AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti TBMM Grup Toplantısı

09 Şubat 2016 Salı 12:05
21 Okunma
AK Parti TBMM Grup Toplantısı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Muhatabımız genç yaşlarında beyinleri şartlandırılarak barikat arkasına çıkarılan gençleri kurtarmak için bize yalvaran analardır. Muhatabımız bütün halktır, sivil toplumdur, kanaat önderlerimizdir. Elinde silah olan kim olursa olsun kesinlikle muhatap alınmayacaktır. Elinde silah olanın muhatabı milletin bileği, yüreğidir. O silahı alana kadar o bileği çalıştıracağız, kudretimizi göstereceğiz" dedi.

Davutoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bütün bu süreçlerde 'muhatap tek bir taraftır' gibi bir algı oluşturulduğunu, muhatabın bütün bir millet, bölge halkı ve Ulu Cami'den çıktığında kendisine sarılarak, ellerini açıp dua eden yaşlı nine olduğunu belirtti.

Muhatabın Mardin sokaklarında yürürken "Aman ne olur durmayın bir daha, bu eşkıyaların buralara gelmesine izin vermeyin" diyen vatandaşlar olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Muhatabımız genç yaşlarında beyinleri şartlandırılarak barikat arkasına çıkarılan gençleri kurtarmak için bize yalvaran analardır. Muhatabımız bütün halktır, sivil toplumdur, kanaat önderlerimizdir. Elinde silah olan kim olursa olsun kesinlikle muhatap alınmayacaktır. Elinde silah olanın muhatabı milletin bileği, yüreğidir. O silahı alana kadar o bileği çalıştıracağız, kudretimizi göstereceğiz" diye konuştu.

Davutoğlu, valiler ve kaymakamlara il ve ilçelerde sivil toplum kuruluşlarından, kanaat önderlerinden herkesin saygı duyduğu isimlerden oluşan istişare meclisleri kurmaları talimatı verdiğini anımsattı.

Gittiği her yerde bizzat belirlenen bu kişilerle görüşeceğini anlatan Davutoğlu, bakanların da gittikleri yerlerde onlarla muhatap olacağını, onlarla birlikte bu ülkenin birliğini tahkim etmek, huzurunu pekiştirmek ve demokrasiyi tabana yaymak için çalışacaklarını bildirdi.

Davutoğlu, sivil toplum kuruluşlarıyla görüştüğünde onlara, "Devlet sizi yönetmeyecek ama siz kendi aranızda örgütlenin, bir araya gelin, biz sizi muhatap almak istiyoruz" dediğine işaret ederek, "Biz onları yönlendirmeyeceğiz. Devlet onların benimsediği, ortak kamu düzenini yönetecek ama kesinlikle onlarla istişare ederek yönetecek. Herkesi muhatap alacağız" ifadesini kullandı.

Davutoğlu, bu eylem planı boyunca çevre bölgelerdeki tarihdaşlara da sahip çıkacaklarını belirterek, iki kavrama çok önem verdiğini, bunlardan birinin vatandaş olmak, diğerinin de milleti bir araya getiren büyük bir harmanın oluşması esnasında yaşanan tarihdaşlık olduğunu vurguladı.

"Bayıbucak Türkmenlerini, Kobani Kürtlerini, İdlib Araplarını, Halep'ten gelen her ırktan kardeşimizi de aynı ölçüde tarihdaş görüyoruz. Birini diğerinden ayırt etmiyoruz, birini diğerinden üstün görmüyoruz" diyen Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Arap Baharı'na kadar çok kapsamlı politikalarla vizeleri kaldırdık. Doğu Akdeniz'de serbest ticaret bölgeleri oluşturduk. Sykes-Picot'u, üst birlik ve ekonomik kültürel birlikle aşmaya çalıştık. Ama bizi engellediler. Mezhepçiliği, etnik bölücülüğü, Stalinist anlayışı yaymaya çalıştılar. Şimdi yeni bir dönem başlatıyoruz. Allah'ın izniyle bütün bu tuzaklara karşı, Türkiye'nin birliğini, Mezopotamya'nın, Balkanların, Kafkasya'nın, Anadolu'nun kardeşliğini tesis edeceğiz. Sadece Türkiye'de değil, bütün Ortadoğu'da yeni bir kardeşlik döneminin başlaması için kapsamlı birleştirici ruhu harekete geçireceğiz. Sykes-Picot'un o parçalayıcı anlayışı ve onun sömürgeci takipçilerinin bugünkü piyonları karşısında Türkiye her zaman birleştirici ruhu harekete geçirecek. Onun içim Mardin konuşmamda söyledim. Ya Sykes-Picot kazanacak ya Kut'ül Amara. Ya haçlılar kazanacak ya Selahaddin Eyyübi. Ya modern Bizans zihniyeti kazanacak ya Alparslan. Emin olun ki Alparslan, Selahaddin, Kut'ül Amara kazanacak."

