Adalet Bakanı Bozdağ:

Adalet Bakanı Bozdağ:

Adalet Bakanı Bozdağ:

Adalet Bakanı Bozdağ:

20 Şubat 2016 Cumartesi 09:46
45 Okunma
Adalet Bakanı Bozdağ:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Maalesef Türkiye'de her terör saldırısı olduğunda, teröristlerin gerçekleştirdiği saldırılarda askerimiz, polisimiz hatta sivil vatandaşımız şehit olduğunda, yaralandığında bundan mutlu olabilecek kadar insanlıktan çıkmış zavallılar var" dedi.

Bakan Bozdağ, Yozgat'ta il ve ilçe belediye başkanlarıyla istişare toplantısında bir araya geldi.

Bozdağ, toplantı öncesi gazetecilerin, "Türkiye'nin terör örgütleri PKK, PYD ve YPG üyelerine yönelik operasyonlarına karşı bazı milletvekili ve akademisyenlerin Türkiye aleyhine tavır takındıklarını" belirtmeleri üzerine, "Türkiye Cumhuriyeti'nin, vatandaşının huzur ve güvenliğini sağlamak, kamu düzenini tesis etmek, temel hak ve hürriyetlerin özgürce kullanıldığı, güvenli bir ortam oluşturmak için yaptığı bu haklı mücadelesinin yanında duracağı yerde, terör örgütüne, onun eylem yapan teröristlerine yakın durmayı, hatta daha ileri bir taraftar gibi hareket etmeyi tercih ediyorlar. Bu kabul edilebilir bir durum değildir" karşılığını verdi.

Her şehit geldiğinde sevinen kesimler olduğunu ifade eden Bozdağ, şöyle devam etti:

"Maalesef Türkiye'de her terör saldırısı olduğunda, teröristlerin gerçekleştirdiği saldırılarda askerimiz, polisimiz hatta sivil vatandaşımız şehit olduğunda, yaralandığında bundan mutlu olabilecek kadar insanlıktan çıkmış zavallılar var. Terör saldırısında teröristlerin ateşiyle askerimizin polisimizin vatandaşımızın şehit olmasına sevinenler, insanlıktan çıkmışlardır. İnsan böyle bir hadisede sevinemez ama böyleleri var. Ben bunlar için 'belhüm adal' ifadesini kullanıyorum. Yani öyle bir vasfı taşıyorlar. Yoksa aklı olan, kalbi olan, vicdanı olan birisi böyle saldırılar karşısında sevinmez. Askerin, polisin şehit edilmesinden mutlu olmaz. Vatanını milletini devletini seven, milletin huzur ve refahını arzu eden, barış ve güven içerisinde ülkenin geleceğe taşınmasını isteyen birisi asla sevinemez."

Bakan Bozdağ, Türkiye'de bazılarının aydın olmanın ölçüsünü sadece "diploma sahibi olmak" şeklinde algıladığını kaydederek, şunları söyledi:

"Aydın olmak sadece diploma ve sıfat sahibi olmak değildir. Aydın olmanın gerektirdiği niteliklere sahip olmakla mümkün olabilir. Teröre tarafgirlik yapanlar, terör örgütlerinin şehit ettiği askeri, polisi, sivil insanları geride bıraktığı gözü yaşlı insanları görmeyen ve devleti suçlayanlar bu vasfı taşımıyorlar. Bunlar için sayın Cumhurbaşkanımız ifade ediyor, sözde aydınlar veya sözde aydın müsveddeleri denebilir ama bence aydın vasfını bunlar taşımıyor."

- Memurlarla ilgili genelge

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, memurlara ilişkin genelgenin "muhbirlik genelgesi" olmadığını, bu genelgeyle memurun "gece silahlı, gündüz külahlı" olamayacağını belirtti.

Başbakanlığın yayımladığı genelgeyi bazı basın yayın organlarının "muhbirlik genelgesi" olarak takdim ettiğini aktaran Bozdağ, "Bu büyük bir karalama ve çarpıtmadır. Başbakanlığının yayınladığı genelgeyi herkes okur ve bilir ki bu genelge kimseyi muhbirliğe davet etmemektedir. Genelge kamu görevlilerinin başında amir olanların yasaların kendilerine yüklediği görevleri hatırlatmaktadır" dedi.

Bozdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Birisi gece hendeklerin arkasında olup, askere, polise kurşun sıkıyor, ertesi gün gelip de devlet dairesinde bir şey yapıyorsa veya başka başka durumlar varsa bu, valilere, kaymakamlara, bakanlıklara, mülkü idare amirlerine herkese yasalar ne gerektiriyorsa onu yapın diyor. Yasalar kamuda çalışanların terör örgütlerine destek vermesini himaye etmiyor. Aksine terör örgütlerine ülkesinin huzur ve güvenliğini bozan suç örgütlerine, çıkar amaçlı örgütlere destek vermenin ciddi müeyyideleri var. Meslekten ihracına kadar giden müeyyideleri var. Başbakanlık genelgesi amirlere anayasa ve yasaların kendine verdiği görevleri hatırlatıyor ve bunun gereğinin ivedilikle yapılamasını istiyor. Kimseyi muhbirliğe falan davet etmiyor. Kamu yöneticilerine ve kamuda çalışanlara yasaların kendilerine yükledikleri sorumlulukları ve bu sorumlulukların gereğini yapmaları konusunda esasında bir uyarıdır bu."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.