Aile Bütünlüğünün Korunması Komisyonu

Aile Bütünlüğünün Korunması Komisyonu

Aile Bütünlüğünün Korunması Komisyonu

Aile Bütünlüğünün Korunmasını Araştırma Komisyonu, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Kadın Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Vakfı (KASAV) temsilcilerinden, aileye yönelik çalışmaları hakkında bilgi aldı.

TBMM Aile Bütünlüğünün Korunmasını Araştırma Komisyonu, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, başkanlığında toplandı.

TÜİK Hayati ve Toplumsal Cinsiyet İstatistik Grubu Sorumlusu Deniz Uyanık, TÜİK'in 2015 Yılı Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nın sonuçlarını aktardı.

Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranının 2014 yılında yüzde 56,3 iken, 2015 yılında yüzde 56,6'ya yükseldiğini, mutsuzluğunu beyan eden bireylerin oranının ise yüzde 11,7'den yüzde 11,4'e düştüğünü belirten Uyanık, kadınlarda mutluluk oranının 2014 yılında yüzde 60,4 iken 2015 yılında yüzde 60,2'ye indiğini, erkeklerde ise bu oranın yüzde 52'den yüzde 52,9'a çıktığını bildirdi.

Uyanık, yaş gruplarına göre, mutluluk düzeyinde ise en yüksek mutluluk oranının yüzde 63,8 ile 18-24 yaş grubunda, en düşük mutluluk oranının ise yüzde 51,7 ile 45-54 yaş grubunda gerçekleştiğini kaydetti.

Uyanık, evli bireylerin, evli olmayanlara göre daha mutlu, evlilerin 2015 yılında yüzde 59,6'sının evli olmayanların da yüzde 49,5'inin mutlu olduğunu ifade ettiğini aktardı.

Kişilerin "mutluluk kaynağınız nedir" sorusuna en çok "aile" cevabını verdiğine dikkati çeken Uyanık, erkeklerin yüzde 77'sinin, kadınların ise yüzde 68'inin "tüm aile" cevabı verdiğini anlattı.

Deniz Uyanık, kadınların yüzde 19'unun, erkeklerin de yüzde 8'inin çocuklarıyla mutluluğu bulduğunun anket sonucunda ortaya çıktığını belirtti.

Komisyon, Kadın Sağlıkçılar Eğitim ve Dayanışma Vakfı (KASAV) Proje Sorumlusu Ayşe Beyza Bıçakçı da genel bağımlılık üzerine, "Geç Değil Projesi" ile ortaöğretimde internet bağımlılığını önlemeye yönelik, 'Yüz Yüze Projesi" hakkında komisyon üyelerine bilgi sundu.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.