ABD Temsilciler Meclisi'nde Müslüman Kardeşler tasarısı

ABD Temsilciler Meclisi'nde Müslüman Kardeşler tasarısı

ABD Temsilciler Meclisi'nde Müslüman Kardeşler tasarısı

ABD Temsilciler Meclisi'nde Müslüman Kardeşler tasarısı

01 Mart 2016 Salı 13:59
45 Okunma
ABD Temsilciler Meclisi'nde Müslüman Kardeşler tasarısı

Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu'nun İhvan'ın terör örgütü olarak tanımlanmasını isteyen tasarıyı kabul etmesini "esefle karşıladıklarını" bildirdi.

İhvan'dan yapılan yazılı açıklamada ABD'nin, konunun uzmanlarını veya ilgili tarafları dinlemeden, teşkilatın görüşü, onlarca yıldır izlediği politika ve yaptığı yayınları göz önünde bulundurmadan bu yönde bir karar alınmasının "esefle karşılandığı" belirtildi.

İhvan'ın kurulduğu günden bu yana belirli ilkelere ve açık fikirlere dayandığı, en kötü şartlarda dahi bu ilkelerinden geri adım atılmadığına işaret edilen açıklamada İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin daha önce söylediği, "Bizim barışçıllığımız silahtan çok daha güçlü" ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca ABD içinde veya dışında söz konusu kararı protesto etmek için sokaklara çıkan herkese teşekkür edildi.

- Tasarıya karşı 5 plan

AA muhabirine konuşan İhvan liderleri ise tasarıya karşı 5 plan devreye sokacaklarını anlattı.

Londra'da ikamet eden İhvan'ın siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Dış İlişkiler Komitesi Genel Sekreteri Muhammed Sudan, İhvan'ın ideolojisini, şiddet karşıtı olduğunu ve barışçıl yöntemleri benimsediklerini ABD kamuoyuna anlatmak için bir halkla ilişkiler şirketiyle anlaşma yaptıklarını ifade etti.

HAP Dış İlişkiler Sözcüsü ve Washington'daki ABD-Mısır Diyalog Merkezi Müdürü Abdulmevcud ed-Derdiri de tasarıyla mücadele için 4 planları daha bulunduğunu söyledi.

- Radikal örgütler tasarıyı "ABD demokrasiyi önemsemiyor" şeklinde kullanacak

ABD-Mısır Diyalog Merkezi'nin, ABD'de yaşayan Mısırlılar ve Müslümanlarla birlikte söz konusu 4 planı hayata geçirmeye çalışacaklarını ifade eden Derdiri, "Bunlardan birincisi, komisyonun tutumunun demokrasi projesine zarar verdiğini vurgulamak için ABD yönetimiyle iletişime geçilmesi. Zira söz konusu tutum, radikal örgütlere vizyonlarını, 'ABD'nin demokrasiyi önemsemediği' şeklinde gerekçelendirme fırsatı veriyor" dedi.

Derdiri, "İkinci adım olarak, ABD Kongresi üyeleriyle iletişime geçip, onlara 'tasarının özgür ve şeffaf seçimlerle HAP'ı iktidara getiren Mısırlıların iradesine hakaret olduğu' gerçeğini ifade edeceğiz. Üçüncü adım olarak, aşırılığa hizmet eden suçlamalar yerine karşılıklı saygı ve ortak çıkarlar üzerine kurulu ilişkilerin, iki ülke halkları için en doğru tercih olduğunu ABD medyasında anlatacağız" diye konuştu.

Son adım olarak ise Derdiri, konuya ilişkin parlamenterlerin nihai kararını vermeden önce meselenin daha net anlaşılabilmesi ve isabetli bir karar alınabilmesi için ülkede etkili düşünce merkezleri, sivil toplum kuruluşları ve dini örgütlerle iletişimlerini sürdüreceklerini belirtti.

Derdiri ayrıca yapılması gerekenin ithamlarda bulunmak yerine Arap ve İslam dünyasındaki demokratik güçler ile ABD yönetimi ve Kongre arasında güçlü bir diyalog oluşturulması olduğunu kaydetti.

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu geçen hafta İhvan'ın terör örgütü olarak tanımlanmasını isteyen tasarıyı kabul etmişti.

Karar Mısır'daki muhaliflerin tepkisine neden olurken, Mısır Dışişleri Bakanlığı durumu "memnuniyetle" karşılamıştı.

- Tasarının önünde uzun süreç var

Yasa tasarısının Adalet Komisyonundan geçmesinden sonra Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna gelmesi bekleniyor. Meclisin çoğunluk lideri tasarıyı gündeme alırsa Genel Kurulda tasarı görüşülüp oylanacak. Tasarı buradan da geçerse Senato'da ele alınacak ve burada da onaylanırsa yasa olarak imzalanması için ABD Başkanı Barack Obama'nın önüne gidecek.

Obama'nın tasarıyı veto etme hakkı bulunuyor. Ancak Obama yasayı imzalarsa ABD Dışişleri Bakanlığının devreye girmesi ve Müslüman Kardeşler'in terör örgütü olarak ilan edilip edilmeyeceğine tasarıdaki ifade gereği 60 gün içinde karar vermesi gerekiyor. Bakanlığın Müslüman Kardeşler'i terör örgütleri listesine dahil etmemesi halinde ise neden böyle bir karar alındığına dair Kongre'ye rapor göndermesi gerekiyor.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.