Flaş Haber
Kapat

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

27 Nisan 2016 Çarşamba 12:32
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Terörle kararlı bir mücadele yürütüyor, yerleşim yerlerimizi bir bir emniyete kavuşturuyoruz. Milletimiz terörden tamamen kurtuluncaya kadar yürüttüğümüz bu mücadele aynı kararlılıkla devam edecektir. Bizi baharla tehdit ettiler, 'baharla birlikte şunlar olacak, bunlar olacak...' Biz, baharımızı karartmak isteyenlere hak ettiği cevabı vermeye kararlıyız ve veriyoruz, vereceğiz." dedi.

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde partisince düzenlenen 108. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yoğun programına rağmen, yurt gezilerini de aralıksız sürdürdüğünü belirtti.

Her hafta bir ilde vatandaşlarla bir araya geldiklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, "Geçtiğimiz hafta, Kocaeli, Düzce, Antalya, Yalova, Şanlıurfa'daydık, şimdi inşallah Muş'a gideceğiz. Van'da, Bingöl'de, Mardin'de, Şanlıurfa'da, Diyarbakır'da vatandaşlarımızla buluştuk, Muş'ta buluşacağız, diğer illerimiz hiç üzülmesin, her birinize geleceğim." diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bizim aramızdaki fark bu. Eski siyasiler seçim öncesinde her yeri ziyaret ederler, desteği aldıktan sonra da bir daha ziyareti 4 sene sonrasına kadar unuturlardı. Biz seçim öncesi destek almaya geliriz, sonrasında teşekkür etmeye geliriz, arada gönül almaya geliriz ama sürekli geliriz, sürekli milletimizle buluşuruz. Milletimizden ayrı bir gün geçtiği zaman, Ferhat'ın Şirin'den ayrıldığı an gibi hüzün yaşarız. Allah bizi milletimizden, milleti bizden ayırmasın. İşte geçen gün, Sayın Cumhurbaşkanımızla açılışını gerçekleştirdiğimiz Osman Gazi Köprüsü... Uzunluk bakımından dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olan Osman Gazi Köprüsü ile normalde 1,5 saatlik araç sürüşüyle geçilecek, mesafe sadece 6 dakikada geçilecek. Körfezi dolaşmak durumunda kalanlar hep bir hesap yapardık, bir kuyruk hesabı yapar, bir körfezi dolaşma hesabı yapardık. Şimdi hesap falan yok, 1,5 saatlik geçiş, 6 dakikada bitecek inşallah."

"Kocaelililer üzülmesin, hem geçişte hem dönüşte İzmit'e de ayrıca selam vereceğiz" ifadesini kullanan Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"8-10 saat olan İstanbul-İzmir ulaşımı, 3-3,5 saate inecek. 7 ilimiz, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, hepsi birbirine bağlanacak. Türkiye nüfusunun üçte birine doğrudan hizmet verecek köprüden bahsediyoruz. Adını da Osman Gazi Köprüsü koyduk, orada Sayın Cumhurbaşkanımızla istişare ederek. Çünkü, kadim başkentimiz İstanbul'u cumhuriyetimizin istiklal şehri İzmir'e bağlayan bu köprünün adının da bu tarihi başlatan isimle anılmasını arzu ettik."

Davutoğlu, Osman Gazi Köprüsü'nün hayata geçirilmesinde emeği olan bütün bakanlara ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

- "Dev yatırımlara imza atıyoruz"

Dev yatırımlara imza attıklarını anlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, ayrıca uluslararası toplantılara ve zirvelere de ev sahipliği yaptıklarını bildirdi.

Geçen aylarda gerçekleştirilen G20'nin ardından, İslam İşbirliği Teşkilatı'na ev sahipliği yaptıklarını anımsatan Davutoğlu, EXPO 2016 Antalya'nın da açılışını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, "Özetle İslam İşbirliği Teşkilatı, Türkiye'nin İslam dünyası için taşıdığı önemi bir kez daha ortaya koydu. Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde bütün dünyada büyük yankılar uyandıran bir zirveyi gerçekleştirdik." dedi.

Türkiye'nin 3 yıllığına teşkilatın dönem başkanlığını üstlendiğini belirten Davutoğlu, bu dönemde İslam dünyasının her derdiyle, her sıkıntısıyla hemhal olacaklarını, İslam dünyasının üzerindeki kara bulutları dağıtmak için gece gündüz gayret sarf edeceklerini vurguladı.

