AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

23 Mart 2016 Çarşamba 11:30
21 Okunma
AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Önümüzdeki hafta teknik ve siyasi katılımcılardan oluşan bir yazım heyeti kurarak, anayasa taslağımızı, daha önce sunmuş olduğumuz taslağı da göz önünde bulundurarak yazmaya başlayacağız." dedi.

Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bütçedeki her kuruşun milletin alın terinin ürünü olduğunu, her kuruşun hakkını veremedikleri takdirde milletin huzuruna çıkamayacaklarını, şimdiye kadar bunun hakkını hep verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini belirtti.

Alınan sonuçların hükümetin mali disiplini kararlılıkla sürdürdüğünün göstergesi olduğunu, seçim sonrası açıklanan vaatlerin "Bunlar bütçe disiplinini bozar ve Türkiye'yi bir yeni bunalımla karşı karşıya getirir" şeklinde yorumlandığını aktaran Davutoğlu, bütçeyi bereketlendireceklerini, bütçeden taviz vermeyeceklerini, halka verdikleri sözleri de birer birer yerine getireceklerini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin güven ve istikrarla büyüme ve kalkınmayı sürdüreceğini belirterek, "Türkiye'nin onuru bizim onurumuzdur. Türkiye'nin her meselesi bizim meselemizdir. Türkiye'nin her meselesini sahipleneceğiz ve ülkemizin adalet ve kalkınma davasını menziline ulaştıracağız. Demokrasiden, insan hak ve özgürlüklerinden asla geri adım atmayacağız. Hukuk devletini de ekonomik kalkınma davasını da birbirinden ayırmadan savunacağız." diye konuştu.

- "Hiçbir zaman terör bizi kendi gündemine mahkum edemeyecek"

Hükümet olarak bir yandan terörle kararlılıkla mücadele ederken bir yandan da Türkiye'nin gelecek hedeflerini gerçekleştirmek üzere çalıştıklarını belirten Davutoğlu, terörün gündemi esir almasına asla izin vermeyeceklerini, seçim öncesi vatandaşlara verilen sözleri yerine getirmek üzere icraatları birer birer hayata geçirip, reform üstüne reform yaptıklarını belirtti.

Davutoğlu, "Onlar bir gün bomba patlatıyor ve terör yapıyor ve ülkeyi karamsarlığa sevk ediyor, biz onlarla mücadele ederken ertesi gün bir reform paketini de Meclise gönderiyoruz veya hayata geçiriyoruz. Hiçbir zaman terör bizi kendi gündemine mahkum edemeyecek. Biz onları kendi kirli dünyalarına mahkum edeceğiz ama hiçbir zaman biz onların gündemine vesile olmayacağız" dedi.

Davutoğlu, bugün itibarıyla Meclise sevk edilenlerle birlikte reformların yüzde 65'ini, vaatlerin ise yüzde 100'ünü gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, AK Parti'nin 1 Kasım seçimlerinden bu yana gerçekleştirdiği vaatlerden bahsetti.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletimize duyduğumuz sorumluluk gereği açıkladığımız takvime uyuyor, verdiğimiz sözleri harfiyen yerine getiriyoruz. Eğer bütçe görüşmelerinden dolayı Meclis tatile girmiş olmasaydı ya da muhalefet bizim normal bütçeyi aralıkta çıkarma teklifimizi kabul etmiş olsaydı reformların da tamamını gerçekleştirmiş olacaktık. İnşallah önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu gündeminde ele alacağız, birkaç gün içinde siyasi etik kanunu, siyasetin finansmanında şeffaflığın artırılması, darbe döneminden kalan mevzuatın antidemokratik hükümlerden arındırılması, cemevlerine hukuki statünün tanınması gibi reformlarımızı da en kısa sürede Meclise sevk edeceğiz. Böylece reformlarımızın da yüzde 100'ünü gerçekleştirmiş olacağız."

- "Haziranda anayasa önerimizi Meclis'e sunmuş olacağız"

Davutoğlu, seçimlerden sonra milletin yeni anayasa umudunu hayata geçirmek üzere siyasi parti liderleriyle görüştüğünü, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın da liderlere çağrıda bulunarak anayasa yazım komisyonu kurulmasına ve yazım faaliyetine başlanmasına öncülük ettiğini anımsattı.

