüğün sağlanacağı diyalog zeminine açıktır. Cizre'de, Sur'da, Silopi'de, Yüksekova'da, Şırnak'ta, Nusaybin'de, çatışmaların yaşandığı her yerde sorunu diyalogla çözmek konusunda inisiyatif alma konusunda partimiz hazırdır. Kapıları kapalı olan Hükümettir. İnşallah bu son saldırı, son katliam olur" dedi.

"Meclise bir çağrıda bulunup bulunmayacağının" sorulması üzerine Demirtaş, Meclisin tatilde olduğunu söyledi. Demirtaş, şu anda en basit devlet kurumunun bile Meclisten daha iyi çalıştığını savundu.

Demirtaş, "Kadın saldırganın PKK ile bağlantısı olduğuna dair haberler var. Bilginiz var mı?" sorusuna, "Hükümet; bu işin sorumlusu, yapanı kimdir, arkasındaki kimdir, bunları ortaya çıkarmakla mükelleftir. Adliye, yargı, istihbarat, emniyet bize bağlı değil. Bunu Hükümete soracaksınız. Bu işi sağlıklı soruşturup gereğini yapmak zorunda olanlar 24 saattir sus pus. Açıklamayı onlardan bekliyoruz. Kim varsa arkasında çıkması gerekir" yanıtını verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.