AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

29 Mart 2016 Salı 10:02
AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütünün, teröristlerin tahrip ettiği, yakıp, yıktığı şehirlerin en kısa sürede inşa edileceğini belirterek, "Altyapısıyla üstyapısıyla sosyal imkanlarıyla yepyeni Güneydoğu inşa edeceğiz, medeniyet düşmanlarına inat edeceğiz, modern Moğollara, barbarlara inat inşa edeceğiz." dedi.

Davutoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 6-7 Ekim olaylarından sonra yine bir grup toplantısında selam seferberliği başlattığını anımsatarak, yeni bir selam seferberliği başlatma teklifinde bulundu.

Selamın barış, insanların bir arada, birlikte, hoşgörü içinde yaşama taahhütü demek olduğunu ifade eden Davutoğlu, "esselamu aleyküm"ün de sihirli bir kelime olduğunu vurguladı.

Arakan'a İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin temsilcileriyle yaptığı ziyarette, İngilizce anons ile susturulmak istenen kalabalığı "esselamu aleyküm" diyerek susturduğunu ve kalabalığın "ve aleyküm selam" diyerek kendisine cevap verdiğini ve sessizleştiğini anlatan Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Aynen Myanmar'da hiç tanışmadığımız ama bir selam ile gönül beraberliği kurduğumuz kardeşlerimize verdiğim selam gibi Türkiye'nin her köşesindeki 78 milyona sizler adına 'essalamu aleyküm' diyorum. Bu bazılarının hangi geçmişte, milletten ve inançlarından kopanların 'günaydın'a alternatif olarak gördükleri için hafif tepeden baktıkları bu 'esselamun aleyküm' varya, Anadolu insanının, cahil köylünün selamı gibi gördükleri bu 'esselamu aleyküm' varya dünyanın, insanlık tarihinin gördüğü en güzel mesajdır ve demektir ki 'ben sana Allah'ın selamını veriyorum, bil ki benden sana zarar gelmez, benden sana sadece emniyet, barış, muhabbet gelir' ve karşı taraf 've aleyküm selam' derken o da 'aldım barış mesajını, benden de sana hiçbir zarar gelmez' der."

-"Biz terörü kudret gücümüzle Allah'ın izniyle yeneceğiz"

Başbakan Davutoğlu, terör olaylarına inat olarak vatandaşları selamlaşma seferberliğine davet ederek, "Doğuda olanlar Batı'ya gitsinler 'esselamu aleyküm' desinler. Batı'da olsanlar Doğu'ya, Kuzey'de olanlar Güney'e, Anadolu'nun kalbinde olanlar herkes birbirine selam versinler. Biz terörü kudret gücümüzle Allah'ın izniyle yeneceğiz. Güvenlik güçlerimiz bu selam için mücadele ediyor. Bu kudret elinin ötesinde teröre gerçek darbeyi selamlaşmak vuracak. Ülkemiz her zaman selam diyarı, sin diyarı, barış diyarı olsun." diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütüne karşı yürütülen mücadelede güvenlik güçlerinin büyük bir başarı elde ettiğinin altını çizen Davutoğlu, terör odaklarının tek tek bulunup şehirlerden temizlendiğini söyledi.

Davutoğlu, "Bu teröristlerin şehirlerimize bıraktığı tahribat ortada. O teröristleri nasıl o şehirlerden söküp atıyorsak teröristlerin yakıp yıktığı şehirlerimizi de yeniden inşa edeceğiz. Bu kapsamda ilgili bakanlıklarımız büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürüyor. Altyapısıyla üstyapısıyla sosyal imkanlarıyla yepyeni Güneydoğu inşa edeceğiz, medeniyet düşmanlarına inat edeceğiz, modern Moğollara, barbarlara inat inşa edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Yeniden inşa sürecinde bölgenin tüm tarihi ve kültürel dokusunun aynen korunacağına dikkati çeken Davutoğlu, "Sömürgecilere, geçmiş Haçlı zulmüne inat onları taklit eden bu piyonlara rağmen bunları yapacağız. Ancak biz teröristlerin yıktığı şehirlerimizi yeniden ihya gayreti içindeyken birileri binbir yalan ve iftirayla Güneydoğu'nun yeniden inşasına engel olma hesapları içerisinde." ifadesini kullandı.

