Adalet Bakanı Bozdağ:

Adalet Bakanı Bozdağ:

Adalet Bakanı Bozdağ:

Adalet Bakanı Bozdağ:

01 Mart 2016 Salı 11:21
41 Okunma
Adalet Bakanı Bozdağ:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Anayasa Mahkemesinin verdiği son hak ihlali kararı, daha yargılamaya başlamamış mahkemeye ve yargı görevi yapanlara baskıdır, müdahaledir" açıklamasında bulundu.

Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunmak için olağan kanun yollarının tüketilmesinin şart olduğuna dikkati çekti.

Anayasa'nın ilgili maddelerini anımsatan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bireysel başvuruda, kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlarda inceleme yapılamaz. İhlale neden olduğu ileri sürülen işlem, eylem ya da ihmal için kanunda öngörülmüş idari ve yargısal başvuru yollarının tamamının bireysel başvuru yapılmadan önce tüketilmiş olması gerekir. İptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz."

Bozdağ, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Bu anayasa ve yasa hükümlerine göre bireysel başvurularda, idari ve yargısal başvuru yolları tüketilmemiş konuda Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruları kabul edemez, inceleyemez ve karara bağlayamaz. Yargılama sürerken yapılan bireysel başvuruları Anayasa Mahkemesi, ön incelemede kabul edilmezlik kararı verip usulden reddetmesi gerekir. Kabul kararıyla bireysel başvuruyu esastan ele alsa bile Anayasa Mahkemesi, kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlarda inceleme yapamaz. Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru incelemesinde ilk derece mahkemesinin yerine geçerek karar veremez. Aksi, yetki ve görev gasbı olur. Yargılama sürerken, Anayasa Mahkemesinin bireysel başvuruyu incelemesi/ihlal kararı vermesi, ilk derece/temyiz mahkemelerine güveni azaltır. Ayrıca Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz (Anayasa, Madde 153/1)."

Anayasa Mahkemesinin önceden verdiği bazı kararlar gibi son hak ihlali kararının da anayasanın hükümlerine açık ihlal taşıdığına değinen Bozdağ, şu görüşlerini paylaştı:

"Çünkü, kanun yolu tüketilmeden, hatta iddianame okunmadan ve yargılama başlamadan, bireysel başvuruyu incelemiş ve ihlal kararı vermiştir. Başvuruyu karara bağlarken, ilk derece mahkemesi gibi hareket etmiş ve ilk derece mahkemesinin gözetmesi gereken hususları gözetmiştir. Kanun yolları tüketildikten sonra önüne gelmesi muhtemel bir başvuru hakkında ihsası reyde bulunmuştur."

- "Hak ihlali kararı vermesi, Anayasa ihlalidir"

İptal kararının gerekçesi yazılmadan açıklandığını belirten Bozdağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Anayasa Mahkemesinin verdiği son hak ihlali kararı, daha yargılamaya başlamamış mahkemeye ve yargı görevi yapanlara baskıdır, müdahaledir. İlk derece mahkemesinde daha iddianamenin okunmadan, savunma dinlenmeden, deliller değerlendirilmeden ve sanıkların mahkumiyetine, beraatine karar verilmeden, Anayasa Mahkemesinin hak ihlali kararı vermesi Anayasa ihlalidir. Yargılama sürerken, Anayasa Mahkemesinin, işin esasına girerek hak ihlali kararı vermesi, ayrıca açık bir yetki ve görev gasbıdır. Yargıya güven, yargının prestiji, eleştiri veya alkışlara göre değil, ancak usulde, esasta doğru kararlarla tesis edilebilir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.