"CHP her zaman olduğu gibi ipe un sererek, sudan bahanelerle bu süreci kesintiye uğratarak komisyonun dağılmasına sebebiyet verdi. AK Parti olarak Anayasa Uzlaşma Komisyonunun faaliyetlerini yürütmeye devam etmesi yönündeki tutumumuzu sürdürüyoruz. Masaya gelirlerse görüşmeye hazırız ancak siyasi partilerin Meclis Başkanımızın komisyona geri dönme çağrılarına verdiği cevaplar, açıkçası bu konudaki umudumuzu azaltmış durumda" diyen Davutoğlu, şu görüşlere yer verdi:

"Biz diğer siyasi partilerin, özellikle de CHP'nin ipe un sererek milletimizin yeni anayasa umudunu kırmaya yönelik olumsuz tutumunu göz önünde bulundurarak kendi çalışmalarımızı hızlandırma kararı almış bulunuyoruz. Partinin yetkili kurullarında çok verimli ve ayrıntılı istişarelerde bulunduk ve milletimizin yeni anayasa beklentisini karşılamaya yönelik hızlı ve kararlı adımlar atmayı planladık. Arkadaşlarımıza da bu yönde gerekli talimatları verdim. Bu şekilde AK Parti bünyesinde anayasa komisyonu kurarak milletimizin taleplerine en iyi şekilde cevap verecek bir anayasanın muhtemel, genel çerçevesini belirledik. Önümüzdeki hafta teknik ve siyasi katılımcılardan oluşan bir yazım heyeti kurarak, anayasa taslağımızı, daha önce sunmuş olduğumuz taslağı da göz önünde bulundurarak yazmaya başlayacağız. İnşallah önümüzdeki bir ay içinde bütün bu yazım çalışmalarını tamamlayıp, nisan ayı sonunda en geç yazımların hepsini tamamlayıp, Meclise zihnimizdeki, idealimizdeki, milletimizin zihnindeki, hayallerindeki anayasayı sunmayı düşünüyoruz. Bu süreç sonunda inşallah en geç bir iki ay içinde kendi anayasa önerimizi tamamlamış olacağız. Çalışmalara bizzat katılacağım."

Başbakan Davutoğlu, bu konuda çalıştaylar yapacaklarını, detaylı bir şekilde konuyu ele alacaklarını, özgürlükçü, insan onurunu ve etkin bir yönetim sistemini, bu çerçevede başkanlığı gündeme getiren kapsamlı bir anayasa için gereken her türlü adımı atacaklarına işaret etti.

Bu çalışmaları yaptıktan sonra siyasi partilerin de tutumunu gözeterek mayıs ya da haziran ayında anayasa tekliflerini genel kurulun gündemine getireceklerini belirten Davutoğlu, "Bu konuda daha önce verdiğimiz sözler hiçbir şekilde akamete uğramadı, bu da uğramayacak. Hükümet programımızda anayasa çalışmalarını 1 yıllık program içine almıştık. Bunun sebebi de 6 aylık bir çalışma programını Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na tanımış olmak sebebiyleydi. Yani 6 ay diğer partilerle çalışacaktık, sonra bunu ortak bir anayasa teklifi olarak halka sunacaktık. Ama madem ki komisyondan çekildiler, uzlaşmamak için bahane aradılar, biz yolumuzdan dönecek değiliz, süreyi 6 aya çektik. Anayasa reformunu 6 ay içinde tamamlamak için, ocak ayından itibaren 6 ay, kendi içi çalışmalarımız yapıp en geç haziranda anayasa önerimizi Meclis'e sunmuş olacağız." ifadesini kullandı.

- "Taşeron meselesi"

Başbakan Davutoğlu, dün TBMM'deki grup toplantısında bir müjde verdiğini hatırlatarak, "On senelerdir, Türkiye'nin ve çalışma hayatımızın gündeminde yer alan taşeron meselesine radikal bir çözüm ürettik, Türkiye'nin bir tartışma konusunu daha kökten hallettik ve bir hamleyle hallettik" dedi.

