Flaş Haber
Kapat

Anayasa Mahkemesinden 'ihlal' kararı

Anayasa Mahkemesinden 'ihlal' kararı

Anayasa Mahkemesinden 'ihlal' kararı

Anayasa Mahkemesinden 'ihlal' kararı

29 Mart 2016 Salı 07:35
Anayasa Mahkemesinden 'ihlal' kararı

Anayasa Mahkemesi, cinsiyet bozukluğu rahatsızlığıyla dünyaya gelen ve ölen ağabeyinin kimliği üzerinden yaşamını sürdüren kişinin, kimlik bilgilerini değiştirme talebinin reddedilmesini hak ihlali saydı.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 1970'de Adana'da cinsiyet bozukluğu rahatsızlığıyla dünyaya gelen B.U'ya ailesi tarafından 1963 yılında doğan ve aynı yıl ölen Mersin nüfusuna kayıtlı ağabeyinin kimliği verildi.

B.U, zaman içerisinde fiziki ve davranışsal özellikleriyle tıbbi zorunluluklardan dolayı kadın cinsiyeti kazanmasına yönelik bir tıbbi müdahale geçirdi.

Nüfus kaydındaki bilgiler nedeniyle özel ve sosyal yaşamında zorluklar çektiğini, evlenip, evlat edinmek isteyen B.U, kendisine yapılan evlenme tekliflerinin nüfus kaydındaki yaş sorunu nedeniyle olumlu sonuçlanamadığını savunarak, kimlik bilgilerini değiştirmek için dava açtı.

B.U, Kadıköy 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde açtığı davada, kimlikteki ismi ile "erkek" olarak görünen cinsiyet bölümünün "kadın" şeklinde değiştirilmesini talep etti.

Dava, daha önce Kartal 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde yaş ve doğum yerinin düzeltilmesi talebiyle başka bir dava açıldığı ve nüfus kaydının düzeltilmesi konusunda bir kez dava açılabildiği gerekçesiyle reddedildi.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin onama kararının ardından yapılan karar düzeltme talebi de kabul edilmedi. Bunun üzerine B.U, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Yüksek Mahkeme, başvurucunun, Anayasanın 17. maddesinde güvenceye alınan maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Kararda, bireyin yaşamıyla özdeşleşen ve kişiliğinin ayrılmaz parçası olan kimliği ve aile bağları ile ilgili bilgileri içeren nüfus kayıtlarında değişiklik ve düzeltme yapılmasını isteme hakkının, maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkı kapsamında yer aldığı belirtildi.

Maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkı kapsamında devlet için söz konusu olan yükümlülüğün, sadece bu hakka keyfi surette müdahaleden kaçınmakla sınırlı olmadığı ifade edilen kararda, bu hakka etkili biçimde saygının sağlanması bağlamında pozitif yükümlülükleri de içerdiği aktarıldı.

Kararda, yerel mahkemece ret kararına gerekçe yapılan, nüfus kaydının düzeltilmesi davasının ancak bir kere açılabileceğini düzenleyen kanun hükmünün Anayasa Mahkemesince iptal edildiği vurgulandı.

Ayrıca, ölen kardeşin nüfus kaydının kullanılması iddialarıyla ilgili özel bir idari başvuru yolu öngörüldüğü anlatılan kararda, şöyle denildi:

"Bu kapsamda, başvurucu tarafından açılan yaş tahsisi davasının, ölen ağabeyinin nüfus kaydının kullanılmasından mütevellit bir talep olduğu, mahkemece bu konuda bir değerlendirme yapılmaksızın davanın normal bir yaş tahsisi davası olarak ele alınarak sonuçlandırıldığı ve başvurucunun talep sonucunu etkileyen temel iddiasının derece mahkemelerince değerlendirilmediği dikkate alındığında, karar gerekçelerinin maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkı bağlamında ilgili ve yeterli olmadığı anlaşılmaktadır. Açıklanan nedenlerle başvurucunun Anayasanın 17. maddesinde güvence altına alınan maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.