- "Tekrar tekrar küllerimizden doğmaya devam edeceğiz"

Davutoğlu, Sykes-Picot ve Kut'ül Amara'nın yüzüncü yılında olduklarını, Kut'ül Amara'da, Bağdat yakınlarında Arap, Kürt, Sünni, Şii ve Hristiyan'ın hep beraber direndiğini ve büyük bir başarı kazandığını aktardı.

Aynı günlerde Sykes-Picot haritasının çizildiğini anımsatan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"AK Parti'nin 14 yıldır dış politikada takip ettiği temel hedef, Sykes-Picot'un parçaladığı, cetvellerle çizdiği, Nusaybin'i Kamışlı'dan, Ceylanpınar'ı Re'sül Ayn'dan ayıran o suni çizgiyi, barışçı yöntemlerle, ekonomik ve kültürel birliktelikle aşmaktı. Bayırbucak'ı Yayladağı'ndan ayıran o çizgiyi aşmaktı. Rejimin halkına zulmetmediği dönemde Suriye ile bütün vizeleri kaldırdık. Irak ile ortak hükümetler kurduk, Musul ile Mardin'i, Erbil ile Diyarbakır'ı, Kerkük ile Konya'yı buluşturmak için. Hep bunları yaptık ama bir el bizim bu büyük planımızı, kardeşlik projemizi engellemek için harekete geçti ve bütün bu şehirler parçalandı. Biz azmimizi kaybetmedik. Kararlılığımızdan hiçbir şey eksilmedi. Çünkü biz bu toprakların çocuğuyuz. Biz buralarda harmanlanan kültürün, medeniyetin çocuklarıyız. Onun için her zorluğa karşı tekrar tekrar küllerimizden doğmaya devam edeceğiz."

Davutoğlu, tasarlanan komplolar karşısında milletin direnen ruhunun hep hayatta kaldığını, AK Parti'nin bu direnen ruhun bugünkü siyasal adı olduğunu dile getirdi.

Türkiye üzerinden oyun oynayanların, AK Parti üzerinde de oyun oynamaya çalıştığına dikkati çeken Davutoğlu, "Gezi olaylarından bu yana ne badireler atlattık. Ne senaryolar kuruldu bu hareket üzerine. Bizim hepimizin en öncelikli vazifesi nefislerimizi aşarak, inandığımız davayı bütün nefis özelliklerimizin üstüne çıkararak, o dava için sadece başımızı değil önce nefsimizi kurban ederek yola devam etmektir" ifadesini kullandı.

- "Her kuruşun hesabını ince ince yapan bir bütçe"

Davutoğlu, 2016 yılı bütçesinin ilgili komisyonda görüşülmeye devam edildiğini, ekonomik istikrarın en önemli hususlarından birinin de hiç şüphesiz mali disiplin olduğunu, daima bunun bilincinde olarak mali disipline büyük bir önem verdiklerini vurguladı.