Mitinglerde ve hükümetin eylem programında asıl işlerde çalışanları kamuya alacaklarını açıkladıklarına vurgu yapan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bu sözümüzü yerine getirecek çalışmaları tamamladık, Bakanlar Kurulu'nda ele aldık. Böylelikle asıl işlerde çalışan personelimizi özel bir statüyle, sözleşmeli statüyle kamuda istihdam ediyoruz. Adaleti gözetmek, hakkaniyetli olmak için asıl işlerde çalışanlarımız için verdiğimiz tarihi müjdeyi yardımcı işler de yapan çalışanlarımızı da kapsayacak şekilde genişletme kararını Bakanlar Kurulu'nda ele aldık ve Bakanlar Kurulumuz hiçbir ayrım gözetmeden, asıl ve yardımcı iş ayrımı yapmadan bütün taşeron çalışanlarımıza kamuda sözleşmeli personel olarak çalışma kararını aldı, Allah hayırlı, mübarek eylesin.

Çünkü biz vatandaşlarımız arasında ayrım yapmadığımız gibi taşeron çalışanlarımız, emekçilerimiz arasında da asıldı, yardımcı işçi gibi bir ayrım cihetine gitmedik hepsine bu imkanı tanıdık."

Başbakan Davutoğlu, salonda bulunan il başkanlarının konuşmaları üzerine, "Salondaki görüşmelerden anlıyorum ki bu taşeron meselesi Türkiye'nin 81 vilayetinin gündeminde. Gidin ve anlatın, o emekçi kardeşlerimize deyin ki 'AK Parti hükümetleri her zaman olduğu gibi sizin alın terinizin, nasırlı ellerinizin hakkını vermeye kararlı ve hakkınız verilecek', hiç tereddüt etmeden bunu söyleyin." dedi.

- "AK Parti siyasetinin bir kısmı değil tamamı millet adınadır"

Kendilerinin emek ve emekçi parti olduklarına dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Allah emeklerimizi bereketlendirsin, önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunacağımız yasa tasarısıyla kamuda hem asıl işlerde hem de yardımcı işlerde sürekli olarak çalışıp emeklilik hakkını elde etmemiş olanları kamuya alacağız. Söz konusu çalışanlarımız özel sözleşmeli olarak, almakta oldukları ücretleriyle beraber çalıştıkları yerlerde çalışmaya devam edecekler. Özellikle 1 Kasım tarihinden önce kamuda alt işveren yanında çalışmaya başlamış olup halen çalışmaya devam eden kardeşlerimiz bu haktan yararlanacaklar. Belediyeler ve il özel idarelerinde alt işveren yanında çalışanlar ise bu mahalli idareler tarafından kurulacak şirketlerde istihdam edilecekler bu da tamamıyla belediyelerimizin, mahalli yönetimlerimizin elinde olacak. Şu hususu da vurgulamak isterim, kamuda istihdam edilecekler için tabi ki diğer istihdamlarda olduğu gibi gerekli güvenlik soruşturmaları ve gerekli çalışmalar da eksiksiz bir şekilde yapılacak. Bizler bu millete verdiğimiz her sözün gereğini yerine getirdik, yerine getirmeye devam ediyoruz. AK Parti'nin verdiği söz millet adınadır, millet içindir, millet huzurundadır. AK Parti siyasetinin bir kısmı değil tamamı millet adınadır, tamamı millet içindir."

İstişare toplantısının hayırlı olmasını isteyen Davutoğlu, yaptıkları hizmetlerden dolayı katılımcılara teşekkür etti.

Başbakan Davutoğlu, terör saldırılarında hayatını kaybeden şehitlere ve vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyerek, şunları kaydetti:

"Mekanları cennet olsun, ruhları şad olsun, emanetleri emanetimizdir ve onurumuzdur. Bu vesileyle aziz milletimize de bir kez daha sabır ve metanet diliyorum. Hiç şüpheniz olmasın Türkiye bugün yaşadığı zorlukları aşacaktır. Terör er ya da geç kaybedecek, dizleri önünde yere çökecektir. Allah milletimizin yolunu açık etsin, bu millete düşmanlık besleyenlere meydan vermesin, Allah yar ve yardımcımız olsun. Devletimiz, milletimiz baki, kardeşliğimiz daim olsun."

(Bitti)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.