"Artık Türkiye'nin kaderi sadece Türkiye'nin kaderi değildir" derken bunu kastettiklerini ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'nin kaderi artık Ortadoğu'nun kaderidir, Balkanların, Kafkasya'nın, Orta Asya'nın, bütün İslam dünyasının ve gönül coğrafyamızın kaderidir. Onun için her biriniz sadece il başkanı değilsiniz, bütün bu kaderi yerelde temsil ediyorsunuz. Çünkü Türkiye'nin kaderi de artık AK Parti'nin kaderiyle örtüşmüştür. Göstereceğimiz her zaaf hem Türkiye'ye hem İslam dünyasına yansıyacak. Gerçekleştirdiğimiz her zafer hem Türkiye'nin hem İslam dünyasının onuru olacak. Onun için omuzlarımızda bunu hissederek yaşayalım. Bin düşünüp, bir konuşalım. Birlik, dirlik ve beraberlik dışında ağzımızdan hiçbir söz ve kelam çıkmasın. Kim karamsarlık, kim kötümserlik yaymaya çalışırsa, kim birtakım fitne ve fesat odaklarının tezviratı ile uğraşırsa, dönün ve onlara 'ya hayır konuş ya sus' deyin. Biz hayır konuşmaya geldik ve hayır konuşanlarla beraber yürümeye de kararlıyız. İnşallah İslam dünyası, Türkiye'nin öncülüğünde çok daha barışçıl ve istikrarlı bir coğrafya haline dönüşecek. Dinimizi DEAŞ terör örgütünün o karabasan gibi çöken görüntülerinden ve batıda birçok ülkede ortaya çıkan İslamofobik saldırılardan korumaya da kararlıyız."

- "Dünya İnsani Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağız"

Yine önümüzdeki günlerde tarihte ilk kez gerçekleşecek "Dünya İnsani Zirvesi"ne İstanbul'da ev sahipliği yapacaklarını anımsatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu zirvede dünya liderlerini ağırlayacaklarını bildirdi.

Neredeyse her hafta bir ülkeye ziyaret gerçekleştirdiklerine de işaret eden Davutoğlu, her platformda siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Geçtiğimiz hafta hepinizin takip ettiği gibi Strazburg'da, Avrupa Konseyi toplantısına katıldık. Onurla hem al bayrağımızı hem de orada çalışma dili haline gelen güzel Türkçemizi temsil ettik. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız Hırvatistan'da, Azerbaycan'da. O gelecek, ben de geceleyin Katar'a giderek, oradaki askeri iş birliğimizin önemli bir unsuru olan üssümüzü de ziyaret edeceğim. Bize dur durak yok. Biz böyle gördük, böyle yaşıyoruz, böyle öleceğiz. Milletle beraber, milletle omuz omuza, tek bir an dahi nefsimize ayırmaksızın, bütün enerjimizi bu yola vererek, çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

- Terörle mücadele

Terörle kararlı bir mücadele yürüttüklerini, yerleşim yerlerini bir bir emniyete kavuşturduklarını vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Milletimiz terörden tamamen kurtuluncaya kadar yürüttüğümüz bu mücadele aynı kararlılıkla devam edecektir. Bizi baharla tehdit ettiler, 'baharla birlikte şunlar olacak, bunlar olacak...' Biz, baharımızı karartmak isteyenlere hak ettiği cevabı vermeye kararlıyız ve veriyoruz, vereceğiz." dedi.

Davutoğlu, il başkanlarından ve belediye başkanlarından gittikleri yerlere bu kararlılığı aktarmalarını da istedi.

Bütün iller, köyler, ilçeler ve mezralar bu terör belasından kurtuluncaya kadar mücadelelerinin süreceğini anlatan Başbakan Davutoğlu, operasyonlarda şehit düşen güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet, yaralılara da acil şifa diledi.

Terörün mağdur ettiği vatandaşları da kucakladıklarını, yaralarını sararak, zararlarını da tazmin ettiklerini ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Milletimizin ihtiyaçlarını tespit ediyor, taleplerini dinliyor, vakit geçirmeden çözüm geliştiriyoruz. Farklı sektörlerdeki vizyonumuzu yansıtan eylem planları hazırlıyor, vakit geçirmeden uygulamaya koyuyoruz, geçtiğimiz hafta Kültürel Kalkınma Eylem Planı'mızı hazırladığımız gibi. Şehirlerimizin kültürel ve tarihi miraslarına sahip çıkıyor, kültür ve çevre dostu şehircilik anlayışını hakim kılıyoruz."

Bütün belediye başkanlarından bu eylem planında zikredilen hususları kendi bölgelerinde uygulamalarını da isteyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Onlar konuşur, AK Parti yapar. Onlar sadece eleştirir, sadece iftira eder, biz iş yaparız. Onlar yıkar, biz inşa ederiz. Türkiye gelişme, kalkınma, büyüme hedeflerinden hiç şaşmayacaktır ve milletimiz bu medeniyet yürüyüşünü mutlaka hedefine ulaştıracaktır." değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.