AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

26 Nisan 2016 Salı 12:36
37 Okunma
AK Parti TBMM Grup Toplantısı
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Elde ettiğimiz başarılar 78 milyon vatandaşımızı sevindiriyor ama belli ki tökezlememizi, tuzaklara düşmemizi bekleyenler de var." dedi.

Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, manevi değeri ve hatırası çok yüksek olan bir haftayı geride bıraktıklarını belirterek, Kutlu Doğum Haftasının kutlandığını; Çanakkale şehitlerini ve bütün şehitleri hürmetle ve rahmetle yad ettiklerini kaydetti.

"23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı haftasında egemenliğin sadece millete ait kılındığı, milletin evinde, TBMM'den aziz milletimize selam ve muhabbetlerimi bir kez daha sunuyorum." diyen Davutoğlu, Birinci Meclis üyelerinin şahsi hesap yapmadıklarını, şahsi ikbal peşinde koşmadıklarını, sadece kendilerinden sonra nesillere fedai can etmek için bir araya geldiklerini dile getirdi.

Davutoğlu, "Birinci Meclisin bütün vekillerini rahmetle yad ediyorum, Allah mekanlarını cennet eylesin. Birinci Meclisin ruhu bu kubbede seda bulacak ve Birinci Meclisin bize bıraktığı emanet ilelebet korunacaktır." diye konuştu.

Kut'ül Amare Zaferi'nin yüzüncü yıldönümü olduğunu anımsatan Davutoğlu, ilk defa devlet düzeyinde, 29 Nisanda, Cumhurbaşkanı'nın himayesinde anma yapılacağını söyledi. Davutoğlu, şunları söyledi:

"Çanakkale ile Kut'ül Amare'yi hiçbir zaman unutmamalıyız. Çanakkale Savaşı, İstanbul'un, kadim başkentimizin müdafaası için Ortadoğunun, Balkanların, Kafkasların, Orta Asya'nın her köşesinden gelen insanların verdiği destansı bir mücadeleydi. Anzaklar Avustralya'dan gelmişlerdi, Afrika sömürgelerinden Fransız ordusunda gelenler vardı. Onların karşısında bütün bir kadim medeniyet savunucuları, İstanbul'u savundular Çanakkale'de.

Aynı şekilde on yıllar boyu bize unutturulan Kut'ül Amare savaşında da Irak'ın bütün aşiretleri, Bağdat'ı savundular. İstanbul savunmasıyla Bağdat savunması aynıydı o yıllarda. Çünkü her ikisi de aziz vatanımızın iki büyük başkentiydi. Başkentler başkentiydi. İşte bugün de yine bu kürsüden bir taraftan 24 Nisan Çanakkale'yi tekrar hatırlarken diğer taraftan 29 Nisanda Kut'ül Amare'yi hatırlayarak diyoruz ki: O gün olduğu gibi bugün de İstanbul'un ve Bağdat'ın kaderi aynıdır ve Ortadoğu halkları onurlu bir geleceği yürüyünceye kadar da biz onlara sahip çıkmaya devam edeceğiz. Çünkü onlar Kut'ül Amare'de ay yıldıza, al bayrağa sahip çıktılar."

"Aramızda kavmiyetçilik, mezhepçilik fitnesi sokmak isteyenlere karşı Kut'ül Amare ruhu tek şifadır. Sykes-Picot'un bıraktığı bölücü mirasa karşı Kut'ül Amare'nin birleştirici ruhu tek şifadır." ifadelerini kullanan Davutoğlu, "Ümit ederiz bir gün bütün kara günler, bütün bu modern Moğol barbar istilaları bitecek, Şam ve Bağdat, İstanbul ve Ankara gibi huzur diyarları olacak. Allah dün olduğu gibi bugün de yeryüzünün vicdanı olan, hak ve hakikatin savunucusu olan, mazlumlara kol kanat geren milletimiz ve devletimizi daima payidar eylesin. Mazlumları sahipsiz bırakmasın." dedi.