Geride kalan 2 yılda 2'şer seçim yaşanmasına rağmen mali disiplinden asla taviz vermediklerini, bu disiplin sayesinde Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere dünya ülkeleri arasında kamu maliyesi açısından başarılı bir performans sergilediklerini vurguladı.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2016 bütçesinde de aynı disiplin anlayışını sürdürüyoruz. 2016 bütçesi AK Parti hükümetlerinin hazırladığı 14. bütçe olacak. Allah daha nice bütçeleri hayır duaları ve alın teriyle hazırlamayı bize nasip eylesin. Bu vesileyle, bu bütçeye vergileriyle katkıda bulunan vatandaşlara teşekkür ediyorum. Vergi bir vatandaşın devlete olan asli bir borcudur ama vergi nihayetinde her vatandaşın kendisine yaptığı bir yatırımdır. Çünkü devlet ne kadar kudretliyse, vatandaş o kadar emin olur. Devlet ne kadar zengin ise vatandaş o zenginlikten o kadar daha fazla istifade eder. Vergisini ödeyen her vatandaşımız nihayetinde kendisine dönecek bir hizmeti finanse etmektedir. Yine insanı odağına alan ve sadece 1 yılı değil 10 yılları hesaba katan güzel bir bütçe hazırlıyoruz. Kaynakları en iyi şekilde kullanan her kuruşun hesabını ince ince yapan bir bütçe ortaya koyuyoruz. Biz tutamayacağımız sözleri vermedik. Verdiğimiz bütün sözleri de tek tek yerine getirdik, getiriyoruz. Hep milletimiz geleceği için bunlar yaptık."

Davutoğlu, 2002 yılında 119,6 milyar lira olan merkezi yönetim bütçe giderlerinin 2016 yılında 570,5 milyar lira olduğunu, benzer şekilde 2002 yılında 79,4 milyar lira olan bütçe gelirlerinin 2016 yılında 540,8 milyar olacağını, artık daha geniş imkanları olan ve bu imkanları etkin kullanan, mali disiplini sağlam bir yönetimin olduğunu bildirdi.

Bütçe çalışmaları sürerken ekonomiden de iyi haberler almaya devam ettiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, "Aralık ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 oranında önemli bir artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeks ise bir önceki aya göre yüzde 0,8 arttı" dedi.

Ekim ayı mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeksinin 2005 yılından bu yana en yüksek değerine ulaştığını hatırlatan Davutoğlu, aralık endeksinin ekim endeksinin de üzerine çıktığına işaret etti.

Sanayi yönetimindeki bu performansın 2016 yılında daha da iyileşerek devam edeceğine inandıklarına dikkati çeken Davutoğlu, "Milletimize vaat ettiğimiz icraat ve reformlarımızı birer birer hayata geçirdikçe inşallah iyileşme daha da görünür olacak ve reel ekonomideki canlanma daha da artacak" dedi.

"Hiç şüpheniz olmasın, Türkiye demokratik istikrarını sağlam temellere oturtacaktır" ifadesini kullanan Davutoğlu, anayasa ve eylem planlarının yegane gayesinin Türkiye'de demokrasiyi ve hukuku sağlam temeller üzerine oturtmak, milletin huzur ve refahını arttırmak olduğunu belirtti.

- "Bütün ihtilaf alanlarını bertaraf etmeye kararlıyız"

Anayasa Uzlaşma Komisyonunun çalışmaya başladığını anımsatan Davutoğlu, hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Yeni, sivil, tamamıyla milletin mührünü taşıyan bir anayasayı yapmayı bu yüce Meclis'e nasip etmesini Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. Devlet ile millet arasında hiçbir ihtilaflı alanın kalmasını istemiyoruz. Bütün ihtilaf alanlarını bertaraf etmeye kararlıyız. Vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım yapmaksızın, hepsinin onurunu ve haysiyetini, kendi onurumuz ve kendi haysiyetimiz olarak görürüz. Hedeflerimiz belli, hızlı adımlarla o hedeflere doğru yürüyoruz. Türkiye bu sıkıntıları mutlaka aşacak, bu kara bulutlar dağılacak ve yine güneş açacak. Bütün vatandaşlarımızın huzur, emniyet ve refah özlemi gerçek olacak. Türkiye'yi her insanımızın yüzünün güldüğü, gelecek hayalleri kurduğu, huzurlu, mutlu, aydınlık bir ülke haline getireceğiz."

(Sürecek)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.