Davutoğlu, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında Cizre, Silopi ve Sur ilçelerinin sokaklarını tek tek ekranda takip ederek, oralarda neler yapılacağını görüştüklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Biz bu inşa faaliyetine girerken buraları yıkan o hain odaklar bu sefer halkın karşısına başka argümanla ortaya çıkıyor. Neymiş? 'Devlet halkın malına el koyuyormuş.' Bunların hiç utanması, sıkılması, ağarı, hayası yok. Terör örgütleri şehirleri yakarken, yıkarken, bir binadan diğerine geçmek için tüneller açarken, halka 'yatarken kapılarınızı açık bırakın' derken neredeydi bunlar? Ne demek yatarken kapılarınızı açık bırakın? 'Mahremiyetiniz bile yok' demek. Evlere giriyorlar, 'yatarken kapılarınız açık kalacak, biz istediğimiz anda girebileceğiz' diyorlar.

Allah aşkına ev mahremiyetine, aile mahremiyetine, aile namusuna bile saygısı olmayan bu hain odaklara biz o şehirleri, o aileleri, o insanları terk eder miyiz? İşte verdiğimiz mücadele bunun için. Şimdi o gün onlara ses çıkarmayanlar, orada imar ve inşa faaliyetine girdiğimiz için, bu çerçevede attığımız adımları 'devlet halkın malına el koyuyor' diye ifade ediyorlar. Biz, halkın gönlüne, muhabbetine kendimizi vermişiz, elimizi onların yüreklerine koymuşuz, yüreklerine dokunmuşuz."

- "Bunların milleti düşündüğü yok"

Türkiye'nin demokratik, hukuk devleti olduğunu ve mülkiyet hakkının en temel hak olduğunu hatırlatan Başbakan Davutoğlu, mülkiyet hakkının korunacağını vurguladı.

"Halkın malına bu kadar değer veriyordunuz da neden bu halkın evlerinin önüne çukur kazmak için iş makinalarını teröristlerin emrine verdiniz?" diye soran Davutoğlu, "Bunların milleti düşündüğü yok, halkı düşündüğü yok. Aksine Kürt kardeşlerimizin, vatandaşlarımızın mağduriyetinin devam etmesinden medet umuyorlar. İnşallah tüm imkanlarımızla kısa bir sürede terör örgütünün tahribatının izlerini şehirlerimizden sileceğiz. Altyapısıyla üstyapısıyla sosyal imkanlarıyla eskisinden daha iyi, daha yaşanabilir şehirler inşa edeceğiz." dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ekonomik canlanmanın da en kısa sürede sağlanacağını ifade eden Davutoğlu, "Bakın göreceksiniz Demirtaş'ın 'vize serbestisi geldiğinde 'Kürtler Avrupa'ya gider' demesine inat, Avrupa'da yaşayan Kürt vatandaşlarımız tekrar doğdukları, büyüdükleri topraklara, bizim yeniden inşa edeceğimiz güzel şehirlere geri dönecekler." diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, AK Parti'nin kurulduğu ve iktidara geldiği ilk günden bu yana millet iradesini siyasetin merkezine almış, millet iradesinden başka irade tanımamış hareket olduğuna dikkati çekerek, "Bu çizgiden bir milim dahi sapmış değiliz. Allah bize milletimizin hilafına iş yapmayı nasip etmesin. Milletin ihtiyaçlarına sağır, taleplerini dilsiz kalanlar siyaseten tükenmeye ve tasfiye olmaya mahkumdur. Bu nedenle siyaseti otel lobilerinde gizli pazarlıklarla icra edilen bir mühendislik projesi olarak asla görmüyoruz. Böyle bir yola tevessül etmedik, etmeyeceğiz." dedi.

(Sürecek)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.