-"Dur durak bilmeden koşuyoruz"


Mazlum milletlerin istiklal kılavuzları olan, sömürgeciliği, işgalleri ve bütün emperyalizmi dize getiren bu gazi Meclis çatısı altında olmanın gururunu bir kez daha yaşadıklarını belirten Davutoğlu, "Milletimizin bütün unsurları, bütün vatandaşlarını temsilen buradayız, bir aradayız. TBMM Genel Kurul salonunda 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ifadesi, bizim görev tanımımızdır. Bizler, milletin iradesini, yani milletin muradını temsilen, milletimize vekaleten, millet adına bu ulvi vatan görevini yapıyoruz. Bütün çabamız, gayretimiz emanete riayet ederek milletimize layık olmaktır. AK Parti olarak siyasetimizin esası budur. AK Parti hükümeti olarak yegane gayemiz milletin emanetini yere düşürmemek, son nefesimize kadar milletin hukukunu korumak ve savunmaktır." diye konuştu.

"Hamdolsun ki bizler Allah'a kulluk şerefinden üstün hiçbir makam ve mevki tanımayan bir kadroyuz. Dünyanın fani olduğuna inanıyoruz, hesap gününe inanıyoruz. Kul hakkına riayetsizliğin affedilmez olduğuna inanıyoruz." diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün çabamızla milletimizin hukukunu korumanın gayreti ve azmi içindeyiz. Aldığımız emanetin yükünü iliklerimize kadar hissediyoruz. Dur durak bilmeden koşuyoruz. Bir yandan istiklal mücadelemiz devam ediyor bir yandan inşa faaliyetimiz devam ediyor. Bir yandan da Türkiye'nin istikbal davasını yürütüyoruz. Bir yandan DAEŞ terörünü öte yandan PKK terörünü yok etmeye çalışıyoruz. Bir yandan Türkiye'nin Avrupa Birliğine tam üyelik davasını sonuçlandırmaya, öte yandan refah ve kalkınmamızı hız kesmeden sürdürmeye çalışıyoruz, diğer taraftan İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'ne ev sahipliği yapıyoruz.

14 yıldır yazdığımız destanı Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl hedeflerine taşımaya çalışıyoruz. Gittiğimiz her şehrimizde kucaklaştığımız her insanımızda şunu görüyoruz: Milli iradeyi temsilen güçlü bir hükümetle elde ettiğimiz başarılar, Türkiye'ye, bize ümit besleyen kitleleri sevindiriyor. Türkiye'nin her geçen gün daha ileri adımlarla geleceğe yürüyüşü insanlarımızın yüzlerini güldürüyor, umutlarını tazelendiriyor. Bunlar 78 milyon vatandaşımızı sevindiriyor ama belli ki tökezlememizi, tuzaklara düşmemizi bekleyenler de var. Onlar Türkiye'nin atılım üzerine atılım, reform üstüne reform yapmasından rahatsız oluyor. Böyleleri esasen her zaman her yerde vardır ve onların tek gıdası daima nifaktır, fitnedir. Onlar nifakla, müzevirlikle beslenirler. Onlar için manevi değer diye bir şey yoktur, dava, ideal, kader, nasip, emanet bilinci yoktur. Onlar için bütünün derdini taşımak, bir hareketin yükünü taşımak, başkasının hukukunu korumak diye bir dert yoktur. Onların gözünde siyaset sadece rekabettir, çatışmadır, menfaatçiliktir; onlar ülkesine, davasına, ideallerine adanmış bu kadro gibi bir kadronun, bir dava, bir düşünce, bir inanç etrafından bir araya gelmesini tasavvur edemezler. Kişisel ikbal ve ihtiraslarından başka bir hevesleri olmadığı için herkesi de kendileri gibi zannederler."

(Sürecek)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.