AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

23 Mart 2016 Çarşamba 11:30
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'de yaşanan terör saldırısına ilişkin, "Bu acı olaylardan artık herkes üzerine düşen dersi çıkarmalıdır. 'Senin teröristin, benim teröristim' ayrımı yaparak, kısa vadeli menfaat hesaplarına girenler de orta ve uzun vadede büyük bedeller ödeyeceklerini görmelidirler ve görmeye başlamışlardır." dedi.

AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Davutoğlu, terörün Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'da da acımasız yüzünü gösterdiğini belirtti. Davutoğlu, Brüksel'de yaşanan terör olayını lanetleyerek, Belçika halkına taziyelerini sundu.

"Yıllardır, özellikle Batı kamuoyuna anlatmaya çalıştığımız ancak bir türlü istediğimiz duyarlılığı göremediğimiz acı gerçek şimdi ortada. Terör hangi amaçla ve kimler tarafından kullanılırsa kullanılsın hayata düşmandır, insana ve insanlığa düşmandır." ifadesini kullanan Davutoğlu, terörün hedefinin insanların yaşama hakkını ellerinden alarak, insan hayatı üzerinden alçakça hesaplar yapmak olduğunu vurguladı.

"Bizim dünyamızda, bizim değerler sistemimizde çifte standart yoktur." diyen Davutoğlu, "Ankara'da Kızılay'da terör kurbanı olan vatandaşlarımız ile Brüksel'de hayatını kaybeden insanlar ki aralarında Müslüman-Hristiyan kim olursa olsun, onların hayatları bizim için eşit derecede kıymetlidir" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, Avrupa liderlerinin vicdanlarına seslendiğini, Ankara'daki terör saldırısını gerçekleştirenlerin Brüksel'de kurduğu çadırla ilgili tepkisini dile getirdiğini anımsatarak, Avrupalılardan da evlerine gitmek için otobüs durağında bekleyen çocukları, gençleri, yaşlıları katleden terör örgütüne karşı dayanışma göstermelerini beklediğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, Avrupa'daki bütün liderlerin kendisine dayanışma mesajını ilettiğine işaret ederek, "Meselemiz Belçika hükümetiyle değildi, meselemiz Avrupa'yla da ilgili değildi, meselemiz bir insanlık meselesi. Brüksel'in de acısını paylaşıyoruz. Her insanın kaybından biz hüzün duyarız, çünkü bir insanı katledenin bütün bir insanlığı katlettiğine inanırız." ifadelerini kullandı.

- "Vicdanlı Batılı aydınlara, gazetecilere teşekkür ediyorum"

Uluslararası basının genelde çifte standartları ve Türkiye'ye dönük algı operasyonları dolayısıyla haklı olarak eleştirildiğini anımsatan Davutoğlu, son iki gün içinde ise birçok yazarın vicdanının sesini dinlediğini söyledi. Davutoğlu, şunları kaydetti:


"Son olarak 'Independent' gazetesinde birçok yazar, vicdanının sesini dinleyerek şu soruyu sordu Avrupalılara: 'Brüksel saldırısından sonra bütün Avrupa'da yas ilan edilmesi, Avrupa borsalarının Belçika bayrağıyla dalgalandırılması, bütün Avrupa'da bir dayanışma halinin yaşanıyor olması takdir edilir ama aynı dayanışmayı Ankara'daki saldırı dolayısıyla Türk halkıyla niye yapmadık?' diye sordular. Bu soruyu soran vicdanlı Batılı aydınlara, gazetecilere teşekkür ediyorum. Bugünlerde bu soruyu daha çok sormaya devam etmeliyiz. Ama maalesef Türkiye'de aynı soruyu soramayanlar hala var."​

"Bu acı olaylardan artık herkes üzerine düşen dersi çıkarmalıdır. 'Senin teröristin, benim teröristim' ayrımı yaparak, kısa vadeli menfaat hesaplarına girenler de orta ve uzun vadede büyük bedeller ödeyeceklerini görmelidirler ve görmeye başlamışlardır." diyen Davutoğlu, sadece böyle acı olayların ardından bir araya gelerek, tavır almanın yeterli olmadığına, aynı duyarlılığın bütün küresel meselelerde de canlı tutulması gerektiğine işaret etti.

- " Saldırıların arkasında Batı'nın yanlış Suriye politikası yatıyor"

Başbakan Davutoğlu, "Beş yıldır Suriye halkının, zalim bir yönetim ve onunla işbirliği yapan terör odakları karşısında nasıl yalnız bırakıldığı ortadadır. Bugün bu insanlık dramı Avrupa'nın kıyılarına vurdu. Dün bu büyük drama sessiz ve duyarsız kalabiliyorlardı ama bugün acı gerçek onların da kapısını çalıyor. Avrupa'nın, Suriye konusunda çok ciddi bir politika değişikliğine gitmesi şarttır." değerlendirmesinde bulundu. Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Gerek Avrupa'da gerek Türkiye'de yaşanan bu alçakça saldırıların arkasında maalesef Batı'nın, genel olarak uluslararası toplumun yanlış Suriye politikası yatmaktadır. Buradan PYD'yi bu denli şımartan bütün uluslararası topluma, çevreye, Batı'ya sesleniyorum. Bugün Avrupalı dostlarımız bizimle birlikte hareket etmeyip, teröre karşı etkin mücadele etmezse, bugün düşman görünen PKK, PYD terör örgütüyle DEAŞ terör örgütü bir olur ve birlik olarak bize, Türkiye'ye ve bütün Avrupa'ya saldırılarını sürdürmeye devam ederler. Tekrarlıyorum PYD ve YPG, DEAŞ'in panzehiri değildir, PYD'de en az DEAŞ kadar alçak ve barbar bir terör örgütüdür."

Türkiye'nin terörle mücadelede Avrupa ile birlikte hareket etmeye kararlı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Avrupa'nın bölge güvenliğini sağlayabilmesi için Türkiye'den başka bir partneri, ortağı yoktur. Bu gerçeği iyi görmeleri ve buna göre de hareket etmeleri gerekir." dedi.

- Türkiye'de mülteci artışı olmayacak"

Ege'de can kayıplarının ve göçmen kaçakçılığının sona ermesi için sundukları temel önerilerin Avrupa tarafından kabul edildiğini dile getiren Davutoğlu, bu planın hem Türkiye hem de Suriyeli göçmenler için hayırlı olacağına inandığını söyledi.

Bu plan çerçevesinde mültecilerin hayatını tehlikeye atmadan yasal yollarla Avrupa'ya gidebileceklerini belirten Davutoğlu, kaçak yollardan Yunan adasına geçen mültecilerin alınarak, Türkiye'ye getirileceğini, alınan sayı kadar Türkiye'de yaşayan mültecinin de yasal yollarla Avrupa'ya gönderileceğini aktardı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, birilerinin iddia ettiği gibi Türkiye'nin mülteci deposu olmayacağını vurgulayarak, Türkiye'de mülteci artışı olmayacağını, Türkiye'den hangi mültecilerin gönderileceğine AFAD ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği karar vereceğini anlattı.

(Sürecek)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.